Preprečevanje krivlenja plošč,vratc itd.

Re: Preprečevanje krivlenja plošč,vratc itd.

OdgovorNapisal/-a borisk » To Feb 03, 2015 5:29 pm

sem mislil, da je samo meni prišlo na misel da bi iverico oblekel v furnir, skupaj z masivnimi robovi ;) je pa vprašanje če je stranka zadovoljna s tem.
borisk
 
Prispevkov: 29
Pridružen: Po Jan 26, 2015 10:00 am

Re: Preprečevanje krivlenja plošč,vratc itd.

OdgovorNapisal/-a ales » To Feb 03, 2015 6:53 pm

Značilnost pri prej opisanih italijanskih izdelkih je bila v tem, da so bili čelni robovi res odrezki čelnega lesa.
Vsekakor bi temu lahko rekel zavajanje kupca, vendar pri italijanskem pohištvu to ni nič posebnega - masivni podboji vrat, ki so videti kakor poln češnjev les, so pravzaprav tretje-klasna smreka, furnirana v češnjev furnir.

Da se vrnem k temi: še najbolj zanesljiv sistem za ravne ploskve masivnega lesa je pravilna izbira in obračanje lesa v lepljencu. Morda celo ožje, kakor je predlagal 'arno' - od 5 do 8 cm. Nato pa enaki nanosi površinskih premazov na obeh straneh.
ales
Site Admin
 
Prispevkov: 309
Pridružen: So Feb 09, 2013 9:03 am

Re: Preprečevanje krivlenja plošč,vratc itd.

OdgovorNapisal/-a seba993 » To Feb 03, 2015 8:19 pm

Mi imamo doma hruskovo mizo. Les je bil sušen vsaj 10 let preden smo jo pred kakimi 5 leti z očetom naredila. Pred kakim letom sma jo rastavila in razširila. Fosni so debeli okoli 5 cm. Širina je pač bila širina desk z ravnim obrezanim enim robom. Spodaj je ojačana z železnimi vinklni. Pa se kjub temu zvija.
Vse kaj hočem povedati je da je les naravni material in bo vedno dihal in se spreminjal pa ni važno koliko hočemo da ostane isti.
Še ena slikca mize.
______________________________________________________________________________
LP seba993

Živi dokler lahko, saj ko enkrat zamudiš tega živel več neboš.

ps. Oprostite za vikanje ampak včasih je težko po forumih razlikovati spol uporabnika/ce.
seba993
 
Prispevkov: 72
Pridružen: So Jan 17, 2015 6:30 pm

Re: Preprečevanje krivlenja plošč,vratc itd.

OdgovorNapisal/-a akovse » Po Mar 02, 2015 2:54 pm

Ja zvijanje lesa je pač čisto naravno ker je pač naravni material je pa res da ga lahko močno omejimo če je zadeva izvedena pravilno torej:
Posamezna deska ne sme bit širša od npr 10cm
Dosti suh les
Veliko pa pripomore tudi pravilno obračanje lesa pri lepljenju in lepo obdelan les na spoju kjer je lepljeno skupaj .

Seba993 lepo izdelana miza in tudi klopca odzadaj :) mi je zelo všeč tale "rustic" izgled :)
akovse
 
Prispevkov: 22
Pridružen: To Nov 18, 2014 9:40 am

Re: Preprečevanje krivlenja plošč,vratc itd.

OdgovorNapisal/-a seba993 » Po Mar 02, 2015 7:01 pm

Ja usem je ušeč ko jo vidjo. Je pa bla izdelana samo s pomočjo motorne žaga, malga elekričnega ubliča in kotne brusilke z ploščo z brusnim papirjom.
______________________________________________________________________________
LP seba993

Živi dokler lahko, saj ko enkrat zamudiš tega živel več neboš.

ps. Oprostite za vikanje ampak včasih je težko po forumih razlikovati spol uporabnika/ce.
seba993
 
Prispevkov: 72
Pridružen: So Jan 17, 2015 6:30 pm

Re: Preprečevanje krivlenja plošč,vratc itd.

