Umetno sušenje lesa

Umetno sušenje lesa

OdgovorNapisal/-a ves68sla » Ne Apr 24, 2016 4:24 am

Pozdravljeni,

z veseljem spremljam vaš Mizarski forum, saj lahko najdeš veliko zanimivih tem. Nikjer pa nisem zasledil nič o sušenju lesa v sušilnici oz. podrobnostih okrog faz tehnoloških postopkov sušenja lesa. V bistvu me zanimajo t.i. "Režimi sušenja", ne v teoriji ampak v praksi. Od segrevanja lesa in sušilne komore in samih faz sušenja.

Zato bi prosil, za kakršen koli nasvet oz. napotek, kje lahko najdem kaj več o konkretnem sušenju masivnega lesa. Zanimajo me predvsem režimi sušenja za klasično oz. konvencionalno ter vakuumsko sušenje lesa.

L.p. Slavko
ves68sla
 
Prispevkov: 32
Pridružen: Po Jan 25, 2016 8:18 am

Re: Umetno sušenje lesa

OdgovorNapisal/-a matej2208 » Ne Apr 24, 2016 5:27 am

Hei

Če si mirda z okolice Murske Sobote bi ti lahko posodil mojo skripto z faksa kjer smo imeli prav predmet sušenhe lesa... Oz. Bom pogledal kdo je to pisal in ti sporočim...
Je pa v celoti zanimiva tema glede sušenja lesa.
matej2208
 
Prispevkov: 100
Pridružen: So Nov 28, 2015 10:33 pm

Re: Umetno sušenje lesa

OdgovorNapisal/-a ales » Ne Apr 24, 2016 7:55 am

ales
Site Admin
 
Prispevkov: 309
Pridružen: So Feb 09, 2013 9:03 am

Re: Umetno sušenje lesa

OdgovorNapisal/-a matej2208 » Ne Apr 24, 2016 2:57 pm

No pa se je rešilo z avtorjem, ker ta profesor me je učil ta predmet....
matej2208
 
Prispevkov: 100
Pridružen: So Nov 28, 2015 10:33 pm

Re: Umetno sušenje lesa

OdgovorNapisal/-a ves68sla » Po Apr 25, 2016 8:03 am

Pozdravljeni,

najprej se vam moram zahvaliti za izjemno kratek odzivni čas in seveda za same odgovore.

Bom šel kar po vrsti, na natu sem našel vso mogočo literaturo na temo sušenja lesa od raznih zapiskov, pdf, ppt, doc in drugih dokumentov vendar nikjer konkretno, kako sušiti les. Namreč, po osnovni izobrazbi nisem iz lesarske stroke ampak sem strojnik, ki se zelo veliko ukvarja z mizarstvom. Bistvo problema je v tem, da imam zelo velike težave z nabavo suhega tehničnega lesa po realni ceni, zato razmišljam o svoji sušilnici...

Da se vrnem nazaj na temo:
Naprimer, da imam smrekove fosne debeline 50 mm, s trenutno 60% vlago in bi jih želel posušiti na 8-10 % vlažnosti.
Kako sušiti v klasični /komorni sušilnici ali pa v vakuumski sušilnici (sicer je zanimivo tudi solarno-sončno sušenje) ?

Zanimajo me vse faze oz. režimi sušenja (podrobno), saj obrtniki, ki se ukvarjajo s sušenjem lesa tega nočejo povedati...

Za kakršen koli nasvet, se že v naprej zahvaljujem.

L.p. Slavko
ves68sla
 
Prispevkov: 32
Pridružen: Po Jan 25, 2016 8:18 am


Vrni se na Obdelava masivnega lesa

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 7 gostov