Nova delavnica

Nova delavnica

OdgovorNapisal/-a Delavnica » So Okt 15, 2016 6:29 pm

Pozdravljeni mizarji!
Našparal sem si nekaj denarja, sedaj pa bi rad mizarsko delavnico! 20 let sem delal v sluzbi ki mi ni na kozo pisana, o mizarstvu pa sanjam od kar sem šolo ze v prvem letniku pogrnil...
Lotevam se nakupa strojev: žaga-rezkar, poravnalka-debelinka, robna lepilka, pa mogoče še tračno žago.
Nimam namena s temi stroji služit denarja, temveč imamo 100 stvari ki jih je treba doma zamenjati, na mizarja pa se ne morem zanest, ... skratka, imam žilico za te stvari, sem ustvarjalnega duha, pa rad bi si tudi sam kaj naredil. Doma ko imam čas, kaj malega naredim z ročnim orodjem, za kaj res resnega pa veste da to ni.
Sledeče vprašanje se mi postavlja, mimo katerega ne morem:
Gledam stroje sledečih znamk: Felder, Holzprofi, Bernardo in Robland. Vsi proizvajalci so zelo zanimivi, na videz kvalitetni, nimam pa nikogar s katerim bi lahko izkušnje izmenjal oz. od koga bi lahko izvedel kaj bi bilo zanesljivo in kaj ne.
Moram še povedati, da se skupna cena strojev giblje tam nekje od 13 do 20 jurjev. Ne rabi biti MERCEDES, fičo pa tudi ne!
Ali mi tukaj na forumu lahko nekdo pomaga-svetuje, kaj bi se za resnega začetnika pa potem tudi nadaljnega mizarja splačalo vzet, da ne bi čez kake 5 let moral strojev generalno popravljati / obnavljati.
Imam namen izdelovati pohištvo iz iverice kot tudi masivnega lesa. Od kuhinje kopalnice, pa tudi gradbeno pohištvo - vrata, okna, vrtno hiško,...
Zakaj?
Z ženo sva šla po trgovinah in sva iskala otroško sobo za najstarejšo punco (hčerko). Že dolgo nisva bila po teh trgovinah in sva razočarana ugotovila, da to kar ponujajo, ni vredno mojega denarja! Nisem picajzlast, ampak ko seštejem cene vseh elementov ene sobe in pridem čez 2.5 jurja, začnem gledati podrobnosti (rad bi, da soba počaka do poroke), opazim da je tako šlampasto narejena, da bi jo učenci 3. letnika lepše naredili! Vratca polepljena z PAPIRJEM! Robovi pa ostri da si prste porežeš! Saj razumem da so to razstavni eksponati. Ampak da se lih tam špara kjer se končna cena giblje na okoli 50 EUR? Tega ne oprostim!
Kuhinje - ISTO!!!
Vgradne omare od "Oh in Sploh" proizvajalcev - piše da je omara "prestižna", odrineš drsna vrata in te kar na začetku pozdravijo z cviljennem (plastična vodila).
Ne vem - res že dolgo nisem bil v pohištveni trgovini, pa sem morebiti zamudil info da je pa to zdaj "IN"?
Na koncu sem ugotovil da za tako navite cene in tako šlampaste izdelke sam sebi po meri opremim stanovanje in si na koncu ne bom zameril če bom kje falil kakšen "mm"!
Še enkrat...a mi kdo pomaga-svetuje?
Saj na koncu tudi hvala rečem. :-)
Razpišite se!
Delavnica
 
Prispevkov: 5
Pridružen: So Okt 15, 2016 5:31 pm

Re: Nova delavnica

OdgovorNapisal/-a blaz » Po Okt 17, 2016 1:53 pm

Če hočeš da pohištvo traja potem pozabi iverice. To je sranje, ki se ne da popravit. Še skurit ga ne moreš dobro. Odbiješ kakšen robček in ni variante da popraviš. Vsaj tako je moje mnenje. Če greš pa v masivo pa maš pred sabo cel svet lesenih vrst, vsaka s svojimi lastnostmi. Veliko bolj zanimivo.

Žago-rezkar in poravnalko-debelinko lahko dobiš pomoje za cca 10k. Rabil boš nujno še odsesovalno napravo. Če kupiš še tračno žago si zmagal. Če boš delal večje pohištvo (postelja, omara itd.) boš rabil voziček na žagi 2 metra ali več. Jest imam 160cm pa sem tudi dolge stvari nekako zrihtal.

