Ročni oblič

Ročni oblič

OdgovorNapisal/-a ras » Po Jul 08, 2019 3:39 pm

Pozdravljeni, to je moje prvo sporočilo na forumu. Pravzaprav nisem mizar, me pa zanima les in orodja za obdelavo lesa, predvsem ročna.. Ukvarjam se z(vsaj zame) zanimivim hobijem, iz bambusa izdelujem ribiške palice. Za obdelavo uporabljam majhne ročne obliče. Pred kratkim me je prijelo, da bi si izdelal kitaro. Na več videih na youtube sem videl, da se za obdelavo vratu kitare uporablja poseben oblič - "spokeshave". Žal slovenskega izraza ne poznam. Zanima me kje bi lahko tak oblič nabavil... Pred leti so ga prodajali v Merkurju, žal pa ga v ponudbi nimajo več...

Hvala in lep pozdrav, r :)
Slika
ras
 
Prispevkov: 5
Pridružen: Ne Jul 07, 2019 3:06 pm

Re: Ročni oblič

OdgovorNapisal/-a ales » Po Jul 08, 2019 6:46 pm

To orodje smo poimenovali mizarski rezilnik, vendar razen SSKJ drugje tega imena nisem našel.
Morda lahko poskusiš vprašati še v Lestroj-u, če pa ne, pa Avstrija, Nemčija, Anglija...
ales
Site Admin
 
Prispevkov: 309
Pridružen: So Feb 09, 2013 9:03 am

Re: Ročni oblič

OdgovorNapisal/-a ras » To Jul 09, 2019 5:44 pm

Hvala ales, bom pogledal. Sicer pa je izven Slovenije tega "kar hočeš", sem upal, da bom mogoče to lahko nabavil pri nas..

lp, r :)
ras
 
Prispevkov: 5
Pridružen: Ne Jul 07, 2019 3:06 pm

Re: Ročni oblič

OdgovorNapisal/-a mihaaa » To Jul 09, 2019 8:55 pm

jaz sem ga naročil iz angleškeg aamazona. Ta ki si ga dal v post ima ravn orezilo, za kitaro ti mogoče bolj prav pride tak s krivinami..? .. mogoče ti pride prav spodni link



spokeshave lahko tudi sam narediš z malo iznajdljivosti
npr..

Ko se mgledal goslarja je pri izdelavi violin večino finega odvzema dela ls strgali (ang. scraper) .. za začetek jih imaš v Bauhausu, ravne in take s krivinami,.. z malo iznajdljivosti si jih pa lahko tudi sma narediš..
mihaaa
 
Prispevkov: 89
Pridružen: To Maj 07, 2013 9:22 pm

Re: Ročni oblič

OdgovorNapisal/-a medo5 » Sr Jul 10, 2019 4:10 pm

Na kakšnem bolšjaku ga najdeš,vsaj jaz sem ga.
medo5
 
Prispevkov: 31
Pridružen: So Nov 12, 2016 9:14 pm

Re: Ročni oblič

OdgovorNapisal/-a PZUFIC » Če Jul 11, 2019 11:36 am

Jaz sem ga kupil pri LCC.
PZUFIC
 
Prispevkov: 243
Pridružen: Ne Jan 26, 2014 3:56 pm

Re: Ročni oblič

OdgovorNapisal/-a ras » Če Jul 11, 2019 4:21 pm

ras
 
Prispevkov: 5
Pridružen: Ne Jul 07, 2019 3:06 pm

Re: Ročni oblič

OdgovorNapisal/-a ales » Če Jul 11, 2019 5:44 pm

Vedno mi nekoliko dvigne pritisk, ko vidim poimenovanje orodja za "skobeljnik".
To pomeni, da je z uporabo naše terminologije nekaj hudo narobe.
(https://fran.si/133/sskj2-slovar-sloven ... skobeljnik)

Važno da jih imajo, pa čeprav pod popolnoma zgrešenim imenom.

Še odgovor na tvoje vprašanje: bolj univerzalen je tisti z ravnim rezilom. ko sem si naredil vesla za kanu, sem večino ročaja obdelal z ravnim.

LP
ales
Site Admin
 
Prispevkov: 309
Pridružen: So Feb 09, 2013 9:03 am

Re: Ročni oblič

OdgovorNapisal/-a ras » Po Jul 29, 2019 8:37 pm

Hvala še enkrat vsem za informacije. Naročil sem oblič Kunz z ravnim rezilom in moram priznati, da je odlično orodje za oblikovanje vratu kitare. Za fino odvzemanje sem uporabil nož drugega obliča kot ročni strgalnik. Nekaj problemov sem imel pri oblanju in strganju s smerjo "letnic"(upam, da je to pravi izraz), na nekaterih mestih mi je delce lesa kar iztrgalo. Vrat je zlepljen iz sedmih letvic: tri brestove, dve iz mahagonija in dve bukovi. Kot ste verjetno uganili, se je problem s trganjem materiala pojavil pri brestu.. Z brusnim papirjem sem problematična mesta zbrusil "do čistega" tako, da je površina lepa, gladka..
Da ne bom odpiral nove teme, trup kitare bo iz majhnega lesenega zabojčka, vogale bi mogoče okrasil z okrasnimi vogalniki. Nekaj takega:
Slika
Mogoče kdo ve kje v Sloveniji bi jih lahko nabavil?

Hvala še enkrat in lep pozdrav, r :)
ras
 
Prispevkov: 5
Pridružen: Ne Jul 07, 2019 3:06 pm


Vrni se na Ročna orodja in električni ročni strojčki

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 2 gostov

cron