hrastova miza

hrastova miza

OdgovorNapisal/-a xiplon » To Maj 14, 2019 6:59 am

Pozdravljeni
Namen imam izdelati hrastovo mizo. Zanimajo me vaše izkušnje, kako se obnaša hrast potem, ko je miza narejena, kaj moram paziti pri izdelavi. Kakšen procent vlage v lesu je primeren za notranje pohištvo?

Imam namreč slabe izkušnje s hrastovo mizo, ki sem si jo izdelal pred dobrim letom.
Hrast je bil posušen (z mojim Hofer merilnikom vlage cca 10%). Miza se je začela po nekaj mesecih na eni strani odpirati. Sedaj je razpoka dolga cca 20cm in debela 0.5cm. Les sem žagal na približno 10cm široke dile, debeline 5cm, pri lepljenju sem les obračal, da se letnice niso ujemale ena z drugo (so si nasprotovale). Podnožje je železno in vijačeno na mizo.
Nekateri pravijo, da je potrebno prečno na letve dodat nekaj železnih profilov in jih trdno privijačit, da les miruje, spet drugi, da moreš pustit, da les diha.

Kaj mi priporočate, glede na vaše izkušnje. Bojim se namreč, da ga kje polomim in se napaka ponovi.
Hvala!
Zadnjič spremenil xiplon, dne To Maj 14, 2019 2:25 pm, skupaj popravljeno 1 krat.
xiplon
 
Prispevkov: 4
Pridružen: To Mar 20, 2018 7:58 pm

Re: hratsova miza

OdgovorNapisal/-a medo5 » To Maj 14, 2019 8:18 am

Preveč vlage in suhi prostor je problem,jaz bi obstoječo tablo razrezal kjer je lepljena pobrusil zaščitno barvo dol in dal v sušilnico. Tam z 6 % vlage bi morala zadeva mirovati pa tudi materiala imaš š dovolj če je 50mm debelina insi lepil 100mm široke deske. Pri hoferjevih in podobnih merilnikih je problem ,da ga zaradi plastičnega ohišja ne moreš dovolj zabiti v trd les In ne dobiš realnega podatka. Vlaga je globlje in profi merilniki se dobesedno zabijejo v les in imajo zato izredno močno konstrukcijo. Imam podobno zadevo, doma sem lani ravno v hrastu nameril 11% pri kolegu ki ima profi zadevo pa 19% s tem ,da ga je zabil v les več kot centimeter.
medo5
 
Prispevkov: 31
Pridružen: So Nov 12, 2016 9:14 pm

Re: hratsova miza

OdgovorNapisal/-a xiplon » To Maj 14, 2019 11:00 am

Hvala za odgovor...sem imel na sumu merilec vlažnosti.
Mogoče še kakšen nasvet v zvezi z prečnimi ojačitvami?
Nekateri priporočajo tesno privijanje, drugi zagovarjajo zračnost med vijakom in izvrtano luknjo, da lahko les diha?
xiplon
 
Prispevkov: 4
Pridružen: To Mar 20, 2018 7:58 pm

Re: hrastova miza

OdgovorNapisal/-a matej2208 » Sr Maj 15, 2019 7:21 pm

Hei

Jaz sem delal doma staršem hrastovo mizo, debeline ca. 35-40mm
Je okrogla in ima fi 1400mm...

Sicer sem v krog dal 3x kontra letev, uporabil sem pa izključno stoječi les (stoječe letnice). Mislim, da miza miruje, oz. bom tako rekel, miza je sedaj stara ca. 2 leti in se z očesom ne opazi da bi delovala oz. se pojavlale kake razpoke,...
Vlažnost lesa tedaj nisem meril, ker nimam merilca, je pa bil les ca. 10-15 let star in vedno zunaj pod streho skladiščen...

Sedaj pa vprašanje, si ti tudi uporabil stoječi les ali?
Namreč na žalost ne zadošča če samo letnice nasprotno lepiš v kolikor ni les za to "namenjen"... upam, da sem se sedaj dobro izrazil,...

Kaj pa če bi v obstoječo ploščo z spodnje strani zrezkal oz zrezal utore da bi sprostil sile? Si kaj v to smer premišljeval? Seveda še naj to idejo kaki mizarski mojster potrdi oz. pokomentira,...
matej2208
 
Prispevkov: 100
Pridružen: So Nov 28, 2015 10:33 pm

Re: hrastova miza

OdgovorNapisal/-a xiplon » Če Maj 16, 2019 7:06 am

Zdravo

Ja na žalost koliko časa je les miroval ne vem, ker sem ga kupil od kmeta, ki pa ga osebno ne poznam.
Opazil sem že, da nekateri spodaj zarežejo, da preprečijo krivljenje-pokanje. Sam s tem nimam izkušenj. Mogoče kakšen nasvet v tej smeri?
xiplon
 
Prispevkov: 4
Pridružen: To Mar 20, 2018 7:58 pm


Vrni se na Obdelava masivnega lesa

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 0 gostov

cron