Pri končni obdelavi maš več poti. Profi varianta je kontaktna brusilka. Ta zadeva je draga ko pes tko da to pomoje odpade. Druga varianta je da pač brusiš z orbitalnim brusilnikom. Tretja varianta je ročni oblič. Jest sem ubral to zadnje. Ker mi obdelava z ročnimi orodji nudi precej več zadovoljstva. Ko odskoblaš stotinko milimetra z natančnim in dobro nabrušenim obličem...to je poseben občutek. Pa tudi nobena električna naprava ne naredi tako gladke obdelave.

Verjetno ti bo zelo prav prišlo še nekaj ročnega orodja. Predvsem rezkar in pa rezkalna miza v katero ga vpneš. Pa morda še en manjši rezkar tudi prav pride.

Zelo prav ti bo prišel lamelni rezkar za hitre spoje. Če imaš dovolj denarja pa še rezkar za slepe čepe (drago, 1000 EUR)

Potem pa je še ogromno drobnega materiala in ročnega orodja. Dleta, kladiva, kotniki in ostalo merilno orodje. Rezilna orodja za rezkar, žago, poravnalko, itd.

Ampak, mislim da bi vse opisano lahko nekako stlačil v 20k, sploh če ne boš kupil žage in poravnalke nove.

Jaz imam samo kombinirko vse ostalo delam na roke. In meni tako kar ustreza.
blaz
 
Prispevkov: 74
Pridružen: Po Dec 22, 2014 11:13 am

Re: Nova delavnica

OdgovorNapisal/-a Delavnica » Po Okt 24, 2016 10:52 am

Pozdravljen "blaz" in hvala hvala za odgovor!
Sori da tako pozno odgovarjam...

Najprej naj povem, da nekaj osnovnega orodja tako kot brusilnik, ročni vrtalnik, dleta, ročne žage in žagice ... že imam, saj kot sem že povedal tudi s tem orodjem kaj naredim. Tu ne bo problema, pa če bo še česa manjšega potrebno dokupit, tudi ne bo problem, saj se cene tukaj ne gibljejo v nevem kake višave.

Kaj se masivnega pohištva tiče in njegove obdelave pa mislim, da se ga pred izdelavo iz iverice ne bom "resno" loteval. Saj veš; "lepi otroci se počasi delajo" in če se obdelave masive ne bom na začetku loteval v manjših projektih kot je recimo kakšen regal za knjige, mizica za računalnik (polička za na steno), tolko da občutek dobim potem tudi škode nebo hujše če kaj zaj**em.
Stroje pa res nisliš da bi rabljene kupil?
Kaj pa vem ... a ni to kot avto ki sem ga kupil za 2K, v pol leta pa še je popravila bilo za enkrat toliko. Če se mi to na žagi zgodi, sem potem pogrnil! Pol leta bom delal da mi ostane za kakšen servis (vem da se na novem tudi kaj zgodi, ampak je garancija) ker v prihodnje pričakujem minimalno plačo - v novi službi - in se s takimi stvarmi res ne bi rad ubadal. Upam da me razumeš... ;-) čas je denar ;-)
Kaj se pa obdelave masive tiče, vem kako izgleda z ročnim obličem pohoblana deska. Super! Lani pa sem bil na sejmu v Celju in sem se ustavil pri "Felder" strojih. Malo sem se pozanimal za cene ki so po moje mal zasoljene (kvaliteta ima svojo ceno) ampak ko mi je mozakar pokazal pohoblane deske, sem se samo nasmejal - češ - spulirane so... pa mi frajer pravi da mi bo pokazal kako tiho "to" hobla...
Stari; tip vzame smrekovo desko, nastavi debelinko in jo spusti skozi. Nisem verjel! Z ušesi sem dejansko iskal (!!!) hoblvelo, a sem slišal komaj kaj! Vzamem pohoblano desko iz mašine in, deska se sveti!!! Osupel sem rekel naj še enkrat... pa je ponudil javor... (malo bolj komplicirano - pripomni) spet vun pride "spulirana"...
Takrat sem se zastrupil!
Sprašujem se, če drugi tudi ponujajo mašine z spiralno hoblvelo, ker je le-ta malo krepka cena: 410 mm DP z luknjičarko - nekaj čez 8K!
Drago. Ne?
Ravno zaradi te cene sem začel razmišljati o kakšni cenejši varianti "Žaga-rezkar", vendar pa tudi rez mora štimat tako kot se spodobi in tudi to ni zanemarljivo. A ne?
Dilema!
Kaj si ti misliš o mojem razmišljanju?
Želim pa povedati še to, da sedaj služim dokaj lep denar. Vendar služba je pa tak-tak... ne maram je!
Raje delam za trakom ali pa ceste pometam za minimalca, takrat bom vsaj doma, zdaj pa me ni tudi po mesec dni... tolko za občutek...
Ko torej službo menjam, bom ostal na tem kar si bom nabavil. Zato tudi razmišljam o kaki obrti čez 5-7 let... takrat bo že tudi abraham... veš kaj ti želim "na brzino" povedati. A ne!?!
Sem pač ziheraš za kar mislim da v današnjih časih ni nič slabega.
Pa sori še enkrat za ne-odgovor! :-D
Delavnica
 
