Luženje smreke

Luženje smreke

OdgovorNapisal/-a tislar » Ne Feb 24, 2013 2:14 pm

Živijo!
Pred kratkim sem izdelal masivno smrekovo spalnico, ki sem jo lužil na wenge. Pri nekaterih kosih so se mi po lakiranju pokazale podolgovate rumene pikice. Izgleda kot da tiste pikice niso spile lužila pa ni krivo lepilo saj so bili spoji poluženi brezhibno. Uporabljal sem acetonsko lužilo, nanašal s pištolo in brisal. Lakirano s poliuretanskim lakom. Je možno da je kriva visoka vsebnost smole v lesu? Kakšna ideja, rešitev za drugič? Hvala
tislar
 
Prispevkov: 10
Pridružen: Ne Feb 24, 2013 12:09 pm

Re: Luženje smreke

OdgovorNapisal/-a ales » Ne Feb 24, 2013 3:54 pm

Težko je samo iz opisa ugotoviti kaj bi lahko bilo.
Možnosti je več, prvi možni krivec je vsekakor smola.
Ker pišeš, da so se napake pokazale po lakiranju je možnost tudi za vpliv silikonskega prahu iz rokavic ali kaj podobnega.
Če je mogoče, prilepi kakšno sliko.

LP
ales
Site Admin
 
Prispevkov: 309
Pridružen: So Feb 09, 2013 9:03 am

Re: Luženje smreke

OdgovorNapisal/-a arno » Ne Feb 24, 2013 4:30 pm

Tudi jaz mislim da je smola. Za slikonski prah pa bi se pokazali otočki. če bo slika bo lažje.
arno
 
Prispevkov: 20
Pridružen: So Feb 16, 2013 12:04 pm

Re: Luženje smreke

OdgovorNapisal/-a tislar » Po Feb 25, 2013 1:53 pm

Slike žal nimam ker je stvar zmontirana in takrat nisem poslikal.... Silikonski prah odpade ker površina ni bila lisasta temveč je po letnicah vsebovala trakce natur barve. Stvar sicer ni moteča a bi se ji v prihodnje vseeno rad izognil.
tislar
 
Prispevkov: 10
Pridružen: Ne Feb 24, 2013 12:09 pm

Re: Luženje smreke

OdgovorNapisal/-a ales » Po Feb 25, 2013 3:46 pm

Torej ostanemo pri predvidevanju, da je krivec smola.
Recept za odstranjevanje smole: 50g pralne sode (Na2CO3) raztopimo v litru vroče vode in s tem operemo površino. Ko se posuši, še enkrat dobro zmijemo z vodo. Gre tudi s sodo bikarbono, vendar manj uspešno.
Postopek je bolj učinkovit, če se dodamo litru raztopine Na2CO3 četrt litra tehničnega acetona (ne tistega za nohte!)
Potem les še enkrat brusimo in nadaljujemo s površinsko obdelavo.

Predlagam najprej nekaj poskusov in uporabo zaščitnih sredstev, očala, rokavice, predpasnik itd.

LP
ales
Site Admin
 
Prispevkov: 309
Pridružen: So Feb 09, 2013 9:03 am

Re: Luženje smreke

OdgovorNapisal/-a arno » To Feb 26, 2013 6:19 pm

Dober recept admin!
Sam sem slišal za sodobikarbono da tudi deluje, pa ne vem, ker še nisem probal.
arno
 
Prispevkov: 20
Pridružen: So Feb 16, 2013 12:04 pm


Vrni se na Obdelava masivnega lesa

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 4 gostov