OdgovorNapisal/-a akovse » Po Mar 02, 2015 8:38 pm

Zelo zanimivo si moram tudi sam ob priliki omisliti takle projekt
akovse
 
Prispevkov: 22
Pridružen: To Nov 18, 2014 9:40 am

Re: Preprečevanje krivlenja plošč,vratc itd.

OdgovorNapisal/-a blaz » Po Mar 16, 2015 9:43 am

Pomoje da najbolj preprečiš krivljenje z dobro aklimatizacijo lesa. Kar pa ni vedno enostavno. Torej če bi zelo zakompliciral bi les dokončno posušil (aklimatiziral) tam kjer bo tudi potem nameščen. Torej v tipičnih pogojih. Problem je pa če se ti tipični pogoji neprestano spreminjajo. Potem se lahko le sprijazniš da bo zadeva spreminjala dimenzije.

Torej les bi najprej grobo dimenzioniral in aklimatiral v prostoru kjer bo na koncu nameščen. To je ponavadi nekaj tednov če je les že zračno suh. Potem bi ga poskoblal skoraj do željene dimezije in pustil še nekaj časa ležat (recimo še nekaj tednov). Nato pa bi ga dokončno dimenzioniral in izdelal stike.

Seveda pa vse to ni možno če delaš nekaj po naročilu in to v delavnici kjer je ponavadi drugačna klima kot tam kjer bo izdelek na koncu domoval.
Če te možnosti ni je še bolj pomembna izbira lesa oz. usmerjenost letnic da se les razteza večinoma le v predvidenih smereh. Recimo hruška je poznana po tem da se po sušenju ne razteza veliko.

Tudi sama zamisel izdelka precej vpliva. Recimo, da so vsi raztezki v isti smeri in ne prečno en na drugega.

Večinoma je tradicionalno pohištvo zasnovano z mislijo na te raztezke, tako da se lahko zgledujete po tem. Velikokrat pa moderni izdelki ne upoštevajo nujno teh principov.
blaz
 
Prispevkov: 74
Pridružen: Po Dec 22, 2014 11:13 am

Re: Preprečevanje krivlenja plošč,vratc itd.

OdgovorNapisal/-a tomaz112 » Ne Apr 19, 2015 8:28 pm

Tudi jaz bi se priporočil za kak nasvet, kako preprečiti krivljenje lepljene plošče ( smreka). Plošče bojo nekje širine od 30-60 cm,debeline cca 19 mm in obojestransko brušene ter lakirane, bojo pa fronte kuhinjskih vratic brez polnila. Kako preprečiti da ne bo občutnega zvijanja, les je posušen, rezan na širino 80 mm in širinsko zlepljen .
tomaz112
 
Prispevkov: 3
Pridružen: Sr Apr 08, 2015 12:19 pm

Re: Preprečevanje krivlenja plošč,vratc itd.

OdgovorNapisal/-a ales » Po Apr 20, 2015 6:23 am

Leta 2001 sem za revijo "Moj Hobi" spisal nekaj na to temo, lahko celo trdim, da so v najkrajši obliki zapisana vsa nujna znanja domačega, hobi mojstra.

je pdf tega članka, morda bo koristen.


LP
ales
Site Admin
 
Prispevkov: 309
Pridružen: So Feb 09, 2013 9:03 am

Re: Preprečevanje krivlenja plošč,vratc itd.

OdgovorNapisal/-a jozi11 » So Apr 07, 2018 6:01 pm

Vidim da pišete glede zvijanja lesa, jst imam tudi problem. Po izdelavi cca.50lesenih desk, se je pojavil problem.
Dve hrastove deske ki sem jih izdelav mi je čez noč zvilo,da je za zakurit.Vem, da je dejavnikov veliko!
Deske nisem po obeh straneh enako pooblav, na eni malo več na drugi majn. Po tem pa zbrusil in premazal z oljem. A mislite da je zaradi oblanja ki ni enakomerno?Deske sem delav za soseda in mi je tudi materjal dal, baje da so bile zložene 5let
jozi11
 
Prispevkov: 45
Pridružen: So Jan 13, 2018 3:19 pm

Prejšnja

Vrni se na Obdelava masivnega lesa

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 2 gostov

cron