Rezkar

Rezkar

OdgovorNapisal/-a Morje » To Nov 24, 2015 11:50 pm

Lepo pozdravljeni vsi, sem nov na forumu.
Mizarstvo imam bolj za hobi, zato se tudi obračam na vas, izkušene mizarje. Da se bomo bolje razumeli, mogoče kakšen izraz narobe uporabljam bom zraven prilagal slike.

V namenu imam kupiti namizni rezkar.


Sprva sem imel v mislih navaden ročni rezkar in ga vpeti v mizo, sedaj pa imam možnost nakupa namiznega rezkarja.


Znima me torej kakšna rezila se uporablja. Če prav razumem so pri ročnem rezila, kot so na primer tale,


pri namiznem, pa so večja, popolnoma drugačna. Ali je možno vpeti ta manjša, za ročni rezkar tudi v namiznega?


Poleg vsega tega me pa zanima, za kaj vse se lahko uporablja rezkar, sam sem seznanjen s tem da lahko izdeluješ razne vtore, lepe zaključke na 101 način, dubliciraš.
Kaj pa bi se dalo, doma imam žago, delati iz plohov dolgih po 4 metre. Med zimo ne delam na žagi, pa me zanima kaj bi lahko z rezkarjem počel, da bi deske (v večini smreka) dodelal/nadgradil...seveda vse v večji proizvodnji, ne le 10 plohov na leto?
Morje
 
Prispevkov: 13
Pridružen: To Nov 24, 2015 12:12 am

Re: Rezkar

OdgovorNapisal/-a blaz » Če Nov 26, 2015 11:40 am

Rezkar kot tale Boschev, ki si ga pripel (mislim da se temu reče nadrezkar, ročni rezkar itd.) je zelo uporabna zadeva. Lahko ga vpneš v rezkalno mizico (primer http://www.lestroj.si/trgovina-orodja/i ... rtmk3.html) in po njem pelješ obdelovanec, ali pa ga uporabljaš samostojno tako da ga pelješ po obdelovancu. Vanj se vpnejo "stebelni nadrezkarji" ponavadi je vpetje 6,8 ali 12 mm. Če hočeš uporabljati vse moraš imeti različne puše.

Na fiksne rezkarje (rezkalne stroje) se vpenjajo rezkalne glave ki imajo velik premer (10 cm in več), vpetje pa ponavadi 30mm. (primer http://www.lestroj.si/novi-stroji/rezka ... assic.html)

Jasno je da imajo slednji možnost precej večjega odjemanja, se pa tudi vrtijo počasneje saj rabijo precej manjše hitrosti, da dosežejo primerljivo obodno hitrost kot ročni rezkarji. Zadeva torej nekako ni združljiva pa tudi cenovno zelo različna.

Sam bi za začetek predlagal ročni rezkar, saj je precej manjša investicija. Lahko si dokupiš še mizico pa si že kar daleč. Lahko pa za začetek za mizico uporabiš v kos vezane plošče ali MDFja.

Delaš lahko utore, profile, luknje, intarzije, celo poravnavaš lahko v določenih situacijah.
Predpogoj pa je da imaš obdelvance pred tem že dimezijsko obdelane (poskobljane na dimezijo).

Upam, da ta razlaga kaj pomaga.
blaz
 
Prispevkov: 74
Pridružen: Po Dec 22, 2014 11:13 am

Re: Rezkar

OdgovorNapisal/-a Stycky92 » Ne Nov 29, 2015 8:35 pm

Obstajajo tudi že stroji kjer lahko kombiniraš profi rezkalne glave z vpetjem npr. 30 ali pa te male rezkarčke za razne manjše profile in posledični ni treba kupovat oz. izdelovat mize za ročni nadrezkar.

npr. http://www.totus.si/artikli/rezkalni-st ... er-f3.html
Stycky92
 
Prispevkov: 81
Pridružen: Če Jun 26, 2014 9:51 pm
Kraj: Kranj

Re: Rezkar

OdgovorNapisal/-a blaz » Po Nov 30, 2015 10:55 am

Moj pomislek je edino hitrost vrtenja. Drugače pa bi bilo to super.

Za primer, omenjeni Hammerjev rezkar se vrti do hitrosti največ 10.000 obratov, nek Boschev nadrezkar pa od 10.000 do 25.000. Morda to ni problem, vendar se omenja po raznih virih da je 10.000 v nekaterih primerih premalo.
blaz
 
Prispevkov: 74
Pridružen: Po Dec 22, 2014 11:13 am

Re: Rezkar

OdgovorNapisal/-a ales » Po Nov 30, 2015 12:26 pm

Popolnoma upravičen pomislek, ki ga lahko potrdim iz svojih izkušenj!
Kombinirani hoby stroj, ki ga imam, ima poleg vseh možnih operacij tudi to možnost, torej vpenjaje različnih vrst stebelnih rezkarjev v rezkalno vreteno.
V večini primerov, je premalo obratov za kvalitetno delo (8000), le pri nekaterih rezkarjih večjega premera še nekako gre.
Fizika odrezovanja je neusmiljena - premajhna obodna hitrost rezila povzroči slab odrez, tresenje in posledično nenatančen izdelek.
ales
Site Admin
 
