Lužilo

Lužilo

OdgovorNapisal/-a matej2208 » Po Dec 14, 2015 9:28 pm

Pozdravljeni

Sem malce prebrskal forum na temo lužilo.
Sicer nekaj člankov sem najdo, ampak kaj mene konkretno zanima je sledeče. Kako izdelati lastno lužilo...

Je že kdo od vas izdelal lužilo? V kolikor ja na kaki način? Rad bi izdelala eno posebno bordo rdečo lužilo, ampak nevem kako se pametno spravit k tej temi zraven...
Kake barve oz pigmenti so pravilni primerni? Z čim redčiti pigmente? in podobna vprašanja...

Hvala za pomoč in kakršni koli nasvet...

LP
matej2208
 
Prispevkov: 100
Pridružen: So Nov 28, 2015 10:33 pm

Re: Lužilo

OdgovorNapisal/-a ales » To Dec 15, 2015 1:03 pm

Ker spada pod lužilo nekaj zelo različnih snovi, je vprašanje precej splošno.
Popolnoma brez nakupa ustrezne kemikalije sicer nisem nikoli naredil kar koli, da bi kasneje to tudi uporabil na lesu (za pirhe pač, najbolj poznano je listje čebule) večinoma sem uporabil tri načine:
- vodotopna lužila, namenjena za luženje pred lakiranjem
- pripravljeno nitro lužilo, samostojno ali pa vmešano v lak (ne vem, če to še prodajajo)
- vodno akrilno lužilo, prav tako samostojno, ali pa mešano z vodnim lakom

Mnenja sem, da se ne izplača preveč eksperimentirati, kako bo neka snov reagirala z lesom, koliko bo kasneje izgubila barve, ali pa reagirala s končnim premazom, to so vse moji pomisleki ki govorijo proti samo-izdelavi.

Še največ materialov, ki so primerni prodaja pri nas Samson Kamnik, predlagam obisk njihove spletne strani, če pa je možno pa tudi prodajalne, strokovnost tam je na visokem nivoju.

Kakor zanimivost pa preslikava nekaj strani iz "biblije" lesarske tehnologije iz leta 1954 - A. Dolak: Mizarska tehnologija:

Ker gre za navodila izpred 60 let, so seveda ta navodila malo ali skoraj neuporabna, zanimiva pa so, vsekakor.

LP
ales
Site Admin
 
Prispevkov: 309
Pridružen: So Feb 09, 2013 9:03 am

Re: Lužilo

OdgovorNapisal/-a blaz » To Dec 15, 2015 1:34 pm

Kar sem jaz opazil je, da olje citrusov (od Samsona) precej posvetli les. Tudi njihov "vosek starih mojstrov", ki je mešanica čebejega voska in olja citrusov, posvetli les.

Sklepam da bi torej tudi premaz z limono posvetlil les. To je pa tudi vse kar vem povedati na to temo.
blaz
 
Prispevkov: 74
Pridružen: Po Dec 22, 2014 11:13 am

Re: Lužilo

OdgovorNapisal/-a Ljesar » So Mar 05, 2016 3:10 pm

Lužilo v sivi barvi je mogoče izdelati tako, da v kozarec nalijemo kis, vanj zmečemo kovinske delce, ki so zarjaveli in kozarec zapremo. Kis razžira rjo in tako dobi barvo. Počakamo 24 ur in premaz je pripravljen. Les premažemo s čopičem ali s prepojeno krpo. Nekaj dni les oddaja vonj po kisu. Če vse skupaj pustimo dalj časa v kozarcu premaz dobi rjavo-sivkasto barvo. S takim premazom se dobi efekt starega lesa.
Ljesar
 
Prispevkov: 10
Pridružen: To Apr 14, 2015 1:10 pm


Vrni se na Obdelava masivnega lesa

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 3 gostov

cron