CNC rezkalnik

CNC rezkalnik

OdgovorNapisal/-a mihaaa » Ne Feb 02, 2014 10:43 am

Med drugim se ukvarjam z restavriranjem starih britev (nekaj primerkov lahko vidite tu (vsaka je v svoji temi) , ponavadi ocistim rezilo in naredim nove rocaje,.. vse skupaj mi vzame par dni do en teden. Trenutno se lotevam ene meni zelo ljube. Ko sem jo kupil sem videl da ima pocen in nazaj lepljen rocaj (plastika), odlocil sem se da bom naredil nov rocaj iz ebenovine in bo potem britev tipi topi (rezilo je prakticno ze ok,.. mogoce malo poliranja). Problem nastane ker ima ta rocaj izbocen napis in ker hocem da bi bil rocaj tocno taksen kot originalen (oblikovno gledano) sem tuhtal da rocna izdelava ne bo najboljsa varianta... Po daljsem tuhtanju (z mojim omejenim poznavanjem podrocja) sem domislil da moram najprej prito do 3D modela potem pa to s CNC rezkarjem prenesti na les, ter rocno zakljuciti s finim brusenjem in poliranjem. Glede na vrednost te britve sem racunal da lahko porabim za rocaje cca 20 euro (brze materiala), ker ze sam 3D sken stane lahko tudi 10x vec, sem to misel opustil in se sam lotil izdelave modela,.. najprej sem mislil iz veliko fotografij z odprtokodnim programom 123d Catch narediti model, ampak sem po ene 5ih setih fotografiranja (vsakic cca 40 fotk) in vec poskusih izdelavem odela vrgel pusko v koruzo ter "tloris" polovice rocaja britve potrace-al v vektorsko obliko (za silo), ki sedaj caka da mi bo uspelo npr program Blender prepricati da mi naredi extrude efekt (za enkrat se neuspesno :( )... ko bo model narejen (ki kljub casu ki mi ga pobira res po moje ni nic posebnega, pac descica dolocene oblike ki je spodaj ravna, navzgor zaobljena in ima na vrhu 4 crkovni izbocen napis) se bom lotil siziovega iskanja CNC rezkarja , rozno zakljucevanje bo seveda mala malca :). Se mere,.. rocaj britve je iz 2 prakticno enakih delov (razlika je ta da 1 ima napis drugi pa ne), mere so cca 15 x 1,5 x 0,4 cm, tako da pobirati ravno ne vem koliko materiala nebi bilo potrebno.

Kar me zanima je sledece:
- ali ima kdo kaj pojma o 3D modeliranju?
- ali kdo ve kje bi se dalo narociti izdelavo rocaja z omenjeno masinco (CNC rezkar)
- mogoce sek aksna ideja kako to narediti

Britev pa izgleda tako
Slika

oz, samo 1 polovica rocaja slikana iz vrha pa tako
Slika
mihaaa
 
Prispevkov: 89
Pridružen: To Maj 07, 2013 9:22 pm

Re: CNC rezkalnik

OdgovorNapisal/-a ales » Ne Feb 02, 2014 1:45 pm

Kaj pa kopirno rezkanje? Na netu je kar nekaj zanimivih DIY variant z uporabo gravirnih rezkalnikov Dremel in podobnih.
Če pa les ni nujen pogoj, je še možnost izdelave silikonskega kalupa (Samson, Kamnik) in odlitek iz kakšnega od plastičnih materialov.
ales
Site Admin
 
Prispevkov: 309
Pridružen: So Feb 09, 2013 9:03 am

Re: CNC rezkalnik

OdgovorNapisal/-a mihaaa » Ne Feb 02, 2014 7:20 pm

ja to kopirno rezkanje mogoce tudi ni slaba ideja,... bom pogledal malo za tutoriali, ceprav ogromno casa v izdelavo rok oz sistema za kopiranje tudi ne vem ce bi vlagal, glede na to da nimam niti delavnice (delam v kuhinji :D) in glede na to da moram narediti rocaj za 1 britev.. ce ima kdo kaj podobnega ze narejenega bi bilo pa super :), (kaksne resolucije pa se tu dosega a kdo ve?)

glede materiala pa bi skoraj raje naredil iz lesa, mi je bolj vsec :)
mihaaa
 
Prispevkov: 89
Pridružen: To Maj 07, 2013 9:22 pm

Re: CNC rezkalnik

OdgovorNapisal/-a ales » Ne Feb 02, 2014 8:05 pm

Verjetno si mislil na nivo natančnosti kopije.
Odvisno od velikosti rezila in ustreznega trna, je možno posnetek narediti tudi v velikostnem razredu do 0,5mm.
To velja za standardne dvo ali več vretenske kopirne stroje.
Pri uporabi Dremel ali Proxon sistema pa verjetno še manj.

