Kitanje večjih lukenj v lesu

Kitanje večjih lukenj v lesu

OdgovorNapisal/-a tepsija » Po Nov 30, 2015 11:45 am

Pozdravljeni,

lotil sem se obnove stare, masivne mize iz lesa divje češnje. Sprva sem ocenil, da bo potrebno le pobrusiti vse površine in jih potem obdelati, manjše luknjice od črvov sem pokital s standardnim lesarskim kitom. Pri brišenju pa se je izkazalo, da majhne luknjice niso le luknjice ampak celi sistemi podlesnih rovov. Nadaljne brušenje je odkrilo precej velike luknje in kanale. Potem sem se teh poškodovanih delov lotil z žičnato krtačo in sedaj imam stanje, kot je na sliki (priponke).

S čim naj zapolnim te luknje?
Klasičen kit za les se verjetno ne bo obnesel - preveliki volumni.

Na tem forumu sem našel postopek izdelave za kitanje grč - vendar mi postopek ni čisto jasen.
viewtopic.php?f=6&t=48

Gledal sem pa tudi tole: http://www.revivo.si/viwood_1500g

Na barvno odstopanje in niansiranje nisem preveč občutljiv, celo razmišljam, da bi luknje nalašč zapolnil z nekim kontrastnim materialom.


Torej prosim za nasvet, kako zapolniti luknje.

Za konstruktivne odgovore se vnaprej zahvaljujem.
Marko
Priponke
IMG_2428.JPG
Luknje v lesu 1
IMG_2428.JPG (103.71 KiB) Videno 19045 krat
IMG_2427.JPG
Luknje v lesu 2
IMG_2427.JPG (106.79 KiB) Videno 19045 krat
IMG_2426.JPG
Luknje v lesu 3
IMG_2426.JPG (98.99 KiB) Videno 19045 krat
IMG_2425.JPG
Luknje v lesu 4
IMG_2425.JPG (107.19 KiB) Videno 19045 krat
IMG_2424.JPG
Luknje v lesu 5
IMG_2424.JPG (109 KiB) Videno 19045 krat
tepsija
 
Prispevkov: 6
Pridružen: Ne Nov 22, 2015 5:55 pm

Re: Kitanje večjih lukenj v lesu

OdgovorNapisal/-a ales » Po Nov 30, 2015 12:38 pm

Pozdravljen!

Klasičen primer nepravilnega restavriranja! (žal!)
Kjer se le da, površin ne brusimo, prav zaradi končnega efekta napake, ki je lepo viden na posnetkih.

Vendar sedaj je kar je.

Rešitev je več:
- primerno obarvan akrilni kit za les, ki bo vsekakor prijel, vendar ga bo treba nanašati v majhnih količinah, počakati, da se strdi nato pa ponovno nanesti.
- postopek, ki sem ga opisal v prispevku za 'faros'-a, torej izdelava kita s pomočjo struganja z dletom
- kompletna preploščitev plošče s furnirjem, to bo brez ustreznih strojev in naprav težko doseči
- menjava celega kosa z novim, vendar z lesom podobne strukture.

Za vsako od teh možnosti lahko zapišem bolj podroben nasvet, če bo zanimiva.

LP
ales
Site Admin
 
Prispevkov: 309
Pridružen: So Feb 09, 2013 9:03 am

Re: Kitanje večjih lukenj v lesu

OdgovorNapisal/-a tepsija » Po Nov 30, 2015 12:52 pm

Hvala za hiter odgovor.
Brez dvoma napačno restavriranje oz. pomanjkanje izkušenj oz. brzina. Je pa res, da je bila celotna miza lakirana in kar nekaj časa v uporabi in jo je bilo potrebno brusiti (?). Obstoječi lak je bil na nekaterih mestih razpokan, nekje povsem obrabljen... skratka želja je bila, da celotno mizo obrusim do lesa - torej, da odstranim lak in pri brušenjeu so nastale te "odprtine". Končen rezultat želim, da je oljena miza oz. voskana.

Prosim za podrobna pojasnila za prva dva postopka, saj druga dva odpadeta zaradi pomanjkanja znanja oz. mi rešitev ni všeč.