Prispevkov: 309
Pridružen: So Feb 09, 2013 9:03 am

Re: Rezkar

OdgovorNapisal/-a Morje » Ne Dec 06, 2015 5:21 pm

Najlepša hvala vsem za odgovore!
Zanima me samo še kakšna je potem prednost namiznega rezkarja, poleg tega, je možno večje odjemanje, verjetno so glave tudi močnejše kot te manjši rezkarčki, v smislu, da so več časa nabrušeni?
LP
Morje
 
Prispevkov: 13
Pridružen: To Nov 24, 2015 12:12 am

Re: Rezkar

OdgovorNapisal/-a blaz » To Dec 08, 2015 2:45 pm

Ne vem če večja glava vpliva na trajanje ostrine. Pomoje niti ne. Na to bi bolj vplivali koti brušenja. Sigurno je da se glave manj segrevajo ker imajo več mase. Največja prednost je sigurno količina odjemanja. V tem smislu, da lahko v enem rezu odrezkaš celotni profil. Predstavljaj si da rezkaš čez celotno debelino (recimo 4cm) valoviti profil za širinski spoj.
blaz
 
Prispevkov: 74
Pridružen: Po Dec 22, 2014 11:13 am

Re: Rezkar

OdgovorNapisal/-a Morje » To Dec 15, 2015 3:42 pm

Aha, logično! Najlepša hvala!
Zasledil sem da namizne/ročne rezkarje prodajajo trenutno tudi v Hoferju. Cena ja 50€, kar se mi zdi silno poceni. Zato sem šel lastnosti primerjat kar z Bosch-evim POF 1400 ACE, ki pa pride okoli 130€. Razlike pa ni očitne, se mi ne zdi tako velika razlika kot je v ceni. Prilagam specifikacije, ki sem jih našel:

BOSCH 1400 ACE:
- Število vrtljajev prostega teka: 11.000 – 28.000 vrt./min
- Globina oblanja: do 55 mm
- Masa: 3,5 kg
- Vpenjalna glava (priložena): 6 mm, 8 mm, 1/4"
- Nazivna moč: 1.400 W
- Delovna moč: 650 W
- Napetost: 230 V

WALTER (Hofer):
- Število vrtljajev prostega teka: 8.000 – 28.000 vrt./min
- Globina oblanja: do 55 mm
- Moč: 1400W
- Nastavljiva globina rezkanja

Torej zanima me, zakaj je tako velika razlika v ceni, v kvaliteti se mi pa zdi isti razred? LP
Morje
 
Prispevkov: 13
Pridružen: To Nov 24, 2015 12:12 am

Re: Rezkar

OdgovorNapisal/-a PZUFIC » So Dec 19, 2015 7:37 pm

Nimam rezkalnika nobene od omenjenih znamk pa vendar. Običajno so pri cenenih rezkalnikih problem ležaji. Zadeva postane po določenem času bolj glasna, lahko pa se pojavi tudi zračnost. Problem je tudi, ker se začne zgornji ležaj pri kolektorju segrevat in topit nekvalitetno plastiko. V trgovinah, kjer prodajajo bolj kot ne izključno ležaje, jaz primernih nisem našel, vsaj za normalno ceno ne.

Bi ti pa svetoval naslednje. Verjetno boš potreboval dva rezkalnika in sicer enega za na mizo, ter drugega za "ročno" uporabo. Za tistega na mizi je praktično vseeno kakšni so ročaji stikala, stek vodil za globino, nastavitev globine..., zato imam jaz na mizi poceni zadevo za ostalo pa kvalitetnejši rezkalnik. Tako, da mogoče za na mizo kupiš kaj cenejšega z daljšo garancijo, za "v roke" pa kaj bolj kvalitetnega. Če ti pa cena ni problem pa kupiš oboje višjega ranga.

Kot že rečeno s konkretnima modeloma nimam izkušenj. Drugi je verjetno enak vsem podobnim rezkalnikom istega cenovnega razreda, tako da kvaliteta ni ne vem kaj, je pa bila če se ne motim tema tudi o rezkalnikih, malo pobrskaj.
PZUFIC
 
Prispevkov: 243
Pridružen: Ne Jan 26, 2014 3:56 pm

Re: Rezkar

OdgovorNapisal/-a borisk » Sr Dec 23, 2015 6:55 am

za v mizo glej da bo ima možnost vpetja 12mm rezkarjev, ker vsi bolj zanimivi rezkarji te velikosti :lol: običajno so tudi močnejši. za ročno delo je tudi prehudo delat z 2kw rezkarjem (razen če si v tesarskih vodah).

lp, boris
borisk
 
Prispevkov: 29
Pridružen: Po Jan 26, 2015 10:00 am

Naslednja

Vrni se na Mizarski stroji

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 3 gostov

cron