Luženje+oljenje

Luženje+oljenje

OdgovorNapisal/-a muzje » Pe Nov 03, 2017 7:51 am

Pozdravljeni
Zanima me če ima kdo izkušnje ,če najprej "pajcaš" smreko in potem oljiš z oljem za zunaj.
Po 3 slojih olja sem montiral steklo ,silikon,meglica vode,kasneje obrisal s krpo in ostale so sledi kapljic ,vejetno na pajcu.
Ali kdo ve , v čem je problem ?
lp
muzje
 
Prispevkov: 6
Pridružen: So Mar 05, 2016 12:19 am

Re: Luženje+oljenje

OdgovorNapisal/-a matej2208 » Pe Nov 03, 2017 10:43 am

Moje mnenje je sledece.
Naceloma ce si pravilno nanesel luzilo in ga pobrisal ni bil v tem problem.

Sedaj glede olja je pa tako, olje NI najboljsa zascita za vremenske vplive na les. Ci uporabljal tungino olje to se vplije v les in na sami povrsini ne ostane kaj dosti zascite. Druga olja na povrsini naredijo rahel film ampak ta film ni najboljsa zascita in skoz njega prav tako lahko pride voda,...
Ce bi pa uporabil olno barvo katera naredi debelejsi film se ti ta problem naj nebi pojavil, ampak seveda to ni luzeno in ima koncni videz cisto drugace...

Naceloma je "pravi postopek sledec":
- nanos luzila
- nanos tunginega olja
- nanos lanenega firnisa (lahko seveda druga olja)
Ampak ce prav tako naredis mislim, da kapljice vode oz. voda se pozneje pozna na smi povrsini.

V kolikor se motim bi prosil, ce me lahko kdo popravi, da ne bo kakrsnega nesporazuma.
Hvala :)
matej2208
 
Prispevkov: 100
Pridružen: So Nov 28, 2015 10:33 pm

Re: Luženje+oljenje

OdgovorNapisal/-a muzje » Pe Nov 03, 2017 11:11 am

Hvala za odgovor.
Lužilo je brizgano in se ne briše,olje pa je tungovo trikrat nanos.
To se pravi da bolje ,da ostanem na ustaljeni praksi ,lužilo,lak.
Šeenkrat hvala.
lp
muzje
 
Prispevkov: 6
Pridružen: So Mar 05, 2016 12:19 am

Re: Luženje+oljenje

OdgovorNapisal/-a matej2208 » Pe Nov 03, 2017 3:50 pm

Hm... v kolikor me kdo ne popravi bi rekel ja.

Ampak lak kot lak tudi ni najboljsa izbira.
Je boljse kot olje ampak, mislim da je najbolsa izbira olna barva oz. barva, lak na olni osnovi. Ampak mislim, da so te zadeve debeloslojne in mislim, da luzilo tu ne pride do izraza.

V starih casih so ljudje uporabljali olne barve to pomeni, da so si naredili/nabavili pigment in ga z lanenim firnesom zmesali in to nanaslali, kot za grundiranje pa so segreli laneni firnis na ca. 50-60°C in s tem grundirali.
(Laneni olje se dolgo susi zato se mu doda firnis da se hitreje susi ;) )

Seveda se ja ta barva tudi zacela luscit in bledet, ampak si lahko barvo cis preprosto obnovil. Vzel si krpo laneno olje in z namoceno krpo v olju samo povrsino prebrisal, tako si barvo osvezil kot barvo tako olni film...
matej2208
 
Prispevkov: 100
Pridružen: So Nov 28, 2015 10:33 pm


Vrni se na Obdelava masivnega lesa

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost