Kvadratne luknje v MDF 19 mm

Kvadratne luknje v MDF 19 mm

OdgovorNapisal/-a kekec » Če Jan 29, 2015 2:42 pm

Pozdravljeni,

Z lesom se ukvarjam le občasno zato nimam izkušenj.

Izdelujem model iz 19 mm debelih MDF plošč. Težava je, ker moram narediti 12 kvadratnih lukenj 62x19 mm.
Slovenijales, kjer sem naročil izrez, tega ne počne, sosednji mizar tudi ni bil navdušen nad luknjanjem : (
Zdaj se trudim s pilo, dletom in 19 mm svedrom pa gre počasi in tudi oblika ni ravno najboljša.

Kakšen predlog kako strojno to hitreje narediti oz. kak mizar v bližini MB, ki to počne?

Hvala in lep pozdrav !
Dejan
kekec
 
Prispevkov: 2
Pridružen: Sr Jan 28, 2015 3:41 pm

Re: Kvadratne luknje v MDF 19 mm

OdgovorNapisal/-a PZUFIC » Če Jan 29, 2015 4:02 pm

En kos narediš na roke in ti služi za šablono. Potem na približno izrežeš z vbodno žago in nato s kopirnim rezkarjem po šabloni obrezkaš. Ker je rezkar okrogel je vse kar moraš nato storiti le to, da z deltom obdelaš kote.

Načeloma lahko tudi vse narediš z rekarkjem in izpustiš vbodno žago.
Zadnjič spremenil PZUFIC, dne Če Jan 29, 2015 5:52 pm, skupaj popravljeno 1 krat.
PZUFIC
 
Prispevkov: 243
Pridružen: Ne Jan 26, 2014 3:56 pm

Re: Kvadratne luknje v MDF 19 mm

OdgovorNapisal/-a ales » Če Jan 29, 2015 4:14 pm

Morda bi nam zaupal še dimenzije modela, oziroma kako oddaljene so te luknje od roba?
Če ta dimenzija ni prevelika, bi lahko kakšen tesar z uporabo verižnega (ali dolbilnega) rezkarja hitro rešil zadrego.

Sicer pa je postopek, kakor ga je predlagal PZUFIC, prav tako lahko uspešen.
ales
Site Admin
 
Prispevkov: 309
Pridružen: So Feb 09, 2013 9:03 am

Re: Kvadratne luknje v MDF 19 mm

OdgovorNapisal/-a blaz » So Jan 31, 2015 6:43 pm

Če ne bi bil Mdf bi morda lahko bolj natančno naredil, ker ne vem kako se obnaša rez označevalnega noža na Mdf. Jaz bi sicer zarisal robove z nožem in potem z dletom ven iztolkel. Je pa problem, ker moraš to delati postopoma z obeh strani plošče na enkrat. Kar pomeni da moraš pozicijo prenašati z kotnikom in označevalnikom. To pa gre natančno le če so luknje relativno blizu roba. Ne vem če sem bil razumljiv.
blaz
 
Prispevkov: 74
Pridružen: Po Dec 22, 2014 11:13 am

Re: Kvadratne luknje v MDF 19 mm

OdgovorNapisal/-a kekec » Ne Feb 01, 2015 8:37 pm

Hvala vsem za hiter odgovor : )

Luknje so v vrsti _ _ _ _ , razmik med njimi je 40 mm.
Predvsem mi je z dletom šlo počasi. Sedaj vem, po kakšnem stroju moram vprašat mizarje, da mi en to naredi, bo najhitreje.
Lep pozdrav !
kekec
 
Prispevkov: 2
Pridružen: Sr Jan 28, 2015 3:41 pm

Re: Kvadratne luknje v MDF 19 mm

OdgovorNapisal/-a PZUFIC » Ne Feb 01, 2015 10:33 pm

Mogoče še nekaj. Napisal si, da uporbljaš pilo. Namesto pile poizkusi uporabiti deščico na katero z obojestranskim lepilnim trakom nalepiš smirkov papir primerne granulacije. Obnese se veliko bolje kot pila. Če se zapaca ga samo malo potolčeš. Tudi zamenjaš ga lahko enostavno. Pri pilah je namreč problem, da so prvenstveno namenjene za kovine in ko jo enkrat zapacaš z lesom, na kovini ne "prime" dobro, na lesu pa že tako ne. Sicer se, da za silo pomagati z žičnato krtačo.

Tole, mi je prišlo na misel, če boš slučajno še kdaj počel kaj podobnega.
PZUFIC
 
Prispevkov: 243
Pridružen: Ne Jan 26, 2014 3:56 pm

Re: Kvadratne luknje v MDF 19 mm

OdgovorNapisal/-a andre » Pe Mar 27, 2015 8:00 am

andre
 
Prispevkov: 11
Pridružen: Ne Feb 02, 2014 7:58 am


Vrni se na Obdelava plošč

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost

cron