Hvala, Marko
tepsija
 
Prispevkov: 6
Pridružen: Ne Nov 22, 2015 5:55 pm

Re: Kitanje večjih lukenj v lesu

OdgovorNapisal/-a ales » Po Nov 30, 2015 1:18 pm

OK

Torej kitanje z obarvanim akrilnim kitom je enostavno, kit mora biti mehak (recimo kakor marmelada), nato pa ga z lopatico ali odlomljenim nožem postopoma nanašamo na poškodovano površino. Kit vsakič malo utremo, ko se posuši pa višek odstranimo z jekleno ploščico, lahko je strgalo za barve, mizarji uporabljamo strguljo ('ciklino').
Ko presodimo, da bo kit povsod dovolj visoko, celo površino obrusimo.
Kako ga obarvati: ker je akrilni kit na vodni bazi, ga z vodo lahko redčimo, barvo pa dobimo s pomočjo pigmentov za stenske barve (DIPI) Barve za ujemanje so v tem primeru rdeča, črna, rumena in oker. Namešamo nekoliko več, kakor bomo potrebovali, ali pa si recepturo količin natančno zabeležimo, kar je težje.
Seveda pa gre tudi brez barvanja, teh barvnih kitov je kar nekaj, ne le beli ki je osnova za ujemanje barve
http://www.merkur.si/kit-za-les-jub-akr ... beli-750-g

Izdelava svojega kita:
Potrebno je dobiti masivni kos lesa enake, ali vsaj zelo podobne barve, kakor je plošča. Na čelni del (tam kjer je odžagan) nanesemo nekaj kapljic laka, s katerim bomo kasneje lakirali ploščo. Z ostrim dletom (!!) tako nekoliko napojen čelni del lesa strgamo (kakor bi recimo strgali barvo), dokler ne dobimo nekaj gramov mase. Več kakor za velikost manjšega bonbona ni potrebno narediti naenkrat. Tudi v tem primeru tako izdelano maso nanesemo v napake v več slojih, ker pa se bo dlje sušila, naj bi bili sloji tanki, največ 1 mm.
V primeru te mize bi morda (!!!) lahko strgali kar enega od čelnih robov, vendar ne na enem mestu.

Toliko za sedaj, upam, do kaj pomagalo.

LP
ales
Site Admin
 
Prispevkov: 309
Pridružen: So Feb 09, 2013 9:03 am

Re: Kitanje večjih lukenj v lesu

OdgovorNapisal/-a tepsija » Po Nov 30, 2015 2:17 pm

Hvala za odgovor, nasvete.
Manjše luknje bom poskusil zapolniti z akrilnim kitom - z odtenkom nimam težav, saj se akrilni kit bukev precej dobro ujema z siceršnjo barvo lesa. Bom čez teden nanšal plast po plast in potem pošljem slike kako je uspelo. Upam, da bo delovalo tudi z večjimi luknjami.
Me pa zanima kaj pri doma narejenem kitu predstvalja "lepilo"? Namreč - mizo imam namen oljiti in ostružki + olje si ne predstavljam kaj naj se strdi, da bo delovalo kot kit.
Bom pa vsekakor vsaj na enem mestu poskusil tudi to metodo.
Hvala, Marko
tepsija
 
Prispevkov: 6
Pridružen: Ne Nov 22, 2015 5:55 pm

Re: Kitanje večjih lukenj v lesu

OdgovorNapisal/-a ales » Po Nov 30, 2015 3:02 pm

Pri doma narejenem kitu iz olja je res nekaj problemov s sušenjem, vendar je to rešljivo z dodatkom kapljice ali dveh sikativa v olje. Olje deluje kakor vezivo, ostružki polnilo, sikativ pa trdilec.

Vsekakor pa bo verjetno manj težav z akrilnim kitom in bukev je res zelo blizu želeni barvi.

Uspešno delo Vam želim!

LP
ales
Site Admin
 
Prispevkov: 309
Pridružen: So Feb 09, 2013 9:03 am

Re: Kitanje večjih lukenj v lesu

OdgovorNapisal/-a medo4 » Po Nov 30, 2015 8:34 pm

Po mojem je črv prisoten tudi v delih , ki so še videti zdravi in še ni videti lukenj. Jaz bi ploščo razrezal kjer je spojena preveč črvive dele zamenjal z približno enakim lesom kot je svetoval admin. Obvezno pa dat v sušilnico da odmre vse, če je kje kaj živega notri.

