Furniranje

Furniranje

OdgovorNapisal/-a jstucin » Pe Avg 25, 2017 11:19 am

Zanima me, če se da kuhinjski pult na novo furnirati? Se pravi, da bi kar čez obstoječi pult prilepil nov, drugačen furnir.
Hvala za odgovor.
jstucin
 
Prispevkov: 2
Pridružen: Sr Jul 06, 2016 11:56 am

Re: Furniranje

OdgovorNapisal/-a matej2208 » Pe Avg 25, 2017 1:23 pm

Zdravo

Moje mnenje.
Odvisno od obstojece povrsine pulta.
Ce je na furnirni osnovi, bi se morala obstojeca povrsina pobrusit, da bi imel cisto povrsino in mestna ker na mastno povrsino se lepilo ne prime. Paziti bi se moralo, da se furnir lepi na mrzlo, torej brez segeravnja prese, ker ob toploti ti lahko dvigne prvo plast lepila...

V kolikor je pa kaka filija na obstojecem pultu pa mislim, da ne gre.

Sicer zadeve v tej smeri se nisem delal oz. probal, ampak naceloma ob primerni podlagi bi moralo it. Morda se kdo javi z izkusnjami.
matej2208
 
Prispevkov: 100
Pridružen: So Nov 28, 2015 10:33 pm

Re: Furniranje

OdgovorNapisal/-a ales » Pe Avg 25, 2017 4:00 pm

Odgovor bi lahko bil - NE.

Ob tem pa za kvaliteten nasvet manjka kar nekaj podatkov:
- material obstoječega pulta
- velikost
- izrezi oziroma oblika

V največji večini primerov je namreč nakup novega pulta cenejša in kvalitetnejša varianta.

LP
ales
Site Admin
 
Prispevkov: 309
Pridružen: So Feb 09, 2013 9:03 am

Re: Furniranje

OdgovorNapisal/-a jstucin » To Avg 29, 2017 10:32 am

Hvala za odgovore. Trenutni pult je takle, oz tak je bil 7 let nazaj :) Žena pa si zdaj bolj želi lesenega.
Ne vem, nekako se mi je zdelo, da bi bilo ceneje samo prelepit čez furnir kot nabava novega. Tale na sliki je stal okrog 750€. Verjetno pa je res bolj zakomplicirano kot sem si predstavljal. Hvala še enkrat.
jstucin
 
Prispevkov: 2
Pridružen: Sr Jul 06, 2016 11:56 am

Re: Furniranje

OdgovorNapisal/-a matej2208 » Pe Sep 01, 2017 2:13 pm

Ja na to povrsino pa res ne bo slo "nalimat" furnir.

Ce se ne motim je na tej povrsini nalepljen ca. 1mm debel ultrapas, isto kot na samih robovih.
Tu je opcija da si povrsino in robove zbrusis in potem lahko razmisljas ce bi furniral. Drugace mislim, da ne bo slo.
matej2208
 
Prispevkov: 100
Pridružen: So Nov 28, 2015 10:33 pm

Re: Furniranje

OdgovorNapisal/-a matej2208 » Sr Sep 06, 2017 7:11 pm

Če se že odprla ta tema bom še moje vprašanje kar tu postavil...

Kako lahko furniraš doma v kolikor nimaš preše? Je to sploh mogoče?

Imam idejo, željo, radovednost, da bi poskusil furnirat doma, ampak brez preše, kar na mrzlo bom rekel. Furnir pa bi za začetek neko srednjo veliko omaro.

Moja ideja je bila, da bi naprimer kupil dve vezani plošči debele 18mm. Ploščo z furnirjem dal med ti dve plošči in z sponami zategnil. Pri malih kosih mislim, da nebi smelo biti problema, kaj pa pri velikih? Je kdo kaj v o smer počel doma? Oz. imate predlog kako furnirati?
Načeloma vem, da se da kupit že furnirana plošča, ampak rad bi furniral sam....

Hvala za vaše nasvete ideje...
matej2208
 
Prispevkov: 100
Pridružen: So Nov 28, 2015 10:33 pm

Re: Furniranje

OdgovorNapisal/-a ales » Pe Sep 08, 2017 5:26 pm

Vezana plošča ne bo najboljša, lepilo, ki bi izteklo, ali pa 'prebilo' furnir, bi se lahko prijelo.
Težava je tudi furnir, sestava mora biti natančna ('v nulo'), kar je pri večjih, daljših ploskvah kar zahtevno.
Če lahko kje dobiš že sestavljene in kaširane furnirske liste bi bilo veliko lažje.
In seveda - najpomembnejše - pritisk naj bi presegel 2 kg/cm2, kar pomeni pri 1 m2 2 toni
Podatek, ki bo morda koristen: povprečna svora pritisne površino z 150 kg
ales
Site Admin
 
Prispevkov: 309
Pridružen: So Feb 09, 2013 9:03 am

Re: Furniranje

OdgovorNapisal/-a matej2208 » Pe Sep 08, 2017 7:16 pm

matej2208
 
Prispevkov: 100
Pridružen: So Nov 28, 2015 10:33 pm

Re: Furniranje

OdgovorNapisal/-a ales » So Sep 09, 2017 6:09 am

Verjetno misliš na lepljenje list za listom?
To bi šlo, če bodo posamezni listi kvalitetno robno poravnani in jih boš uspel natančno lepiti enega poleg drugega.

Ko sem se pred nekaj desetletji našel pred problemom, kako na neki barki furnirati večjo ploskev na površino omare, sem pri Blažiču dobil kaširano, že sestavljeno ploskev. In zadeva je še kar dobro uspela.
Ne vem pa, če je to pri tisti firmi še možno dobiti, takrat je bil Blažič mlajši naš dijak, pa so se zadeve lahko uredile...

LP
ales
Site Admin
 
Prispevkov: 309
Pridružen: So Feb 09, 2013 9:03 am


Vrni se na Obdelava plošč

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost