Velike luknje v tramu

Velike luknje v tramu

OdgovorNapisal/-a mihaaa » So Maj 11, 2019 8:24 pm

Pozdravljeni,

zanima me kako bi človek (z obstoječim orodjem) naredil velike luknje v tram oz lego. Govora je o cca 22 x 2 2 cm legi (dolžina dober meter), kjer bi bil otreba narediti cca 7 lukenj premera okrog 15 cm.

Ideje, ki pri meni niso bile izvedljive:
- Kronski sveder: obstajajo tako dolgi oz globoko, a bi se rad nakupu samo za to vrtanje izognil, sposodil sem si 123 cm (globina cca 5 cm) sveder, zvrtal iz obeh strani ter potem upal da bom s kaksno zago na roke izžagal, a žal ni šlo
- tračna žaga (moja gre le do 17 cm, do roke žage je dobrih 30 cm), trej premajhna
- z motorko: precej nevarno ker moras "zavrtati" s špico motorke in jo meče ven,.. poskusil sem, pa raje odnehal po par poskusih, dokler ni šlo kaj v nogo :D ..
- CNC: je nimam, tako velike pa še manj :D
- na roke, z dletom (bi bilo po moje zelo zamudno, beri spodaj)


Predvsem nebi rad temu projektu posvetil veliko časa (klesanje na roko) ali sredstev (nakup kronskega svedra za 70+ euro) , saj je bila ideja da bi za darilo naredil iz trama "stojalo za WC papir", takrat sem upal da bo šlo s tračno žago..

Spodaj je slika, kjer se na desni vidi 12 cm luknja oz zareza od poskusa s kronskim svedrom, na slabem delu lege.

tram-.JPG
tram-.JPG (309.96 KiB) Videno 5450 krat
mihaaa
 
Prispevkov: 89
Pridružen: To Maj 07, 2013 9:22 pm

Re: Velike luknje v tramu

OdgovorNapisal/-a medo5 » Ne Maj 12, 2019 10:12 am

Kronski sveder je kar gobra opcija. Najprej vodilne luknje skoz tram kjer pač morajo biti in potem z kronskim svedrom z vsake strani . Sredico pa z dletom izsekaš, ponoviš štirikrat pri vsaki luknji pa si skoraj čez.Tako bo najbolj enostavno in varno je pa seveda nekaj dela. Ravno sem poškodovan zato sem omenil varnost.

lp
medo5
 
Prispevkov: 31
Pridružen: So Nov 12, 2016 9:14 pm

Re: Velike luknje v tramu

OdgovorNapisal/-a PZUFIC » Ne Maj 12, 2019 6:07 pm

Iz pisanja mi ni najbolj jasno ali bi ti rad izvrtal 7 posameznih okroglih lukenj ali si imel v mislih vrtanje luknje poleg luknje in nato povezava le teh v prakotono odprtino? Namreč ne predstavljam si kako bi lahko z motorno žago naredil okroglo odprtino premera 15 cm, medtem ko pravokoten izrez bi pa verjetno nekako šel.
PZUFIC
 
Prispevkov: 243
Pridružen: Ne Jan 26, 2014 3:56 pm

Re: Velike luknje v tramu

OdgovorNapisal/-a ales » To Maj 14, 2019 6:35 am

Kaj pa, če bi tram prežagal, še prej pa s kakšnim dovolj dolgim manjšim svedrom prevrtal točke, kjer bodo večje luknje, potem pa ostane za vrtanje le 10 cm globine, na koncu pa obe polovici zlepiš skupaj.
ales
Site Admin
 
Prispevkov: 309
Pridružen: So Feb 09, 2013 9:03 am

Re: Velike luknje v tramu

OdgovorNapisal/-a mihaaa » Sr Maj 15, 2019 8:37 pm

Hvala za predloge!! Oglasam se malo z zamudo (upam da se mi oprosti, ker sem delal, no ne cel čas ampak vseeno :D) ... sem se vseeno lotil vrtanja s sposojenim kronskim svedrom premra cca 12 cm (globina 4 cm), pred tem sem poskusil na "testnem" delu kako bi člo z dletom in večkratnim vrtanjem (pilotno oz vodilno luknjo sem že v prvem poskusu naredil)..

no po precej vrtanja in polnjenja moje aku bor mašine (sem si sposodil tudi eno Iskra elektirčno pa je šlo še slabše, ker nisem mogel dovolj počasnih obratov naštimati) mi je uspelo narediti luknje (mislim da sem za eno luknjo delal po 6 vrtanj.

Najprej sem optimistično začel tolči ven z navadnim (mislim da 35mm) širokim dletom pa se mu je konkretno poznalo (dejansko so se odkruševali delčki v rezilu, tujkov v lesu ni bilo), zato sem potem precej hitro presedlal na dleto za mozničenje (predvidevam da je to pravi izraz :)?) ki je delalo odločno boljše..

Luknje so narejene, bo seveda potrebno še brušenje in tudi nekaj grobih popravkov (ene luknje so bile namreč za cca pol do 1 cm zamaknjene navkljub pilotnim luknjam čez cel tram..


nekje vmes,.. na zgornji strani se vidi višina enega vrtanja oz odvzema.
IMG_0459.JPG
IMG_0459.JPG (227.84 KiB) Videno 5416 krat



vse luknje :)
IMG_0469.JPG
IMG_0469.JPG (295.7 KiB) Videno 5416 krat
mihaaa
 
Prispevkov: 89
Pridružen: To Maj 07, 2013 9:22 pm

Re: Velike luknje v tramu

OdgovorNapisal/-a mihaaa » Če Maj 16, 2019 8:58 pm

.. huh končano :).. slika je sicer bolj neugledna, luknje so seveda v mero (perspektiva naredi svoje)


IMG_0497.JPG
IMG_0497.JPG (139.8 KiB) Videno 5408 krat
mihaaa
 
Prispevkov: 89
Pridružen: To Maj 07, 2013 9:22 pm

Re: Velike luknje v tramu

OdgovorNapisal/-a medo5 » Pe Maj 17, 2019 5:48 am

Evo natreniral si zdaj pa najdi še lepši kos lesa,naprimer kak trdi les od kake stare lesene zgradbe. Tak star les ima zelo zanimivo barvo in strukturo, od črvov luknjice so pa malo pod površino notri je pa kot iz železa. Pa tudi pokal nebo več.
Lp
medo5
 
Prispevkov: 31
Pridružen: So Nov 12, 2016 9:14 pm

Re: Velike luknje v tramu

OdgovorNapisal/-a mihaaa » Pe Maj 17, 2019 1:04 pm

hehe,... a tram je star ene 40 let, samo je bila želja da pooblam :).. za kakšen drugi primer izdelave bom upošteval :)
mihaaa
 
Prispevkov: 89
Pridružen: To Maj 07, 2013 9:22 pm

Re: Velike luknje v tramu

OdgovorNapisal/-a hotko90 » To Jan 14, 2020 2:30 pm

Nekaj podobnega. To ni bila kopija :) je bilo narejeno prej. Iz hrasta starega 200let

Prežagano na pol ter potem zlepljeno nazaj skupaj. Drugače ni šlo tudi na cnc-ju.

hotko90
 
Prispevkov: 14
Pridružen: Pe Mar 13, 2015 8:17 pm


Vrni se na Kar ne spada nikamor drugam

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost

cron