Masivne plošče-krivljenje

Masivne plošče-krivljenje

OdgovorNapisal/-a wayfarer » To Jul 05, 2016 8:39 am

Pozdravljeni,

sem novinec v mizarstvu, rad pa bi naredil kakšno masivno mizo, predvsem iz oreha. Problem se mi je pojavil, da ko smo lesene plošče (cca 3 m dolge in 4 cm debele) dali skozi debelinko so bile popolnoma ravne, sedaj po cca 10ih dneh pa so kar precej ukrivljene.

Ima kdo kakšen idejo, zakaj je temu tako? Predvidevam, da je bil les premalo suh? Orehovi plohi so parjeni, bi bilo boljše da bi uporabil neparjene? Kakšna bi morala biti vlažnost lesa, da bi bilo v redu?

Upam, da razvijemo kakšno debato.

LPJ
wayfarer
 
Prispevkov: 5
Pridružen: Po Maj 16, 2016 1:35 pm

Re: Masivne plošče-krivljenje

OdgovorNapisal/-a ales » To Jul 05, 2016 12:39 pm

Pojav je popolnoma pričakovan in sploh ni nenavaden. Delovanje (krivljenje, krčenje, napenjanje) lesa je eden največjih problemov za mizarje, vendar je ob poznavanju nekaterih zakonitosti rešljiv, čeprav ne popolnoma. Tudi izkušenim se to zgodi, tako da - če se les ukrivi je lahko za to veliko razlogov.

Ker pa je za nekatere izdelke krivljenje lesa prevelik problem (na primer za okna), imamo mizarji navado, da les pred obdelavo najprej 'odpremo', torej poravnamo toliko, da se pokaže kaj je pod zgornjo plastjo, zadošča odvzem 1-2 mm. To naredimo iz vseh strani, nato počakamo najmanj en dan, bolj dva in šele takrat obdelamo na končne dimenzije.

Toliko za začetek.
ales
Site Admin
 
Prispevkov: 309
Pridružen: So Feb 09, 2013 9:03 am

Re: Masivne plošče-krivljenje

OdgovorNapisal/-a wayfarer » To Jul 05, 2016 2:17 pm

wayfarer
 
Prispevkov: 5
Pridružen: Po Maj 16, 2016 1:35 pm

Re: Masivne plošče-krivljenje

OdgovorNapisal/-a blaz » Pe Jul 08, 2016 8:18 am

1. Če je les suh, lahko preveriš z posebnimi napravami (merilniki), ki pa so lahko zelo dragi, če želiš prave meritve.

2. Les se lahko tudi po drugem skobljanju spet krivi.

3. Les se lahko vseskozi krivi, krči, širi glede na spremembe vlage v zraku

4. Les ne spreminja dimezije enako v vse smeri. Najmanj vzdolž rasti, najveš prečno oz. radialno

5. Da bi bilo krčenje, krivljenje itd. kar najbolje pričakovano je pomembno posvetiti največ pozornosti v fazi izbire lesa. V idealnem primeru uporabljaš četrtinsko rezan les, ki se najbolj nadzorovano krči in širi.

6. Če imaš obdelovanec z divje oblikovanimi letnicami, bo tudi krčenje in krivljenje lesa različno na posameznih koncih obdelovanca.

7. Precej krivljenja lahko preprečiš z določenimi konstrukcijskimi metodami, kjer je en obdelovanec pritrjen na drugega na način da se krivljenje preprečuje.

8. Izmenjevanje vlage med lesom in zrakim se omeji z premazi.

Najbolj pomembno je, da les aklimatiziraš čimbolj na pogoje, kjer bo na koncu bival. Torej v idealnih primerih bi les počival kar v prostoru kjer na koncu bo. Jaz imam recimo v delavnici največkrat okoli 60% vlage, kar je malo preveč, vendar delavnica ni ogrevana. V hiši imam okoli 50%. Torej ko prinesem nek kos lesa iz delavnice v hišo, se bo ta verjetno še malo skrčil.

Jaz sem si kupil elektronski merilnik vlage in temperature, ki si shranjuje najvišje in najnižje vrednosti in njihov čas. Na ta način sem malo dobil idejo, kako bi to lahko vplivalo na spremembe v lesu.
blaz
 
Prispevkov: 74
Pridružen: Po Dec 22, 2014 11:13 am


Vrni se na Obdelava masivnega lesa

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost