Krožna žaga izbira!

Krožna žaga izbira!

OdgovorNapisal/-a Morje » Po Jul 24, 2017 11:10 pm

Pozdravljeni!
Sem v nakupu cirkularja. Najprej naj povem, da ga mislim uporabljat tako za iveral plošče, kot tudi za masiven les. V mislih imam dve žagi:
1) Formtna žaga, podajalna roka pribl 3m, ima predrazilo, cena pribl. 2500€


2)Manjša krožna žaga, nima predrezila, cena pribl. 2000€


Zdaj točno ne vem moči motorjev, ampak imam v glavi da sta približno enako močni. Kar me bega je predrezilo ja/ne? Pri razrezu ivernih plošč sigurno zelo prav pride, pa je nujen? Druga stvar pa je da si želim za začetek manjšo, tudi te podajalne mize mi niso zelo pri srcu, bi rajši eno brez ogromnega podaljška za začetek, ker bi z njo rezal od manjših letvic, do večjih ivernih plošč, ki pa itak niso večje od 2.5m...

Vaše mnenje?

LP
Morje
 
Prispevkov: 13
Pridružen: To Nov 24, 2015 12:12 am

Re: Krožna žaga izbira!

OdgovorNapisal/-a ales » To Jul 25, 2017 6:00 am

Zgornja žaga ima veliko prednost- dolžino podajalne mize, tako da bi predlagal nakup te, predvsem zaradi obdelave iverala. Pa tudi pri masivi je robljenje desk s pomočjo dolge mize velikokrat zelo olajšano.
In še mnenje o predrezilu:
Koristna zadeva, ki pa je nujna le v primeru, da se kasneje rob ne bo več obdeloval. Večinoma novejši robni lepilni stroji, kjer se lepi ABS pred nanosom lepila poravnajo rob za debelino ABS-a, pa je nekoliko slabši rob brezpredmeten.
Moja praksa pa je bila dolga leta takšna, da sem uporabljal ostrokotne žage, brušene le za namen razreza iverala, kar je bilo prav tako dovolj dobro.
Kljub temu pa bi predlagal nakup stroja s predrezilom, pa čeprav se tega ne bo veliko (ali pa sploh nič) uporabljalo.

LP
ales
Site Admin
 
Prispevkov: 309
Pridružen: So Feb 09, 2013 9:03 am

Re: Krožna žaga izbira!

OdgovorNapisal/-a Morje » To Jul 25, 2017 9:31 pm

Najlepša hvala za odgovor!
Omenil si da je prednost v tem, da ima dolgo podajalno mizo...hm, mogoče me pa ravno to moti, se mi zdi da imaš pri formatnih žagah velik manj prostora zadaj. Sam še nisem žagal na noben formatno žago, ampak ko si jih gledujem imam tak neprijeten, utesnjen občutek, ravno zaradi podajalne mize, ki je tudi zadaj podaljšana...
Se pravi bi se dalo če nabavim list samo za iveral, kaj je to verjetno 60zob? Vem da je predrezilo super, ravno to me bega...je ornk za razmislit :)

LP
Morje
 
Prispevkov: 13
Pridružen: To Nov 24, 2015 12:12 am

Re: Krožna žaga izbira!

OdgovorNapisal/-a ales » Sr Jul 26, 2017 7:11 am

Ta utesnjen občutek je treba odmislit. Morda si navajen stati za strojem, ko žagaš? Če je problem v velikosti prostora, je tudi ta navidezen, videl sem delavnice, kjer je taka vrsta žage zavzemala praktično cel tloris (skupaj z mize pomikom naprej-nazaj), pa je delo potekalo normalno. Treba se je malo navadit, pa gre. Pri kratkih vrstah žag je tudi predrezilo neuporabno, pa čeprav ga je proizvajalec predvidel. In ne nazadnje - mizo se lahko 'zaklene' tudi v položaju, ko je zadaj poravnana s ohišjem, vsaj večina je tako narejena.

List za iveral mora imeti najmanj 60 zob in naj bo ostrokotno brušen (http://www.lestroj.si/trgovina-orodja/z ... ezila.html) , potem pa ga ne smeš nikoli uporabiti na masivnem lesu, ker potem ne bo več gladkega odreza (treba ga bo ponovno brusit)
ales
Site Admin
 
Prispevkov: 309
Pridružen: So Feb 09, 2013 9:03 am

Re: Krožna žaga izbira!

OdgovorNapisal/-a Morje » Ne Jul 30, 2017 12:51 pm

Ja, bo držal, za strojem. Pri formatirkah se stoji ob strani?
Aha ok, sem se malo pozanimal na okrog, so mi rekli, da če mislim verko rezat da more bit predrezilo nujno, tud žagini listi ki so namenjeni za iverko brez predrezila, ni čisto brez trganja...
Tako da se vedno bolj nagibam proti ta prvi :))
Morje
 
Prispevkov: 13
Pridružen: To Nov 24, 2015 12:12 am

Re: Krožna žaga izbira!

OdgovorNapisal/-a ales » To Avg 01, 2017 7:52 am

Pravilno!
Drži, da je v primeru iverice slabše kvalitete trganje lahko opazno, ne glede na vrsto lista žage.

Glede položaja delavca: priporočljivo je vedno stati izven osi žaganja, kakršen koli izmet (tudi prahu ali žagovine) je lahko usoden. To od nas zahtevajo tudi pravila o varnem delu, inšpekcija in zavarovalnica pa se najprej 'vtaknejo' prav v to.
Ne nazadnje je nujen pogled na potek reza le v primeru prostoročnega žaganja ob risu, sicer pa potiskamo kos ob prislon precej bolje, če stojimo nekoliko iz strani.

Pa uspešno delo ti želim!

LP
ales
Site Admin
 
Prispevkov: 309
Pridružen: So Feb 09, 2013 9:03 am

Re: Krožna žaga izbira!

OdgovorNapisal/-a mitjaxp » Po Jan 27, 2020 4:37 pm

zanima kilikšna je kaj potrebna širina delavnice za formatno žago oziroma kombinirko uporabljal bi jo predvsem za razrez ivernih plošč za dolžino ni problem širina delavnice je pa 360cm večinoma so podane dolžine vozov nikjer pa nisem zasledil širine
mitjaxp
 
Prispevkov: 4
Pridružen: Ne Jan 26, 2020 12:48 pm

Re: Krožna žaga izbira!

OdgovorNapisal/-a zagarp » Po Jan 27, 2020 8:09 pm

Naprimer pri Robland 3200 imaš na desni strani od kline 145cm, levo pri neraztegnjeni prečni masi 200cm, pri polno raztegnjeni pa 300cm. Bo kar na tesno z veliko formatno žago. Mogoče vzeti malo manjšo (z manjšp dolžino desne mase)...
zagarp
 
Prispevkov: 39
Pridružen: Po Sep 11, 2017 8:07 pm

Re: Krožna žaga izbira!

OdgovorNapisal/-a mitjaxp » To Jan 28, 2020 6:58 pm

ali bi bili mogoče bolje kakšno kombinirko vzet gledal sem nekaj takšnega https://www.bolha.com/obdelava-lesa/kom ... as-2305294

mi deluje malo manjša
mitjaxp
 
Prispevkov: 4
Pridružen: Ne Jan 26, 2020 12:48 pm


Vrni se na Mizarski stroji

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost