Holzmann stroji

Holzmann stroji

OdgovorNapisal/-a piro84 » Po Apr 28, 2014 11:29 am

Pozdravljeni,

namen si imam urediti manjšo hobi mizarsko delavnico (manjše reči) za lastne potrebe, če se pa kdaj kaj izcimi iz tega posla pa toliko bolje. Nabavil bi en rezkar, pa debelinko poravnalko, pa tračno žago...in tako naprej po potrebi in glede na sredstva. Zanimajo me vaše izkušnje s slednjimi stroji, pri rezkarju FS 160 L se mi zdi dobro, ker ima visoke obrate (9000), in ker ima možnost vpetja stebelnjih rezkarjev, ki bi ob majhnem pomiku tudi morali solidno delovati... ali se motim? Zdi se mi pa boljše nabavljati posamezne stroje, kljub malce višji ceni, zaradi vsakokratnega nastavljanja... kot pa kombinirko?

Hvala za vaša mnenja. LP
piro84
 
Prispevkov: 4
Pridružen: Pe Apr 18, 2014 6:59 am

Re: Holzmann stroji

OdgovorNapisal/-a ales » Po Apr 28, 2014 2:31 pm

Hojla!

Vsekakor so posamezni stroji veliko boljša odločitev od kombinirke, če je seveda v delavnici dovolj prostora.
Omenjeni rezkar je videti v redu, morda je manjši problem le njegova teža. To pa se s primernim podstavkom lahko tudi spremeni. Uporaba stebelnih rezkarjev je zanimiva možnost in jo na svoji kombinirki včasih uporabim tudi jaz. Izbira obratov je dovolj različna, da se lahko uporabi različne vrste nastavkov, tudi brusilni kolut.

LP
ales
Site Admin
 
Prispevkov: 309
Pridružen: So Feb 09, 2013 9:03 am

Re: Holzmann stroji

OdgovorNapisal/-a piro84 » Po Jun 09, 2014 8:32 am

Zahvaljujem se za odgovor, vendar še vedno premlevam, kaj nabaviti. Ker bom delal majhne stvari, in glede na izbiro rezilnega orodja, bi večino časa uporabljal stebeljne rezkarje. Skrbijo me vrtljaji... ali je posnet rob ali utor lep ali scefran strgan? Nadmizni ročni rezkarji se vrtijo od 10000 rpm pa čez 20000 rpm (sicer v praznem teku), kar pomeni, da pod obremenitvijo slednji vrtljaji padejo. Razmišljam tudi če bi nabavil neko mizo (z masivno lito ploščo in pomično mizo in nastavkom za odsesovanje kot na sliki) za vpetje nadmiznega rezkarja. Cena fs 160 l in mize z rezkarjem je tam tam ista, edino, kar je, na nadmizni rezkar ni mogoče namontirati brusnega koluta.
gI_88954_router%20tables%20yonico.jpg
gI_88954_router%20tables%20yonico.jpg (6.35 KiB) Videno 16897 krat
piro84
 
Prispevkov: 4
Pridružen: Pe Apr 18, 2014 6:59 am

Re: Holzmann stroji

OdgovorNapisal/-a ales » Po Jun 09, 2014 8:52 am

Število vrtljajev rezkalnega orodja za obdelavo lesa je predvsem odvisna od premera orodja in delno tudi od vrste lesa.
Ker imam doma obe varianti (mizno in ročnega z mizico), lahko zapišem, da je mizni rezkalni stroj boljša izbira. Še posebej, če ima možnost vpenjanja različnih stebelnih orodij (moj to ima).
Opcija z mizico in ročnim nadrezkarjem je sicer prav tako uporabna, njena prednost pa je v možnem doseganju visokih vrtljajev, v mojem primeru do 28000.

LP
ales
Site Admin
 
Prispevkov: 309
Pridružen: So Feb 09, 2013 9:03 am

Re: Holzmann stroji

OdgovorNapisal/-a piro84 » Po Jun 09, 2014 9:05 am

Pozdrav, razumem, da ima manjši rezkar pri istih vrtlajih manjšo obodno hitrost, temu primerna rešitev je tudi zelo majhen (počasna roka) pomik. Torej, če vas pravino razumem je mizni rezkar boljša rešitev... Katerega pa imate?

lep pozdrav
piro84
 
Prispevkov: 4
Pridružen: Pe Apr 18, 2014 6:59 am

Re: Holzmann stroji

OdgovorNapisal/-a ales » Po Jun 09, 2014 10:29 am

Moj mizni rezkar je del 35 let stare kombinirke Zinken compact 21, slaba stran je samo ena možnost vrtljajev - 8000.
Za uporabo na njem imam tudi izmenljivo rezkalno glavo in nekaj vpenjalnih trnov od 6-14mm.
Seveda pa tudi vpenjanje normalnih rezkalnih orodij ni problem, ker je os standardnega premera 30mm.

LP
ales
Site Admin
 
Prispevkov: 309
Pridružen: So Feb 09, 2013 9:03 am

Re: Holzmann stroji

OdgovorNapisal/-a piro84 » To Jun 10, 2014 6:58 am

Zdravo,

če gre z 8000 rpm, bo tudi z 9000:) nekateri stebeljni rezkarji so veliki tja do premera 80 mm (katerih priporočljivi maksimalni vrtlaji so med 10000 in 11000), mali rezkarji (ustrezne kvalitete) pa bi tudi morali opraviti svoje delo s počasnim pomikom. Hvala za nasvete, lp
piro84
 
Prispevkov: 4
Pridružen: Pe Apr 18, 2014 6:59 am

Re: Holzmann stroji

OdgovorNapisal/-a PZUFIC » Če Jun 12, 2014 8:51 pm

Meni se zdi logično, da manjši kot je rezkar večja mora biti hitrost. Sveda pa je to odvisno tudi od števila rezilnih ploskev. Lahko pa se tudi motim...
PZUFIC
 
Prispevkov: 243
Pridružen: Ne Jan 26, 2014 3:56 pm

Re: Holzmann stroji

OdgovorNapisal/-a ales » Pe Jun 13, 2014 8:08 am

Drži, kar si zapisal PZUFIC, poleg tega pa na odrez vplivajo še koti brušenja rezila, vrsta rezilnega materiala in seveda najpomembnejše - vrste materiala ki ga rezkamo.
ales
Site Admin
 
Prispevkov: 309
Pridružen: So Feb 09, 2013 9:03 am

Re: Holzmann stroji

OdgovorNapisal/-a Cvetko » Pe Maj 20, 2016 12:13 pm

Pozdravljeni

Ali kdo od vas Uporablja holzmann stroje kako ste zadovoljni z kvaliteto servisom in kateri modeli niso ok
Cvetko
 
Prispevkov: 28
Pridružen: Pe Maj 20, 2016 12:03 pm


Vrni se na Mizarski stroji

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 2 gostov

cron