Izdelava krožne žage

Izdelava krožne žage

OdgovorNapisal/-a akovse » To Nov 18, 2014 10:01 am

Lep pozdrav .Na forumu sem nov pa bi imel eno vprašanje.Sicer sem po profesiji strojnik ampak useeno imam les malo za hobi. Do zdaj sem se mučil razrezovati les na mnogo premajhni krožni žagi,in ker se z svojim hoibjem zmeraj bolj ukvarjam sem se odločil da si izdelam krožno žago pa bi imel eno vprašanje torej na žago bom namestil list premera 400mm in trofazni motor 2.2 konja pa me zanima ali bo motor dovolj močen ? je pa trofazni motor z 2400 obrati ... Žaga bo namenjena razrezu vseh vrst lesa max.globina reza bi pa bila nekje 110mm. torej je motor dovolj močen ali moram kupiti kaj bolj divjega ? hvala že vnaprej :)
akovse
 
Prispevkov: 22
Pridružen: To Nov 18, 2014 9:40 am

Re: Izdelava krožne žage

OdgovorNapisal/-a ales » To Nov 18, 2014 12:32 pm

Dobrodošel!

Neko nenapisano pravilo pravi, da je spodnja meja za normalno žaganje premer v dm = moč v kW. + 10%
To je recept za žaganje brez težav z zaustavljanjem ali izgubljanjem obratov.
Motor manjše moči bo imel težave pri žaganju vzdolžnega lesa, še posebej pa pri omenjeni globini reza, ki je tudi brez tega precej problematična.
Problem te kombinacije je tudi kritična obodna hitrost, ki je okrog 50 m/sek, kar pomeni veliko možnost vibriranja lista. Območje, kjer se to zgodi je med 45 in 55 m/sek.

Torej predlagam nekaj "bolj divjega".

LP
ales
Site Admin
 
Prispevkov: 309
Pridružen: So Feb 09, 2013 9:03 am

Re: Izdelava krožne žage

OdgovorNapisal/-a akovse » To Nov 18, 2014 1:14 pm

Hvala za tako hiter odogovor . Sicer kar se tiče omenjene globine reza 110mm bo vrjetno redko uporabljeno... No bom za začetek uporabil motor 2.2kw če bo pa premalo bomo pa kaj močnejšega dobili upam da začnem čimprej delat žago skupaj da bom lahko poročal kako se bo obneslo vse skupaj.Hvala za odgovore. Ko začnem delat skupaj pa pridejo slike :)
akovse
 
Prispevkov: 22
Pridružen: To Nov 18, 2014 9:40 am

Re: Izdelava krožne žage

OdgovorNapisal/-a matej » To Nov 18, 2014 3:42 pm

Zdravo!
najprej je napisano 2,2 konja, potem pa 2,2 kW ,to ni isto. Jaz sem tudi sam naredil cirkular ,motor ima 3kW (dobre 4 konje) in moja največja žaga je 300 mm Ker se pri žaganju plohov kar malo zaustavlja ,sem že razmišljal o močnejšem motorju. Dvomim pa ,da bš lahko z tvojim motorjem normalno žagal z žago 400 mm

LP Poročaj!
matej
 
Prispevkov: 34
Pridružen: So Feb 16, 2013 12:48 pm

Re: Izdelava krožne žage

OdgovorNapisal/-a akovse » To Nov 18, 2014 4:33 pm

Se opravičujem sem narobe napisal motor ima 2,2 kw
akovse
 
Prispevkov: 22
Pridružen: To Nov 18, 2014 9:40 am

Re: Izdelava krožne žage

OdgovorNapisal/-a akovse » Po Jan 12, 2015 4:43 pm

Evo žaga že kar napreduje in je že praktično skoraj pri koncu. Motor ki je bil mišljen v začetku pregorel že ko je samo prosto tekel (bil je že star kot biblija) sem se odločil za nekaj malo bolj divjega in sem tako nabavil 3kw motor ki pri 60Hz dosega 3800 obratov :twisted:
Slikce pridejo ko bo zadeva končana :)
akovse
 
Prispevkov: 22
Pridružen: To Nov 18, 2014 9:40 am

Re: Izdelava krožne žage

OdgovorNapisal/-a PZUFIC » Po Jan 12, 2015 5:33 pm

Kaj pa če je bil problem samo v ležajih? V takem primeru se najprej na roko poizkusi kako gladko teče ugasnjen motor. Če je potreba se zamenja ležaje, kar pa ni nek blazen strošek.

Zanima me, kje boš pri nas dobil 60 Hz razen iz frekvenčnega pretvornika, katerega cena pri tej moči verjetno dosega ceno solidne kupljene žage?

Glede na napisane vrtljaje gre za dvopolni motor. Po enačbah bi iz njega pri 60 Hz lahko dobil maksimalno 3600 obr/min, vendar je to hitrost vrtilnega magnetnega polja in zaradi slipne hitrosti dobiš še nekoliko manj. Pri 50 Hz pa to realno znese nekaj pod 3000 obr/min.

Saj kakor gledam so vsi vrtljaji načeloma znotraj potrebnih vrtljajev, samo zanima me kaj nameravaš.
PZUFIC
 
Prispevkov: 243
Pridružen: Ne Jan 26, 2014 3:56 pm

Re: Izdelava krožne žage

OdgovorNapisal/-a akovse » Po Jan 12, 2015 8:35 pm

Kar se tiče starega motorja niso ležaji ampak je motor pregorel.Drugače pa glede novega motorja moja pričakovanja so da bi glede na to da je motor 3 kw dobil tam nekje okoli 3000 ali pa malo manj obratov ven... Max višina reza žage pa bi bila 100mm .Čeprav drugače bo žaga namenjena dosti manjšim globinam reza ,okoli 50 mm drugače pa bo bolj za hobi kot pa za kakšno resno obrt :)
akovse
 
Prispevkov: 22
Pridružen: To Nov 18, 2014 9:40 am

Re: Izdelava krožne žage

OdgovorNapisal/-a akovse » Po Jan 19, 2015 9:30 pm

Evo danes končal žago zadeva deluje super in sem res presenečen nad kvaliteto reza :)
akovse
 
Prispevkov: 22
Pridružen: To Nov 18, 2014 9:40 am

Re: Izdelava krožne žage

OdgovorNapisal/-a seba993 » Ne Feb 08, 2015 11:07 am

Nisem hotel delati nove teme zato nom kar tlele uprašal.
Kako se pravilno slovensko reče miter gauge?
______________________________________________________________________________
LP seba993

Živi dokler lahko, saj ko enkrat zamudiš tega živel več neboš.

ps. Oprostite za vikanje ampak včasih je težko po forumih razlikovati spol uporabnika/ce.
seba993
 
Prispevkov: 72
Pridružen: So Jan 17, 2015 6:30 pm

Naslednja

Vrni se na Mizarski stroji

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost

cron