Lp
medo4
 
Prispevkov: 74
Pridružen: Sr Nov 12, 2014 1:44 pm

Re: Kitanje večjih lukenj v lesu

OdgovorNapisal/-a tepsija » Sr Dec 02, 2015 9:30 am

medo4 - se bojim, da zapisano drži, torej, da je sistem rovov še mogočnejši, kot je trenutno videti. Zato se bom držal nasveta oz. opombe admin-a - nič več brušenja, samo brušenje zakitanih delov. Najprej bom pokital obstoječe stanje in potem ocenil ali bi bilo primerneje najbolj poškodovane dele zamenjati z novim lesom. Les imam, orodje tudi, znanje pa upam, da tudi... Sicer je pa bila miza pri meni že par let in nisem opazil, da bi bila še živa, da bi se kje pod mizo nabiral prah od črvov. Me pa tudi luknjica tu in tam ne moti, le tile kraterji so bili čisto presenečenje.

admin - ste zapisali, da sem se lotil nepravilno - kako bi se pa moral lotiti odstranjevanja laka? Sem namreč najprej poskusil stari lak spraskati dol z strgalom - ne vem kako se pravilno poimenuje, gre pa za takšen železen, dvoročni pripomoček z enim rezilom. Sem rezilo po najboljših močeh nabrusil, vendar je bilo delo precej jalovo - laka je šlo dol zelo malo ali nič, in prav hitro sem tudi poškodoval les.

Drugače pa kitanje napreduje, male luknjice so že polne, tiste večje pa lepo plast po plast.

Hvala za odgovore,
Marko
tepsija
 
Prispevkov: 6
Pridružen: Ne Nov 22, 2015 5:55 pm

Re: Kitanje večjih lukenj v lesu

OdgovorNapisal/-a ales » Sr Dec 02, 2015 12:04 pm

Postopek pri restavriranju gre takole:
1. Čiščenje umazanije, zelo uporabno je Beneško milo, če pa tega ni pa tudi kakšen od preparatov za čiščenje v gospodinjstvu
2. Dezinfekcija:
- lahko s pregrevanjem, kjer pol ure temperature nad 80°C, ob upoštevanju debeline materiala (1mm/min) uniči vse vrste škodljivcev
- zastrupljevanje z tekočimi sredstvi, pri nas je na voljo Fentin, ki ga vbrizgamo v luknjice tudi z nekoliko bolj močno injekcijsko iglo, ali pa kar s priloženo cevko
- zaplinjevanje, ki pa za domačo uporabo ni niti primerno, še manj pa dovoljeno
- z zvokom, kjer enakomerni udarci po lesu v nekaj urah (včasih tudi dan ali dva) prisilijo škodljivce, da zapustijo svoje domovanje.
Odstranjevanje starih premazov z ustreznim topilom in po potrebi s strgalom ali fenom namenjenim za odstranjevanje barve. Vedno se pri stopnjevanju postopka ustavimo na točki, ko dosežemo nek učinek, na primer pri topilih poskušamo postopoma od blagih do najbolj agresivnih.

Glede na to, da verjetno dezinfekcije niste opravili bi priporočal pri tej mizi tudi to, še pred zaključkom kitanja.

Še o tem, kaj je to 'strgulja', oziroma s tujko 'ciklina': jeklena pravokotna ali profilna ploščica za fino obdelavo lesa ali lakiranih izdelkov: http://www.unitul.si/orodje/mizarsko-st ... 40-mm.html
LP
ales
Site Admin
 
Prispevkov: 309
Pridružen: So Feb 09, 2013 9:03 am

Re: Kitanje večjih lukenj v lesu

OdgovorNapisal/-a janbern » Sr Dec 02, 2015 9:58 pm

Lep pozdrav.
1.Lahko vporabimo tudi Meglio ali Pronto.
2: Belocid je enako ane?


Imam vprašanje še glede kita, če kitamo se potem kit pozna na koncu potem na reztavriranem kosu končno obdelanem ?
janbern
 
Prispevkov: 25
Pridružen: Sr Avg 19, 2015 12:45 pm
Kraj: Novo mesto

Naslednja

Vrni se na Obdelava masivnega lesa

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 5 gostov