Lastovičja vez

Lastovičja vez

OdgovorNapisal/-a matej » Sr Dec 25, 2013 11:32 am

Vprašanje: na enem izdelku ki ga nameravam delati bi v vogalih rad naredil povezavo z lastovicami.(upam da sem pravilno zapisal)
Saj je res da je na netu že kar nekaj video primerov , mene pa vsen zanima kako to naredit.
kakšno orodje ,mogoče s vbodno žago in kaj še?
Hvala za pomoč!
Matej
matej
 
Prispevkov: 34
Pridružen: So Feb 16, 2013 12:48 pm

Re: Lastovičja vez

OdgovorNapisal/-a strojnik » Sr Dec 25, 2013 12:09 pm

Lastovičje repe sem naredil pri pručki in so izpadli res super!
Naredil sem jih kar z vbodno žago, ne vem če sem delal pravilno ampak so kar lepo uspeli.
Ker vem, da je 'admin' včasih učil v šoli te zadeve me bo morda dopolnil, verjetno se jih da delat tudi na kakšen drug način.
kakor je bilo že napisano: na youtube je kup primerov, ampak ko je treba zažagat in odrezat je malce druga pesem :)
strojnik
 
Prispevkov: 7
Pridružen: So Feb 16, 2013 12:09 pm

Re: Lastovičja vez

OdgovorNapisal/-a matej » Sr Dec 25, 2013 3:30 pm

Ja to za youtube vem ,sem že opazil da si ne morem dosti pomagati. Moj izdelek bo bolj kakor zelo nizka škatlja ,pa na vogalih verjetno nebo velio lastovk ,kaor si jih imel pri pručki. Mogoče tri ali štiri ,ne več.
Vprašanje: kako žagati lastovice mi je jasno , kako pa drugo stran? Verjetno z mizico ubodne žage pod kotom ,ampak koliko pa je kot ?

Matej
matej
 
Prispevkov: 34
Pridružen: So Feb 16, 2013 12:48 pm

Re: Lastovičja vez

OdgovorNapisal/-a ales » Če Dec 26, 2013 12:12 pm

To vez sicer v stroki imenujemo "roglji", ki so lahko v več različnih izvedbah - odprti, polkriti, kriti in ravni.
Ker so roglji za vezavo masive ena najtrdnejših in tudi najbolj estetskih vezi, je razumljivo da je za izdelavo veliko različnih možnosti. Od ročnih (mimogrede - ali ste vedeli da obstaja ročna žaga, s katero lahko naredimo kompletno vez, brez uporabe drugih orodij?), pa do kar nekaj načinov z uporabo različnih strojčkov in strojev, v kombinaciji z ročno dodelavo, ali pa tudi ne.
Tudi z vbodno žago gre čisto v redu, kot pa je med 75° in 80, odvisno od vrste lesa in gostote delitev.

Toliko za sedaj.

LP
ales
Site Admin
 
Prispevkov: 309
Pridružen: So Feb 09, 2013 9:03 am

Re: Lastovičja vez

OdgovorNapisal/-a matej » Pe Dec 27, 2013 12:00 pm

Hvala za pripombe in kot , admin! Če sem razumel pravilno , naj jaz naredim odprte roglje?
Kakšna pa je tista žaga za kompletno izdelavo vezi ,se jo da kje videt ?

Matej
matej
 
Prispevkov: 34
Pridružen: So Feb 16, 2013 12:48 pm

Re: Lastovičja vez

OdgovorNapisal/-a LoVRoz » Pe Dec 27, 2013 4:40 pm

V šoli smo jo morali tudi mi narediti na roke in sicer odprte in polkrite. Žaga z katero lahko narediš vse je takšna :D
https://www.google.si/search?q=mizarska ... B640%3B480

tudi sam sem jo poskusil z vbodno žago in je kar uspelo samo natančno je potrebno zarisat in žagat da polovica črte ostane (tako naj bi bilo). Sem pa tudi sam gledal po youtube in še najbolj od vsega mi je všeč šablona in rezkar (http://www.lestroj.si/trgovina-orodja/s ... mt300.html )

Mislim pa da bi bilo dobro poskust z tračno žagko, če jo imate. Lažje kot z vbodno.
Lp.
LoVRoz
 
Prispevkov: 34
Pridružen: Pe Avg 09, 2013 10:11 am

Re: Lastovičja vez

OdgovorNapisal/-a ales » Pe Dec 27, 2013 6:38 pm

ales
Site Admin
 
Prispevkov: 309
Pridružen: So Feb 09, 2013 9:03 am

Re: Lastovičja vez

OdgovorNapisal/-a LoVRoz » Pe Dec 27, 2013 7:41 pm

Aha mi smo v šoli uporabljal klasično. takšne še nisem videl
LoVRoz
 
Prispevkov: 34
Pridružen: Pe Avg 09, 2013 10:11 am

Re: Lastovičja vez

OdgovorNapisal/-a CHURY » Pe Dec 27, 2013 8:45 pm

Bolje pet do dvanajstih, kot nobene po eni
CHURY
 
Prispevkov: 44
Pridružen: Če Dec 12, 2013 9:25 pm

Re: Lastovičja vez

OdgovorNapisal/-a strojnik » Ne Dec 29, 2013 1:19 pm

strojnik
 
Prispevkov: 7
Pridružen: So Feb 16, 2013 12:09 pm

Naslednja

Vrni se na Obdelava masivnega lesa

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost

cron