"Igranje z nadrezkarjem"

"Igranje z nadrezkarjem"

OdgovorNapisal/-a CHURY » Ne Dec 22, 2013 2:58 pm

Danes sem se odločil, da se bom preizkusil v delu z nadrezkarjem. V bistvu sem naredil iz njega rezkar in malo čekiral, kaj se da delat z njim in prišel do naslednjih zaključkov: :roll:
1. Na youtube je stvar enostavna za videt 8-)
2. Z čepki za ušesa je lepše delat
3- Nisem še niti na začetku, da bi lahko stvar vžgal in pustil v prostem teku :oops:



Glede na to, da sem se nekaj zezal s kosom nekega iglavca ki, je bil še pred kratkim paleta mi je pri rezkanju na eni strani nastala gladka površina, na drugi pa hrapava ( spodnja slika )



Zanima me, zakaj je do tega prišlo, saj sem ( ko sem videl da je hrapavo ) poskušal peljati večkrta čez rezilo vendar brez uspeha.

Prav tako vas prosim za nasvet, kako naj se začnem učiti za delo z rezkarjem ( kaj naj začnem najprej trenirat )

Hvala
Bolje pet do dvanajstih, kot nobene po eni
CHURY
 
Prispevkov: 44
Pridružen: Če Dec 12, 2013 9:25 pm

Re: "Igranje z nadrezkarjem"

OdgovorNapisal/-a ales » Ne Dec 22, 2013 4:02 pm

Sicer na spodnji sliki ni videti kje je problem, ugibam, da gre za vlažen les.
Mizica je v redu, vendar za zaščito na prislonu nisem preveč prepričan o tem.
Začetki učenja rezkanja so nekako takšni:
- prostoročno pisanje s koničastim rezilom, ne v večji globini od 2mm
- rezkanje brazde ('folca') s pomočjo prislona strojčka in s trdno vpetim kosom gladkega, suhega lesa
- rezkanje profila vzdolžno v dveh stopnjah globine, drugič s smerjo vrtenja (čisto majhen odvzem in krepak oprijem strojčka)
- rezkanje z uporabo rezila z ležajem, brez prislona
- rezkanje profila na čelnem lesu, tudi dvostopenjsko
- rezkanje utora v vseh smereh rasti lesa
-
In potem šele vpetje v mizico in uporaba kakor mizni rezkar.
Zakaj?
Ker je delo na mizici lahko pri nepoznavanju sil, ki delujejo pri rezkanju precej nevarna zadeva. Izmet kosa lesa je hitrejši od najboljših refleksov in manj kakor sekunda zamude lahko omogoči prstom, da pridejo do rezila. To pa boli ;) ;)
( v ilustracijo: hitrost rezil rezkarja s premerom 16mm in pri polnih obratihje pri teh strojčkih cca 16m/s, torej bo kos lesa pri izmetu že vsaj 14m stran, preden se bo delavec zavedal, da ga ni več)

LP
ales
Site Admin
 
Prispevkov: 309
Pridružen: So Feb 09, 2013 9:03 am

Re: "Igranje z nadrezkarjem"

OdgovorNapisal/-a CHURY » Ne Dec 22, 2013 4:36 pm

Na sliki je lepo vidna "scefran" del žleba medtem ko na drugi strani je dokaj gladek. Ali je mogoče, da nastane zaradi rezkanja v napačni smeri ( kontra letnicam)? Nož je nov tako da mislim, da ni v njemu problem.
Miza in nastavki so pa od proizvajalca Wolfcraft (http://www.wolfcraft.com/en/products/p/ ... index.html )
Bolje pet do dvanajstih, kot nobene po eni
CHURY
 
Prispevkov: 44
Pridružen: Če Dec 12, 2013 9:25 pm

Re: "Igranje z nadrezkarjem"

OdgovorNapisal/-a ales » Ne Dec 22, 2013 5:27 pm

Seveda je možnost tudi zaradi rezkanja v napačno smer. Vendar je videti nekoliko preveč 'kosmato' za ta problem.
Kolikšna pa je povečava na tej sliki? Ker morda je zadeva za nekoliko vlažen les normalna.
Wolfcraft pripomočke pa poznam in so kar kvalitetni, le morda nekoliko precenjeni. Vendar je to le moje mnenje, verjetno zaradi tega, ker si ogledujem cene le v Bauhausu.
ales
Site Admin
 
Prispevkov: 309
Pridružen: So Feb 09, 2013 9:03 am

Re: "Igranje z nadrezkarjem"

OdgovorNapisal/-a CHURY » Ne Dec 22, 2013 5:46 pm

Ja bauhaus in Slovenijales sta zelo draga, malo manj je spletna stran oskarveliki, drugače pa dobiš iz Nemčje že za 250€ + poštnina. ( www.idealo.de - to je kot naš ceneje.si ) Slikal sem od blizu, da bi bilo videt kaj, ma očino je preveč blizu :roll: V bistvu je scefrano in to je to. Se pa nisem spomnil, da bi obrnil kos in poskušal še z druge strani rezkati.
Bolje pet do dvanajstih, kot nobene po eni
CHURY
 
Prispevkov: 44
Pridružen: Če Dec 12, 2013 9:25 pm

Re: "Igranje z nadrezkarjem"

OdgovorNapisal/-a LoVRoz » Ne Dec 22, 2013 6:03 pm

Glede scefranosti je možnost tudi nepravilni obrati in kako hitro si rezkal.
LoVRoz
 
Prispevkov: 34
Pridružen: Pe Avg 09, 2013 10:11 am

Re: "Igranje z nadrezkarjem"

OdgovorNapisal/-a CHURY » Ne Dec 22, 2013 6:49 pm

Hitrost rezkanja je bila na 5 od 6, tako kot piše v knjižici rezkarja ( mehek les premer rezkala 4-10 mm, položaj gumba za hitrost 5-6 )
Bolje pet do dvanajstih, kot nobene po eni
CHURY
 
Prispevkov: 44
Pridružen: Če Dec 12, 2013 9:25 pm

Re: "Igranje z nadrezkarjem"

OdgovorNapisal/-a matej » Ne Dec 22, 2013 8:10 pm

Enkrat sem nekje prebral , da je veliko odvisno od vrste rezkarja kao da vidija ni dobra za poln les in da je treba imet hss.
Nevem pa če je to res.
matej
 
Prispevkov: 34
Pridružen: So Feb 16, 2013 12:48 pm

Re: "Igranje z nadrezkarjem"

OdgovorNapisal/-a ales » Ne Dec 22, 2013 8:12 pm

V principu je to res, vendar menim, da v tem primeru to ni bil odločilni faktor.
ales
Site Admin
 
Prispevkov: 309
Pridružen: So Feb 09, 2013 9:03 am

Re: "Igranje z nadrezkarjem"

OdgovorNapisal/-a LoVRoz » Po Dec 23, 2013 7:08 pm

Jaz imam enak rezkar in nisem najbolj zadovoljen z njem. Nikoli nisem rezkal po pravilih ampak po občutku in mi sedaj z malo več prakse kar dobro gre :). Če si delal tako kot si razlagal potem ne vem kje bi bil problem, da ni čist rez.
LoVRoz
 
Prispevkov: 34
Pridružen: Pe Avg 09, 2013 10:11 am

Naslednja

Vrni se na Obdelava masivnega lesa

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 10 gostov