Šelak

Šelak

OdgovorNapisal/-a arno » To Apr 09, 2013 10:24 am

Vem da se je staro pohištvo poliralo z šelakom, zanima pa me kje bi se ga dalo še dobit.
Po možnosti v Slo.
Hvala.
arno
 
Prispevkov: 20
Pridružen: So Feb 16, 2013 12:04 pm

Re: Šelak

OdgovorNapisal/-a mihaaa » Sr Maj 08, 2013 9:26 am

kolikor sem sam uspel pred casom najti na internetu naj bi ga imeli tukaj nisem sel pa tjaiskat ker imajo po pravici povedano res cuden urnik (razen ce gres med delovnim casom v kamnik, kar je tezje ce ni to povezano s tvojim delom)
mihaaa
 
Prispevkov: 89
Pridružen: To Maj 07, 2013 9:22 pm

Re: Šelak

OdgovorNapisal/-a ales » Pe Maj 10, 2013 7:47 am

Žal nisem prej opazil vprašanja :oops:

Šelak in topilo je možno dobiti tudi v trgovini ARC na Rimski cesti v Ljubljani.

Samson pa ima res nesrečen delovni čas, zato pa imajo izjemno širok asortiment robe in so pri informacijah po telefonu zelo ustrežljivi, vsaj moja izkušnja je takšna.

LP
ales
Site Admin
 
Prispevkov: 309
Pridružen: So Feb 09, 2013 9:03 am

Re: Šelak

OdgovorNapisal/-a arno » So Sep 13, 2014 2:33 pm

Nabavil sem šelak torej topilo in lističe. Sedaj pa me zanima kako naprej! Sicer sem nekaj že prebral ,da je treba najprej rastopit trde listke z razrečilom ,ne vem pa koliko je razmerje. Nameravam ga uporabiti za premaz enostavnega rezbarjenega izdelka , torej ne mislim polirat. Se to sploh da? S čim mazat?
Hvala.
arno
 
Prispevkov: 20
Pridružen: So Feb 16, 2013 12:04 pm

Re: Šelak

OdgovorNapisal/-a ales » So Sep 13, 2014 3:51 pm

Generalno gledano je za premazovanje brez kasnejšega politiranja najprimernejša mešanica 15-20%. Za politiranje pa 10% ali manj.
Mažeš lahko s čopičem, tako kakor vsak drug lak, počakaš da se popolnoma posuši in če je premalo ponoviš nanašanje. Največkrat je pri tej koncentraciji dovolj že dvakraten premaz.

LP
ales
Site Admin
 
Prispevkov: 309
Pridružen: So Feb 09, 2013 9:03 am

Re: Šelak

OdgovorNapisal/-a blaz » Če Jan 08, 2015 2:51 pm

Tudi jaz sem se lotil uporabe šelaka. Po nenkih navodilih sem si zamešal 2 dl šelaka brez voska. In sicer v razmerju 75g šelaka z 150ml topila za šelak.

A lahko tu govorimo o 20% raztopini?

Če sem prav razumel naj bi sedaj to še razredčil tako da uporabim eno enoto te raztopine in eno enoto topila za šelak. Tako bi dobil cca 10% raztopino, ki naj bi bila ravno ok za politiranje oz. za prvi nanos.

Za kakršnekoli usmeritve se priporočam.
blaz
 
Prispevkov: 74
Pridružen: Po Dec 22, 2014 11:13 am

Re: Šelak

OdgovorNapisal/-a ales » Če Jan 08, 2015 3:21 pm

Drži. Tako pripravljena mešanica je 20% in za politiranje je pregosta.
Za politiranje naj bo v prvem nanosu 10%, nato pa vsak naslednji za 3-5% manj, zadnje politiranje za visoki sijaj je kar s topilom brez šelaka. Med posameznimi nanosi pa je pomembno, da je prejšnji suh na otip.

Če bodo še kakšne dileme, pa kar z vprašanji na dan!

LP
ales
Site Admin
 
Prispevkov: 309
Pridružen: So Feb 09, 2013 9:03 am

Re: Šelak

OdgovorNapisal/-a blaz » Če Jan 08, 2015 3:50 pm

Kaj pa kadar ne bom poliral? Trenutna mešanica se mi zdi tudi za nanašanje s čopičem pregosta (vsaj tako po občutku)

Zanima me če pride lahko do kakšnega problema če je delavnica mrzla?
blaz
 
Prispevkov: 74
Pridružen: Po Dec 22, 2014 11:13 am

Re: Šelak

OdgovorNapisal/-a ales » Če Jan 08, 2015 4:50 pm

Kadar sem nanašal s čopičem sem imel večinoma prav tako 10-15% mešanico. Le pri strugarskih izdelkih, ki sem jih lahko lakiral na stružnici pri nizkih obratih, sem uporabil tudi bolj gosto raztopino, v primeru takšnega nanašanja namreč razlivanje šelaka ni problem, kar za čopič ne velja.

Pri hladnih prostorih je lahko problem sušenje politure in posledično 'meglena ' površina. Izhlapevanje topila je dolgotrajno, kar ni najbolje.
Pri nižji temperaturi od 15°C ne priporočam obdelave, čeprav tega nisem nikoli poskusil, le priporočilom literature nekako verjamem.

LP
ales
Site Admin
 
Prispevkov: 309
Pridružen: So Feb 09, 2013 9:03 am

Re: Šelak

OdgovorNapisal/-a blaz » Če Maj 07, 2015 9:16 am

Zanima me če bi lahko pred šelakom pobarval les z kakim barvilom (recimo Vivat od Samsona). Potem pa čez z nekaj sloji šelaka. Bi to šlo?

Ne bi rad namreč povsem prekrivnega efekta, rad bi da se malce čuti struktura lesa.
blaz
 
Prispevkov: 74
Pridružen: Po Dec 22, 2014 11:13 am

Naslednja

Vrni se na Restavriranje

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 2 gostov