Nakup namizne krožne žage

Nakup namizne krožne žage

OdgovorNapisal/-a matej2208 » Ne Dec 06, 2015 9:07 am

Pozdravljeni,

Kot vidite iz mojih prispevkov sem kar nov na tem forumu, če ravno ga spremljam že nekaj časa.
Doma nimam mizarstva, si pa hočem oz. je že zadeva v poteku, da si naredim majhno delavnico za lastne potrebe. Seveda k temu spada tudi nakup namizne krožne žage.
Zanima me Vaše mnenje k tej žagi. Ima kdo morda izkušnje z to žago? Dal se se tudi posvetovat v trgovini mašinca in sem bil kar zadovoljen z svetovanjem, zato bi rad žago tudi tam kupil. Je ta trgovina vredna zaupanja?

Nagledal sem si to žago. Makita MLT100

Opis naprave (opis je korigiran z spleten strani mašinca.si...)
Kljuke za obešanje napajalnega kabla
Kotno vodilo s primežem
Držala za shranjevanje pogosto uporabljenih pripomočkov na napravi: TCT žagin list, vzporedni prislon, kotni prislon, itd.
Vzporedni prislon se lahko pritrdi na vhodni strani podajanja obdelovancev
Električna zavora nežno in hitro ustavi vrtenje rezila
Tehnični podatki
Poraba 1.500 W
Št. vrtljajev - prosti tek 4.300 min-1
Žagin list (O) 260 mm
Luknja žaginega lista (O) 30 mm
Naklonski kot: levo / desno 0 - 45 o
Kapaciteta rezanja 90° 93 mm
Kapaciteta rezanja 45° 45 mm
Hrup: zvočni tlak 92 dB(A)
Hrup: glasnost 105 dB(A)
Hrup: odstopanje (K) 3 dB(A)
Mere (D x Š x V) 726 x 984 x 333 mm
Teža po EPTA 34,1 kg
Priložena oprema
Potisna palica JM27000086
Vzporedni prislon JM27000202
Kotni prislon JM27000224
Nastavitveni trikotnik JM27000328

Slika

Hvala da delite z mano vaše izkušnje in mnenje.
matej2208
 
Prispevkov: 100
Pridružen: So Nov 28, 2015 10:33 pm

Re: Nakup namizne krožne žage

OdgovorNapisal/-a ales » Ne Dec 06, 2015 11:11 am

Pozdravljen!

O teh vrstah strojev smo se že kar precej pogovarjali in prav v primeru te Makite 100 je bila tudi alternativa Bosch PTS 10, kolikor vem, jo v Bauhausu na Rudniku še vedno prodajajo, vsej pred kakšnim mesecem je bila še tam. Zanimivo, da je po več kakor enem letu razstave v prodajnem prostoru vse možne 'zlorabe' potencialnih kupcev in firbcev zelo dobro prenesla

Več opisa in debate je v tej temi: viewtopic.php?f=10&t=71 , predvsem na zadnjih straneh.

Glede Mašince pa: moja izkušnja z njimi je pozitivna.
ales
Site Admin
 
Prispevkov: 309
Pridružen: So Feb 09, 2013 9:03 am

Re: Nakup namizne krožne žage

OdgovorNapisal/-a PZUFIC » Sr Dec 09, 2015 10:03 pm

V temi, do katere povezavo je dal admin je bilo govora o oceni žage Bosch PTS10. Ker si žago lastim in tega še nisem storil bom napisal kar tule.

Pred nakupom sem si ogledoval naslednje modele Makita MLT100, Metabo TS254 in Bosch PTS10.

Nobene od žag pred nakupom nisem uporabljal, sem si pa vse tri ogledal v trgovini sestavljene. Makita me že zaradi spletnih ocen ni ravno prepričala. Pri ogledu, sem odkril, da je odklanjanje mase zaradi enostranskega vpetja prisotno in zna predstavljati težavo. Plastični vstavek okoli plošče je bolj tako tako. Prečno vodilo ima kar precej zračnosti, ki pa se z obremenitvijo zmanjša, najbrž zaradi konusnih vodil.

Metabo je bil že od začetka nekako izven cenovnega območja pa me tudi sicer ni ravno prepričal, pa še vozička nima.

Bosch se je izkazal kot najcenejši a za moje pojme tudi najboljši, še posebej zaradi razmerja kvaliteta/cena. Žago si lastim že kar precej časa, tako da je vse napisano iz izkušenj. Žaga ni idealna ampak za ta denar presenetljivo dobra.

Pa poglejmo prednosti in slabosti posameznih elementov.
Vzporedno vodilo
Vzporedno vodilo ima vpetje tako spredaj kot zadaj, zaradi česar je odklon le tega ne glede na silo ničen. Vodilo res "zagrabi" mizo kot se zagre. Je pa težava, da se vodilo po pritrditvi občasno nahaja pod kotom glede na list, kar lahko povzroči nevarno situacijo. Ker na zadnjemem vpetju ni nastavitvenih vijakov za odklon, sem le tega odpravil s pomočjo debelejšega lepilnega traku kot distančnik. Pri tem vedno pazimo, da preden vodilo vpnemo le tega potegnemo proti sebi kar reši problem z morebitnim odklanjanjem.

Voziček
Voziček sam po sebi nima neke zračnosti, majhna se pojavi le pri polnem iztegu. Vodila le tega so plastična, pri čemer se da zračnost nastavljati. Večji problem glede na moje ugotovitve predstavlja vzporednost površine z glavno mizo. Miza in voziček sta namreč iz aluminija, ki pa žal ni poravnan, kar pomeni, da tudi sama miza ni ravno 100 % ravna. Zaradi tega se lahko zgodi, da se vertikalni kot reza skozi dolžino reza malce spreminja. Prislon za voziček se da z malo truda nastaviti tako, da je rez skoraj točno 90 °.

Stranski podaljšek mize
Čez stranski podaljšek mize nimam pripomb. Malce se je sicer potrebno potrudit za nastavit oddaljenost, ampak je dovolj močan in služi svojemu namenu.

Zadnji podaljšek mize
Povsem dovolj robusten in odličen dodatek, ki olajša delo z daljšimi obdelovanci.

Nastavitev višine reza
Deluje dobro in se med rezom ne spreminja, kot se dogaja pri cenenih žagah. Ko se na vretenu nabere večja količina žaganja dviganje postane oteženo. Po čiščenju in mazanju z oljem zadeva steka povsem normalno. Odsvetujem mazanje z silikonskimi spreji, ker preverjeno ne zagotavljajo dobrega teka. Namreč sam sistem ima zavoro pred nenamernim vrtenjem, ki je izvedena s pomočjo plastike, ki jo vzmet pritiska na vreteno. Očitno silikonska mast ne zagotavlja pravega učinka in stvar postane še trša.

Nastavitev naklona lista
Izvedena je popolnoma enako kot pri večini žag. Deluje dobro, možno pa je nastaviti tudi omejitev pri 90 in 45 °.

Motor
Sam nekih težav v zvezi z motorjem oziroma pogonskimi sklopi do sedaj nisem imel. Občasno se zgodi, da samodejna zavora ob izklopu ne učinkuje in se list ustavlja dlje. Če sem prav ugotovil se to zgodi takrat, ko premalo pritisnemo stikalo za izklop.

Podnožje
Podnožje je popolnoma dovolj robustno. Zaradi širine in kota nog je nemogoče nagniti žago med delom, kot se dogaja pri cenejših žagah (že doživeto, Hofer).

Torej žaga ni idealna, ima nekaj pomankljivostmi s katerimi pa se da živeti, ko enkrat ugotoviš kako jih omiliti ali zaobiti. Ampak na nek način za 300 € bi človek rekel, da je najboljša žaga na tržišču. Če pa denar to dopušča pa vsekakor kakšno izmed modrega Boschevega programa.
PZUFIC
 
Prispevkov: 243
Pridružen: Ne Jan 26, 2014 3:56 pm

Re: Nakup namizne krožne žage

OdgovorNapisal/-a ales » Če Dec 10, 2015 7:34 am

Hvala za opis in oceno, PZUFIC !

Samo pripomba glede stikala: na nekaterih strojih, ki sem jih uporabljal in so imeli 'hitro', torej prisilno zaustavitev, so bila dvostopenjska stikala - rahel dotik: izklop brez prisilnega zaustavljanja, pritisk do konca pa z zaustavljanjem.
Predvidevam, da je pri omenjeni žagi prav takšno stikalo, razlog za počasnejše ustavljanje pa je v ne-obremenjevanju elektronike in motorja in se priporoča vedno, ko je to možno.

LP
ales
Site Admin
 
Prispevkov: 309
Pridružen: So Feb 09, 2013 9:03 am

Re: Nakup namizne krožne žage

OdgovorNapisal/-a PZUFIC » Pe Dec 11, 2015 10:17 pm

Ni za kaj. Glede stikala, bo pa verjetno res tako. Če se ne motim sem nekje bral, da se je dogajalo, da so stikala oziroma elektronika odpovedovali. Motor v kratek stik, ko so v navitjih še inducirane napetosti najbrž ni ravno prijazno. Mi pa po drugi strani odgovarja, ko se hitro ustavi, če je kak kos blizu rezila, da ni treba tako dolgo čakati.
PZUFIC
 
Prispevkov: 243
Pridružen: Ne Jan 26, 2014 3:56 pm

Re: Nakup namizne krožne žage

OdgovorNapisal/-a matej2208 » So Dec 12, 2015 6:40 pm

Hvala vsem skupaj, za vaša mnenja.
Glede na to da sem Makito dobil ponujeno za 430€ sem se odločil, za makito...

Po prvih rezih in uporabah sem zadovoljen, bo pa potrebno, še nekaj nastavit in morda malce predelat in spremenit :D...

Prvi izdelek je že v izdelavi :D
matej2208
 
Prispevkov: 100
Pridružen: So Nov 28, 2015 10:33 pm


Vrni se na Mizarski stroji

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost