Zaščita dihal

Zaščita dihal

OdgovorNapisal/-a tepsija » Sr Dec 02, 2015 9:43 am

Pozdravljeni,
nikjer nisem našel teme, ki bi se nanašala na zaščito dihal. V delavnici uporabljam sesalno napravo z vrečo zgoraj in spodaj - premer sesalne ceni je cca. 10 cm in mi služi odlično. (Ne vem kako se točno poimenuje tak tip naprave). Brez problema odstrani tudi velike količine ostružkov pri np., debelinki/poravnalki. Za manjša dela pa uporabljam industrijski sesalec, z dokupljenim pralnim filtrom in tudi ta služi odlično. Imam pa še namen narediti ciklonski ločevalec delcev - pravkar sem v fazi iskanja ali cestnega ali šolskega stožca, za ciklon. Narejene rešitve so mi predrage, plus, da me veseli izdelava opreme za delavnico.

Sedaj pa k bistvu. Pri brušenju in tudi ostalemu delu, kjer nastaja mnogo finega prahu, mi omenjeni napravi za sesanje ne zadostujeta. Zaenkrat uporabljam naglavni respirator - za enkratno uporabo. Želel bi pa uporabljati naglavno polmasko. Ponudba na trgu je izredno velika in tudi cene so zelo sprejemljive (vsaj zame), vendar pa je večina produktov namenjena lakirnicam in podobnim situacijam, kjer dihala ogrožajo hlapi, plini in tudi delci. Mene zanimajo predvsem delci a nikjer nisem našel nekega zapisa, ki bi pojasnil vse te oznake glede velikosti delcev in za kakšne delce gre.

Ali ima kdo izkušnje s temi polmaskami in na katere oznake (filtre) bi moral biti pozoren pri nakupu? Torej kateri filer proti delcem, ki nastajaju pri obdelavi lesa oz. lahko tudi konkreten nasvet katero masko, komplet... Če je prepovedano delati reklamo za konkretnega prodajalca pa prosim konkretne predloge na ZS. Mene sicer reklama ne moti. Zaupam osebnim izkušnjam.

Hvala za konstruktivne odgovore,
Marko
tepsija
 
Prispevkov: 6
Pridružen: Ne Nov 22, 2015 5:55 pm

Re: Zaščita dihal

OdgovorNapisal/-a tepsija » Sr Dec 02, 2015 9:56 am

Spet jaz. Sem še nekoliko raziskoval - pomisli iz željenih okvirjev in naletel na tale članek, kjer so bolje razloženi tipi filtrov in klasifikacije - https://sl.wikipedia.org/wiki/Respirator
Me pa še vedno zanimajo konkrentni nasveti glede polamske.
Marko
tepsija
 
Prispevkov: 6
Pridružen: Ne Nov 22, 2015 5:55 pm

Re: Zaščita dihal

OdgovorNapisal/-a mihaaa » So Dec 05, 2015 8:02 pm

ja ce imas odesosvanje je seveda najboljse in naredi levji delez, ce je les strupen seveda ne skodi dodatna zascita za dihala

nekaj literature na tem otoksicnih lesov je tu, oz zacetna informacija, roko n asrce, verjetn onoben prah ni ravno blaogdejen za pljuca




sam sem bolj A JE TO scena in sproti zimproviziram, delavnice tako ali tako inmam (Razn balkona :D).. odsesovanje prahu za moje male projektke opravi sesalec.. Za dihala po potrebi uporabljam polobrazo masko 3M 7502, s filtrom za delce; slike in specifikacije so spodaj. Maska se z malo truda poponoma razstavi in se da umiti (plastika in silikon po moje).
V brosuri pravijo da ima filter low breathing resistance,.. recimo tako, nebi rad dihal cez filter ki bi jo imel visjo. Sam sem npr imel probleme pri brusenju suhe oljke, z masko je bilo ok.



maska
Slika

filter
Slika

upam da kaj pomaga,.. verjetno obstaja se kaj boljsega..
mihaaa
 
Prispevkov: 89
Pridružen: To Maj 07, 2013 9:22 pm


Vrni se na Kar ne spada nikamor drugam

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost

cron