Prispevkov: 5
Pridružen: So Okt 15, 2016 5:31 pm

Re: Nova delavnica

OdgovorNapisal/-a ales » Po Okt 24, 2016 1:41 pm

Samo na kratko: tvoja razmišljanja, 'Delavnica' so v vseh točkah pravilna!

LP
ales
Site Admin
 
Prispevkov: 309
Pridružen: So Feb 09, 2013 9:03 am

Re: Nova delavnica

OdgovorNapisal/-a KleFaj » Po Okt 24, 2016 4:51 pm

Stroje z spiralno skobeljno glavo ponuja tudi Lestroj. In sicer gre za znamko Minimax na njih pa je nameščena Xylent spiralna glava.

Lp

https://www.youtube.com/watch?v=yTpQkpbuKXM
KleFaj
 
Prispevkov: 13
Pridružen: So Feb 13, 2016 12:33 am

Re: Nova delavnica

OdgovorNapisal/-a blaz » To Okt 25, 2016 12:17 pm

Pri rabljenih strojih sem mislil, da kupiš kvalitetnejše a rabljene stroje. Možno je verjetno kupit tudi nove.

No če boš delal z iverko potem rabiš ubistvu samo formatno žago od tavelkih strojev. In potem teza o Felderci ki poskobla spoliran les sploh ni pomembna. Morda si kasneje kupiš poravnalko/debelinko.

Kar pa se tiče spiralne skobeljne glave nimam izkušenj o razlikah.
Meni les iz debelinke in poravnalke vedno pride rahlo narebran, kar je logično, saj pride klina v stik z lesom pri obratu glave le tolikokrat kolikor je klin na skobelni glavi. Teoretično če bi zelo počasi podajal les bi se to manj videlo. Pri spiralni glavi je verjetno nožev več. Odvisno je tudi od premera skobelne glave. Ampak pustimo to debato, ker to ubistvu ni aktualno pri delu z iveralom.

Vso srečo z delavnico.
blaz
 
Prispevkov: 74
Pridružen: Po Dec 22, 2014 11:13 am

Re: Nova delavnica

OdgovorNapisal/-a Delavnica » To Okt 25, 2016 2:45 pm

"KleFaj", kje si se pa ti vzel? :)
Ista mašina za 2.5 jurčka manj, to pa ni mačji kašelj!
Za tak denar se pa da še marskaj orodja dobit!
Pismo..!
Hvala za enkrat za informacijo, bom moral zgleda tudi v LJ malo pogledat...
Hvala še enkrat (pa tudi ostalim), super da se odzivate, sem mislil da ne bo odziva...
Se javim ko dobim več info, zdaj me malo čas baše...se tipkamo... aja pa Bernard mi je ime - da ne ostanem "Delavnica"... :D
...se tipkamo...
Delavnica
 
Prispevkov: 5
Pridružen: So Okt 15, 2016 5:31 pm

Re: Nova delavnica

OdgovorNapisal/-a Delavnica » To Okt 25, 2016 2:49 pm

Hvala "Blaz", bom še tebi kaj napisal...zdaj sem v gužvi...
Hvala vseeno!
Delavnica
 
Prispevkov: 5
Pridružen: So Okt 15, 2016 5:31 pm

Re: Nova delavnica

OdgovorNapisal/-a wskiuj » Sr Nov 02, 2016 8:00 am

Pozdravljen,,

pred par meseci sem bil na istem kot ti, sedaj pa že veseli lastnik novih strojev, katere priporočam. Če imaš prostor vzami 2 stroja in ne kombinirke, verjemi zelo uporabno. Kupil sem Hamer - Felder, stroji so prva liga za vse kar si opisal da želiš početi in še v tvojih finančnih okvirih je. Je pa res da bom in boš porabil še ogromno denarja za drobno orodje in ostale dodatke. Pripel sem sliko, pa si malo poglej. Če pa te zanimajo podrobnosti, pa kar vprašaj.
lp Uroš

20161023_185047.jpg
moja delavnica
20161023_185047.jpg (93.13 KiB) Videno 12911 krat
...zaenkrat lahko še z obema rokama naročim deset pirov...
wskiuj
 
Prispevkov: 3
Pridružen: Ne Avg 21, 2016 7:11 am
Kraj: Gradišče nad Pijavo Gorico

Re: Nova delavnica

OdgovorNapisal/-a Delavnica » Sr Nov 09, 2016 4:05 pm

KleFaj, še enkrat se ti moram zahvalit za info o Minimax strojih.
Italijani res včasih presenečajo s svojo kvaliteto, kar pa veliko krat o kakšnih končnih izdelkih (pohištvo) ne moremo govoriti. Cene na štartu neupravičeno navijajo v višave, izdelki večkrat površni nato pa sconto zaradi ... marketinške ... poteze. Ideje pa so nedvomno fantastične!
To je edini razlog zakaj strojev v Italiji nisem iskal.
Ko mi je možakar povedal ceno (klical sem takoj) za enake specifikacije kot sem jo informativno dobil pri prodajalcu v Avstriji, sem ugotovil, da nimam kaj veliko misliti, saj kot sem že zadnjič povedal, 2,5 jurja (grob izračun) samo za poravnalko - debelinko, ni malo denarja!
Tukaj še enkrat hvala!
V trgovini v Trzinu še vedno nisem bil, vendar se bom v kratkem odpravil tja, da se o vsem na lastne oči prepričam.
Izkušenj s temi stroji imaš kaj?
Mogoče kdo od tvojih znancev - prijateljev?

"blaz" zakaj "hočem" vse stroje na enkrat!?!
Roko na srce: mizarska delavnica pa brez hoblmašine!? Kako bi to zgledalo? :-)
Pa šalo na stran...
Ljudje kot vemo smo si zelo različni. Nekataeri pri denarnih "zadevah" zaradi raznih potreb ali pomanjkanja ful odstopamo od drugih (pa ne pravim da sem še vedno najstnik), eni radi grejo na pivo, drugi bi raje tlakovce po dvorišču položili da bi že bilo s tem "peskom in blatom" konec...
Spadam v drugo skupino in če mi bo viška denarja hodilo, bom okolico porihtal, hoblmašina pa ... "bo že" ... bog ve kdaj. ;-) saj veš kaj ti hočem povedati...

Teza o rabljenih vendar boljših strojih...
Malo me je strah tega, vendar je pa tudi res da se z Audijem lepše peljemo kot pa s Hyundajem. Kaj pa servis? A bi zdržalo 5 let brez popravil? Pa nakloni žage npr. ne odstopajo...? ...miza...?
Dobro, saj se vsakega stroja moraš navadit, pa če je nov ali star, že od bormašine naprej gledano.
Joj...tu sem ful v dilemi med "bi" in "ne bi"...

"Uroš" tebi pa čestitam!
Kar fauš sem ti! :-D
Pa leseni pod...ali je verjetno laminat...saj nima veze, naravnost čudovito je!!!
Upam da se ti čez leta investicija obrestuje!
Na sliki vidim da je žaga čelno k steni obrnjena. Imaš drsno steno, ali je žaga na koleščkih in jo lahko obračaš?
Čuvaj najprej prste, pol pa še stroje!

Kar se tiče prostora in ne-kombinirke, tudi tu sem v dilemi. Prostora je dovolj in nisi prvi ki mi svetuje za eno operacijo en stroj!
Pol pa računam in ugotovim da glede na število strojev res ni "taka" razlika v končni ceni, vendar pa vseeno je!

Žaga-rezkar in poravnalka-debelinka bi za enkrat moralo zadostovati. Ko (če) se kdaj kakšen posel pojavi in bom potreboval vsako posebej pa se bom itak moral odselit iz vasi! ;-)
Delavnica
 
Prispevkov: 5
Pridružen: So Okt 15, 2016 5:31 pm


Vrni se na Mizarski stroji

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 2 gostov