Hrast

Hrast

OdgovorNapisal/-a medo5 » Če Nov 30, 2017 4:11 pm

Pozdravljeni
Minulo soboto sem podrl tri lepe hraste in kolko se kot otrok spomnim starejših ljudi so rekli ,da je hrast dobro pustiti kakšno leto v hlodu . Baje tako vležan hlod ne poka toliko ko se zreže. Ve morda kdo kdaj ga je pametno razrezati, ker vem da je kak starejši zacuknjen hlod težje žagat. Slišal sem še eno varianto, da hrast eno leto preden podremo spodaj skoz okrog zarežemo cca 5 cm v globino. Naj bi toliko ovenel in se posušil v enem letu in tudi po razrezu majn pokal. Spet nekdo drug predlaga zrezati takoj ,da ne pride piš (črv) noter koliko misli razpokat bo tako ali tako počlo.
Se zahvaljujem za odgovor .

Lp
medo5
 
Prispevkov: 31
Pridružen: So Nov 12, 2016 9:14 pm

Re: Hrast

OdgovorNapisal/-a medo5 » Po Dec 04, 2017 10:36 am

Kaj nihče več nič ne podira?
medo5
 
Prispevkov: 31
Pridružen: So Nov 12, 2016 9:14 pm

Re: Hrast

OdgovorNapisal/-a Stycky92 » Če Dec 07, 2017 7:26 pm

Najboljše je podreti in čelo debla premazati z premazom proti pokanju potem pa čim preje razžagati.

če so napetosti v lesu bo v vsakem primeru počilo. lahko se umili z premazi ima ga silvaprodukt nobena stvar ni 100%.
olajšaš lahko tudi da zabiješ iz čela klanfo ali cik,cak pločevino. pri tem načinu je malo problematično ker se potem v lesu naredijo male razpoke. Hrast se ti bo pa tam kjer je zabita klanfa obarval modro-črno.

Sicer pa kaj ni boljše da les prej poči in sprosti sile kot pa kasneje? res pa da tak ploh ni ''lep'' za prodajo?


Hlodovino ti lahko tudi jaz razžagam ali odkupim.
Stycky92
 
Prispevkov: 81
Pridružen: Če Jun 26, 2014 9:51 pm
Kraj: Kranj

Re: Hrast

OdgovorNapisal/-a matej2208 » So Dec 09, 2017 8:53 am

Zdravo

Ker je že ta tema odprta bom kar še moje vprašanje postavil kar sem...

In sicer nemeravam kupit smrekove plohe. Kaj sem ap premišljeval je pa sledeče, da bi ga premazal z inpregnacijo (Beloles, belocid,...) da bi na nek način preprečil vdor črva... mislite da je to smiselno? No skladišlil bi ga pa na podstrešju katero pa je delno odprto... Na podsrešju imam prezačevanje tako da se lahko les lepo normalno dodatno suši...

Kaj menite vi?
matej2208
 
Prispevkov: 100
Pridružen: So Nov 28, 2015 10:33 pm

Re: Hrast

OdgovorNapisal/-a Stycky92 » Ne Dec 10, 2017 7:28 pm

če je les svež ga boš moral našpalit-naletvat tudi če je zračno suh.(če je tehnično sušen na8% ni potrebe po ponovnem letvičenju) naj te pa opozorim če bo svež les se prepričaj da je dobro zračenje ker drugače lahko tudi zaplavi. prav tako če je na lesu slučajno sneg oz led ga pa morač čim bolj odstranit ker bo s tem ob sučenju dodatna vlaga na lesu in bo spet zaplavilo tudi mokro žaganje ni priporočljivo. Če imaš svež les boš moral odstranit lubje z kambijam vred ker prav ta privablja črve . Če nisi prepričan o zadostnem zračenju povečaj debelino letve iz npr 2.5x2.5 na 4x4 cm

Ob zadostni zračnosti ni potrebe po premzovanju
Stycky92
 
Prispevkov: 81
Pridružen: Če Jun 26, 2014 9:51 pm
Kraj: Kranj

Re: Hrast

OdgovorNapisal/-a medo5 » Po Dec 11, 2017 1:51 pm

Je že zrezano in skoraj v celoti zloženo. Ne vem če je res ali se mi le zdi imam malo daljše roke.
medo5
 
Prispevkov: 31
Pridružen: So Nov 12, 2016 9:14 pm

Re: Hrast

OdgovorNapisal/-a Pezin » Po Dec 11, 2017 2:15 pm

daj no daj, ko sem delal v tišleriji smo tak čas, ali pa marca, prec ko je pobralo sneg štirje mandeljci zložili na špangelne po 100m3 bukovine na 40 rezane....
da ne rečem na gatru. tam je šlo pa sproti, cca 25 m3 na dan. takrat sem pa bil crknjen.
sicer sem imel 15 let pa 15 kil manj, pa še v vas sem hodil :)
Pezin
 
Prispevkov: 8
Pridružen: Pe Nov 22, 2013 9:00 pm

Re: Hrast

OdgovorNapisal/-a medo5 » To Dec 12, 2017 5:40 pm

To pa je blo trplenje sploh po šihtu na vasi.posting.php?mode=reply&f=24&t=299#
medo5
 
Prispevkov: 31
Pridružen: So Nov 12, 2016 9:14 pm

Re: Hrast

OdgovorNapisal/-a Pezin » Sr Dec 13, 2017 9:23 am

:roll: :roll: :roll:
Pezin
 
Prispevkov: 8
Pridružen: Pe Nov 22, 2013 9:00 pm


Vrni se na Kar ne spada nikamor drugam

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 3 gostov