Sam se že nekaj časa pripravljam k izdelavi dveh naprav - pantografa in kopirke, vendar je zadeva še v razvojni fazi.
Če bo tvoj problem kopije čez kakšne dva, tri mesece še aktualen, ti bom verjetno lahko z veseljem pomagal.
ales
Site Admin
 
Prispevkov: 309
Pridružen: So Feb 09, 2013 9:03 am

Re: CNC rezkalnik

OdgovorNapisal/-a mihaaa » Ne Feb 02, 2014 8:42 pm

sice mocno upam da bom do takrat ze resil zadevo, ce pa bo se aktualna se javim, se zna zgoditi da se bo stvar na doloceni stopnji ustavila in tam obticala za nekaj casa :(, vsekakor pa upam da ti dobro uspe ta projekt!
mihaaa
 
Prispevkov: 89
Pridružen: To Maj 07, 2013 9:22 pm

Re: CNC rezkalnik

OdgovorNapisal/-a ales » Po Mar 03, 2014 5:05 pm

Torej, 'projekt' izdelave kopirnega rezkalnika je zaključen.
Sicer je popolnoma uporaben za 2D kopiranje, pri 3D pa mu ne gre. tako da se bojim, 'mihaaa', da z mojo ponujeno pomočjo ne bo nič :oops:

Zadeva pa je videti takole:

Slika
Ob uporabi rezkalnika B&D, koničnega rezila 5mm, kopiranje teksta po sliki


Slika
Z montiranim mini-rezkalnikom in upogljivo gredjo, rezilo 3mm, kopiranje spirale po sliki


Za pisanje črk po šablonah, kar je bil moj osnovni namen, pa bo očitno ta moj izdelek polno uporaben.

P.S.: V to temo, kjer je v naslovu CNC sicer ne spada preveč, vendar, ker gre za nadaljevanje dialoga sem objavil tukaj.
ales
Site Admin
 
Prispevkov: 309
Pridružen: So Feb 09, 2013 9:03 am

Re: CNC rezkalnik

OdgovorNapisal/-a mihaaa » Po Mar 03, 2014 9:30 pm

pozdravljen lial,.. hvala za odgovor, super novica da si to naredil,.. cestitke !

sam sem se trudil narediti 3D model iz velikega stevila fotografij posnetih v "sferi" okoli objekta, kljub 3 razlicnim ozadjem je bilo zal z mojim znanjem neuspesno , nato sem iz vektorskega trace-a probal narediti 3d model z extrude pa tudi ni slo,.. tako da sem se odlocil da bom poskusil narediti preko 2D scana na roko,.. nisem pa se niti zacel ker dvomim v rezultate oz lastno natancnost reprodukcije...

se mi zdi da bi bil ta kpirni rezkalnik lahko vseeno kar uporaben,.. namrec samo za izdelavo napisa,.. ostalo pa lahko na roko dokoncam,. (krivine samega rocaja),.. vprasanje ki ga imam tu je kaksna je po tvojem mnenju najboljsa resolucjia ki jo je moc doseci s tem... debelina crk na rocaju ni kaj velika (po moje 1, mogoce 2 mm).. ceprav ce drugega ne bi mogoce sam o za grobo sablono to lahko uporabil in potem na roko fino sfinishiral naklone oz relief crk, kaj pravis?

lp
mihaaa
 
Prispevkov: 89
Pridružen: To Maj 07, 2013 9:22 pm

Re: CNC rezkalnik

OdgovorNapisal/-a ales » To Mar 04, 2014 7:05 am

Ne vem...
Glede natančnosti pa: najmanjše rezilo primerno za les, ki ga imam za mini-rezkalnik ima premer 2mm, ostala, ki so še manjša so za graviranje na kovini.
Sicer bom še poskušal s kakšno 3D kopijo in ti javil kakšen je bil uspeh.

LP
ales
Site Admin
 
Prispevkov: 309
Pridružen: So Feb 09, 2013 9:03 am

Re: CNC rezkalnik

OdgovorNapisal/-a mihaaa » To Mar 04, 2014 10:07 am

super... sporoci prosim ja,.. ce je varianta da bi prisel sprobat rekonstruirati ta napis lahko prinesem kaksen rezkar za les s sabo (za dremel) imam razlicne,... najmanjsi je po moje cca 1 mm...
mihaaa
 
Prispevkov: 89
Pridružen: To Maj 07, 2013 9:22 pm

Re: CNC rezkalnik

OdgovorNapisal/-a ales » Sr Mar 05, 2014 12:56 pm

Kakor sem obljubil, poskušal sem kje je skrajni 'domet' pri 3D kopiranju z rezili, ki jih imam.
Za matrico sem uporabil viličasti ključ 16/17, za obdelovanec pa kos MDF plošče in rezultat je takšen:

Slika
prvo rezkanje - rezilo 5mm

Slika
drugo rezkanje - rezilo 3mm

Slika
fina dodelava, koničasto rezilo

Torej to so možnosti, če boš želel bova seveda poskušala z izdelavo tvojega ročaja.

Za nadaljnje dogovore pa ZS, ali pa če me kar direktno pokličeš (podatki so na liales.com)

LP
ales
Site Admin
 
Prispevkov: 309
Pridružen: So Feb 09, 2013 9:03 am

Naslednja

Vrni se na Obdelava masivnega lesa

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost

cron