Zaščita lesa

Zaščita lesa

OdgovorNapisal/-a look » Pe Mar 28, 2014 9:15 pm

Izdelujem leseno klop (gasilska varianta), ki bo na balkonu izpostavljena vsem vremenskim razmeram (sonce, veter, dež). Gre se za smrekov les, ki ga imam namen prepajcat v sivo barvo. Glede na dane vremenske pogoje, pa me zanima kako in s čim les zaščititi. Želel bi si sijajno siv odtenek, lahko uporabim kakšen primeren lak?
look
 
Prispevkov: 6
Pridružen: Pe Jan 31, 2014 2:15 pm

Re: Zaščita lesa

OdgovorNapisal/-a ales » Ne Mar 30, 2014 11:53 am

Nekoliko pozno, pa vendar:
Za kvalitetno zunanjo zaščito smrekovine je po mojem mnenju (in izkušnjah) najbolje les najprej premazati s katerim od zaščitnih premazov (Silvanol, Belles, Bondex preserve), nato bi za doseganje željnega odtenka barve uporabil Belton (ali ustrezen ekvivalent lazurnega premaza drugega proizvajalca), za zadnji premaz pa brezbarvno debelo-slojno lazuro, ali celo Lak za čolne.
Pomembno pri zadnjem nanosu brezbarvnega sijajnega laka je, da je počasi sušeč, torej od 6-12 h.
Samo takšen lak bo preživel 'dihanje' lesa, pri počasnem sušenju se namreč lahko molekule vežejo v dolge, elastične verige.

LP
ales
Site Admin
 
Prispevkov: 309
Pridružen: So Feb 09, 2013 9:03 am

Re: Zaščita lesa

OdgovorNapisal/-a look » Ne Mar 30, 2014 12:03 pm

Ali to obstajajo počasi sušeči laki, ali jih je potrebno sušit pri nizki (kletni) temperaturi?
V primeru da ga najprej zaščitim z Silvanolom, me zanima ali Silvanol kaj spremeni barvo lesa. Namreč imam že zmešano lužilo (na sintetični osnovi), ki ima željeno barvo. Najraje bi les direktno lužil in nato prelakiral, je ta način smiseln?

Hvala!
look
 
Prispevkov: 6
Pridružen: Pe Jan 31, 2014 2:15 pm

Re: Zaščita lesa

OdgovorNapisal/-a ales » Ne Mar 30, 2014 12:22 pm

Silvanol obstaja tudi v prozorni verziji, sicer pa je les nekoliko zelenkast.
V tem primeru bi bolj priporočil prvi premaz z že omenjenim Bondex-om, površina ostane popolnoma naravna.

Lahko pa tudi lužiš brez osnovnega zaščitnega premaza, vendar je potem večja možnost za napad gliv in insektov, predvsem spodaj pri klopi, kjer bodo verjetno pogoji za škodljivce najboljši.

Sintetični alkidni laki se v veliki večini dlje sušijo, ni pa treba kakšnih nižjih temperatur.
Nekje med 15 in 25 je končen rezultat popolnoma primerljiv, na čas sušenja pa ima vpliv tudi zračna vlaga.

LP
ales
Site Admin
 
Prispevkov: 309
Pridružen: So Feb 09, 2013 9:03 am

Re: Zaščita lesa

OdgovorNapisal/-a LoVRoz » Pe Apr 04, 2014 6:50 pm

kaj mi priporočate da bi imitiral barvo takega pohištva?
http://www.ebay.com/itm/English-Antique ... 0935487737

podlaga je hrastov les (cer je vrsta hrasta) je pa izdelek izdelan tudi z beljavo lesa.
Zahvaljujem se za vso pomoč!
Lp.
LoVRoz
 
Prispevkov: 34
Pridružen: Pe Avg 09, 2013 10:11 am

Re: Zaščita lesa

OdgovorNapisal/-a faros » Pe Apr 11, 2014 8:31 am

Tole ni hrastov les ampak orehova korenina - verjetno furnirano. Končna obdelava več plasti laka, vsako plast, razen zadnje, brusiš z finim brusnim papirjem, granulacija 400 in več.
faros
 
Prispevkov: 11
Pridružen: Sr Jan 29, 2014 8:26 am

Re: Zaščita lesa

OdgovorNapisal/-a LoVRoz » So Apr 12, 2014 10:01 pm

jaz imam narejeno polico iz hrastovega lesa in bi rad dobil približno takšen odtenek.
LoVRoz
 
Prispevkov: 34
Pridružen: Pe Avg 09, 2013 10:11 am

Re: Zaščita lesa

OdgovorNapisal/-a ales » Ne Apr 13, 2014 6:00 am

V tem primeru bo dovolj lužilo v barvi oreha, nato pa lakiranje s kakšnim od sijajnih lakov.
Če pa je večja zahtevnost po ustreznosti barve, bi bilo najbolje nabaviti nekaj odtenkov lužila v prahu in nato zmešati barvo, ki bo najbližje želenemu odtenku.
Pred končnim luženjem pa narediti nekaj poskusov na kakšnem ostanku hrastovega lesa.
Vendar pozor: ko bo lužilo na površini suho, barva ne bo enaka, kakor tista po lakiranju, zato je preskusni kos nujno treba vsaj malo omočiti, lahko tudi z vodo.

LP
ales
Site Admin
 
Prispevkov: 309
Pridružen: So Feb 09, 2013 9:03 am

Re: Zaščita lesa

OdgovorNapisal/-a LoVRoz » Ne Apr 13, 2014 3:52 pm

Najlepša hvala za odgovor.
Lp.
LoVRoz
 
Prispevkov: 34
Pridružen: Pe Avg 09, 2013 10:11 am

Re: Zaščita lesa

OdgovorNapisal/-a jakob » Po Dec 11, 2017 12:37 pm

Živijo,

se opravičujem, ker odpiram staro temo.
Zanima me, katere barve za les uporabljate za napušč?
Dobil sem namreč neko ponudbo podjetja Silvaprodukt: .
A mogoče kdo pozna to firmo? Imajo dobre barve, ali je bolje da še naprej uporabljam te od Belinke?

Hvala,

J.
jakob
 
Prispevkov: 6
Pridružen: Po Nov 23, 2015 11:06 am

Naslednja

Vrni se na Obdelava masivnega lesa

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 3 gostov

cron