Zvit les po premazu

Zvit les po premazu

OdgovorNapisal/-a klukc7 » To Feb 16, 2016 8:16 am

Pozdravljeni,

sem hobi/začetnik mizar. Zaenkrat izdelujem predvsem plošče za rezanje in razne majhne škatle. Težava, ki se mi vedno pojavlja je ta, da ko les na koncu premažem z oljem (uporaljam olje iz ikee: http://www.ikea.com/gb/en/catalog/products/50070378/ ) se mi ravne ploskve zvijejo. Mi lahko svetujete kaj delam narobe? Nanašam preveč olja? Sušim pri sobni temperaturi... Obstaja način kako lahko deske nazaj naravnam?

Vnaprej hvala za pomoč.

lpL
klukc7
 
Prispevkov: 5
Pridružen: Če Feb 12, 2015 2:06 pm

Re: Zvit les po premazu

OdgovorNapisal/-a ales » To Feb 16, 2016 9:34 am

Pozdravljen in dobrodošel med nami!

Za krivljenje lesa je lahko več vzrokov, v tvojem primeru pa je premalo podatkov, da bi ti lahko dal zanesljiv odgovor.

Kar takoj pa lahko okrivim vsaj eno stvar - premaz, ki ga uporabljaš. Po opisu sodeč gre za emulzijo, ki vsebuje precej vode, prav voda pa je lahko tisti faktor, ki pri lesu povzroči krivljenje.

Za več in bolj kvalitetno informacijo pa bi potreboval še:
- kakšno vrsto lesa uporabljaš
- ali je ploskev po širini sestavljena iz več kosov
- kolikšna je vlažnost po mehanski izdelavi, torej pred premazovanjem

Toliko za začetek.

LP
ales
Site Admin
 
Prispevkov: 309
Pridružen: So Feb 09, 2013 9:03 am

Re: Zvit les po premazu

OdgovorNapisal/-a blaz » Po Feb 22, 2016 2:34 pm

Odvisno tudi kako je les rezan. Jaz recimo naredim desko v delavnici, oljim pa jo potem v hiši. Že zaradi različne vlage v zraku lahko pride do krivljenja, ki je še toliko bolj očitno, če ima les divjo strukturo (vlakna v različnih smereh).
blaz
 
Prispevkov: 74
Pridružen: Po Dec 22, 2014 11:13 am

Re: Zvit les po premazu

OdgovorNapisal/-a klukc7 » To Mar 01, 2016 11:10 am

Najprej se lepo zahvaljujem za odgovore... Uporabljam predvsem hrastov les, do zvitja pride v vsakem primeru neglede na to ali je ploskev lepljena ali pa ne. Kateri premaz mi svetujete za notranjo uporabo/zaščito lesa? Najbrž je težava tudi v tem, da imam les shranjen v delavnici, ki ni ogrevana, kjer ga tudi obdelam. Nato izdelek prinesem v hišo kjer ga premažem... naslednje jutro pa razočaranje :(

lp Luka
klukc7
 
Prispevkov: 5
Pridružen: Če Feb 12, 2015 2:06 pm

Re: Zvit les po premazu

OdgovorNapisal/-a ales » To Mar 01, 2016 1:41 pm

To, da obdelan les spremeni klimatske pogoje je vsekakor lahko eden od problemov.
Zanimivo bi bilo ugotoviti stopnjo vlažnosti neobdelanega lesa, lahko da je hrast premalo suh. Optimalna vlažnost hrasta v zunanjih pogojih je 12-15%, v prostoru, še posebej, če je prisotna centralna kurjava pa le okrog 10%. Če obstaja možnost meritve z instrumentom, bi to lahko bil odgovor na težavo. Ena od mizarskih 'skrivnosti' starih mizarjev je obdelava v dveh dneh - 1 dan razrez in osnovno skobljanje, 2 dan končne dimenzije izdelkov.
Vendar se nagibam k prejšnjemu mnenju, da je premaz, ki vsebuje vodo, osnovni vzrok za krivljenje.
Torej premaz brez vsebnosti vode, kar bi lahko bil naravni čebelji vosek, laneno olje, če je želja po 'bio' premazu, sicer pa kakšnega od lakov za les, vendar ne na akrilni osnovi.

LP
ales
Site Admin
 
Prispevkov: 309
Pridružen: So Feb 09, 2013 9:03 am

Re: Zvit les po premazu

OdgovorNapisal/-a blaz » To Mar 01, 2016 1:51 pm

Kar lahko narediš je, da neobdelano dilo prineseš v hišo in jo tam lepo sušiš nekaj dni/tednov. Potem jo grobo poskoblaš toliko da je ravna. Če je ravna lahko preveriš recimo na kuhinjskem pultu (predvidevam da je le-ta raven). Čez nekaj dni spet preveriš na pultu in če je ravna jo dokončno in fino poskoblašali obrusiš. Če ni ravna jo spet poskoblaš da postane ravna in spet sušiš v hiši. Sušiš jo tako da zrak lahko kroži okoli vseh stranic.

Za premaz maš več opcij. Ena je balzam za les od Samson Kamnik. Druga varianta pa je kombinacija mineralnega olja in čebeljega voska (razmerje 4:1). Mineralno olje malo pogreješ in v njem raztopiš čebelji vosek. Z to mešanico premažeš dilo, malo pustiš ležat, obrišeš in počakaš en dan. Postopek ponoviš dvakrat ali trikrat.

Ostala olja niso primerna za stik z živili ali pa lahko postanejo "žavtava".

Ko se dila znuca jo lahko spet poskoblaš ali obrusiš. Na vsake toliko lahko samo obnoviš premaz. Če dila smrdi od živil jo lahko sčistiš z limono in spet premažeš.

Pazi da dila po uporabi ne leži v umivalniku, da je suha in da ne leži mokra v kakem predalu ali položena na pult. Sicer se ti bo krivila. Če se ukrivi jo samo pusti kak dan da se posuši, naj kroži zrak okoli nje.

Za dilo za rezanje lahko uporabiš katerikoli les. Bolj primerni so listavci oz. trdi lesovi.

Mislim, da je to skoraj vsa znanost kar se tiče dil za rezanje. :)
blaz
 
Prispevkov: 74
Pridružen: Po Dec 22, 2014 11:13 am

Re: Zvit les po premazu

OdgovorNapisal/-a klukc7 » Pe Mar 04, 2016 8:05 am

še enkrat hvala vsem - poskusim vse našteto in javim rezultat - mi je pa včeraj še namizna žaga crknila :( Za nasvet za novo pa na drugo temo. lpl
klukc7
 
Prispevkov: 5
Pridružen: Če Feb 12, 2015 2:06 pm

Re: Zvit les po premazu

OdgovorNapisal/-a blaz » Če Apr 14, 2016 12:14 pm

Samo kratek dodatek. Sem delal malo test mešanice parafinskega (mineralnega) olja in čebeljega voska.

Pri 4:1 se mi vosek in olje začneta ločevati, tako da nekaj olja priplava na vrh, vosek pa je spodaj. Pri 3:1 pa se to ne zgodi in pride fina pasta, ki jo je preprosto mazati. Tako da priporočam 3:1.
blaz
 
Prispevkov: 74
Pridružen: Po Dec 22, 2014 11:13 am


Vrni se na Obdelava masivnega lesa

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 10 gostov