Kateri kit za les

Kateri kit za les

OdgovorNapisal/-a faros » Pe Jan 31, 2014 9:22 am

Delam hrastove stopnice in bo nekaj grč za pokitat. Rad bi imel tako kot na sliki:
Slika
Ali so grče na sliki ''zafilane'' samo z epoksi kitom/lepilom ali s čim drugim?
faros
 
Prispevkov: 11
Pridružen: Sr Jan 29, 2014 8:26 am

Re: Kateri kit za les

OdgovorNapisal/-a ales » Pe Jan 31, 2014 9:54 am

na tej sliki žal ne morem ugotoviti kakšen kit je bil uporabljen.
Odločitev za izbiro kita je odvisna od kasnejše površinske obdelave, ker v nekaterih primerih lahko pride do razhajanja pri kompatibilnosti.
Način izdelave (!) kita, ki je med najstarejšimi je po mojem vedenju še vedno najboljši:
- pri izdelavi izdelka se spravi nekaj odrezkov materiala
- na čelno stran lesa kapnemo nekaj kapljic laka (ali olja), ki ga bomo kasneje uporabili za lakiranje (oljenje)
- z dletom strgamo po lesu toliko, da dobimo manjšo količino kita
- tako narejen kit nanašamo v napako, če je ta globlja v nekaj slojih
- pobrusimo
To je recept za najbolj kvaliteten in barvno popolnoma usklajen kit. Ker kitamo večinoma manjše napake, je strah pred zamudnostjo tega recepta odveč. Tudi lesni prah iz vrečke brusilke nam ne bo dal takšnega rezultata, največkrat je v tem prahu še kaj drugega, kar spremeni njegovo barvo (barva brusnega traku, nečistoče itd)

Je pa, razumljivo, še cel kup drugih možnosti, od akrilnega kita do voskov in včasih tudi dvokomponentnih kitov.
ales
Site Admin
 
Prispevkov: 309
Pridružen: So Feb 09, 2013 9:03 am

Re: Kateri kit za les

OdgovorNapisal/-a faros » Pe Jan 31, 2014 9:59 am

Jaz bi rad izgled grče kot na sliki. Se pravi, da grča ostane grča le, da jo z nečim zapolnim, da postane gladka. Z akrilnimi kiti ali mešanico lepila in lesnega prahu bi grčo prekril, da se ne bi več videla.
faros
 
Prispevkov: 11
Pridružen: Sr Jan 29, 2014 8:26 am

Re: Kateri kit za les

OdgovorNapisal/-a ales » Pe Jan 31, 2014 10:10 am

Po receptu, ki sem ga napisal, dosežeš prav to - polne razpoke in barvo ki je enaka ostali barvi lesa.
Po polnjenju razpok se celotna površina še enkrat prebrusi in grča ostane kompletno vidna.
ales
Site Admin
 
Prispevkov: 309
Pridružen: So Feb 09, 2013 9:03 am

Re: Kateri kit za les

OdgovorNapisal/-a faros » Pe Jan 31, 2014 10:22 am

Nekaj odrezkov materiala - je mišljen kos lesa ali ostružki od oblanja. Predvidevam, da kos lesa na katerega kanemo olje in potem z dletom čez, da dobimo ''kit''...?
faros
 
Prispevkov: 11
Pridružen: Sr Jan 29, 2014 8:26 am

Re: Kateri kit za les

OdgovorNapisal/-a ales » Pe Jan 31, 2014 11:15 am

Tako je. In pravi mizarji so vse do oddaje izdelka hranili nekaj koščkov lesa iz katerega je bilo narejeno pohištvo.
In vrhunski mizarji, ki jih je v Sloveniji še vedno nekaj, so si prizadevali, da so cel komplet pohištva (na primer spalnico) naredili izključno iz lesa enega hloda (vidne dele, se razume).

Način kitanja, ki se je uveljavljal pri nas (žaganje + lepilo), je za zunanjost izdelka le še povečevanje vidnosti napake.
ales
Site Admin
 
Prispevkov: 309
Pridružen: So Feb 09, 2013 9:03 am

Re: Kateri kit za les

OdgovorNapisal/-a faros » Pe Jan 31, 2014 11:27 am

OK, hvala. Recepturo bom vsekakor sprobal in poročal...
faros
 
Prispevkov: 11
Pridružen: Sr Jan 29, 2014 8:26 am

Re: Kateri kit za les

OdgovorNapisal/-a lesMihar » Če Maj 19, 2016 8:21 am

kako pa zapolnim manjše luknje in napake, kot so vreznine, luknje od žebljev, ipd. v lesu z voskom? to me zanima na splošno.

obdelujem pa tudi smrekov les, ki ga želim uporabiti za notranjo opremo - regal. les je starejši in se na nekaterih mestih tudi krha. zanima me iz predvsem funkcionalnega vidika - uporabnost, trajnost, gladkost; barvna in teksturna usklajenost ni pomembna.
lesMihar
 
Prispevkov: 5
Pridružen: So Nov 15, 2014 9:06 am


Vrni se na Obdelava masivnega lesa

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 5 gostov