Metabo Tračna žaga BAS 317 Precision WNB s stojalom

Metabo Tračna žaga BAS 317 Precision WNB s stojalom

OdgovorNapisal/-a igor1983 » Ne Avg 02, 2015 10:08 am

Pozdravljeni,
kupil sem tračno žago http://www.metabo.si/Katalog-lesno-obde ... 21a.0.html
Sestavil sem jo, nastavil kot piše v navodilih (navodila so bolj pomankljivo napisana) in jo poskusil.
Rezal sem ploh, debel 9 cm. Bil sem grozno razočaran. Kot prvo, žaga nima ravnega reza, da o hrapavosti ne govorim.
Nato sem z obupa vzel kos lesa, dolg 20 cm, debel 10 cm. Skušal sem narezati deščice, debeline 0,5 cm. Na eni strani je bilo namesto 0,5 cm 0,7cm na drugi strani pa 0,4 cm. Torej žaga je totalno neuporabna.
Prosim za vaše mnenje; je kriva žaga, žagin list, nastavitve, ali moje amatersko rezanje?

Že v naprej se vam zahvaljujem za mnenje.


Hvala

Lp

Igor
igor1983
 
Prispevkov: 4
Pridružen: So Avg 01, 2015 9:34 pm

Re: Metabo Tračna žaga BAS 317 Precision WNB s stojalom

OdgovorNapisal/-a ales » Ne Avg 02, 2015 11:37 am

Pozdravljen!

Pravzaprav je krivda pri vseh štirih naštetih vzrokih.
Vendar je treba vedeti, da so vsaj trije problemi rešljivi:
- hrapav rez je odvisen od ozobljenja lista, vendar je do neke mere to pričakovano in s tračno žago nikoli ne odžagamo do končne dimenzije.
- različna debelina deščice (kje, po višini ali dolžini?) ima vzrok lahko pri nekoliko nagnjeni mizi ali pa pri zahajanju reza, kar pa je pri tračnih žagah normalno. To zahajanje se delno kompenzira z nastavitvijo vzdolžnega vodila (ne vem če ta Metabo to ima)
- žagin list za vzdolžno žaganje naj bi bil čim širši, torej 20mm, 6 mm pa je za izžagovanje krivin

Glede znanja uporabe pa je takole: "vaja dela mojstra" in kolikor sem uspel pregledati izdelavo omenjene tračne žage, je vsekakor stroj vreden nakupa.

LP
ales
Site Admin
 
Prispevkov: 309
Pridružen: So Feb 09, 2013 9:03 am

Re: Metabo Tračna žaga BAS 317 Precision WNB s stojalom

OdgovorNapisal/-a igor1983 » Ne Avg 02, 2015 12:28 pm

OK, če prav razumem, se z zadevo da rezati tudi ravno in lepo.
Različna debelina deščice je nastala po dolžini.
Torej, če zamenjam žagin list in naredim vzolžno vodilo, na katerega fikciram ploh bi zadeva morala funkcionirati?
Prosim za nasvet kakšnen list naj kupim, rad bi čimbolj raven in gladek rez.

Hvala za pomoč, in obrazloživitev.

Lp

Igor
igor1983
 
Prispevkov: 4
Pridružen: So Avg 01, 2015 9:34 pm

Re: Metabo Tračna žaga BAS 317 Precision WNB s stojalom

OdgovorNapisal/-a igor1983 » Ne Avg 02, 2015 12:40 pm

Aja, glede vzdolžnega vodila. Ste imeli v mislih kaj takšnega: https://www.youtube.com/watch?v=WItDzkTk-2s ?
Seveda, prilagojeno za plohne.

Hvala
igor1983
 
Prispevkov: 4
Pridružen: So Avg 01, 2015 9:34 pm

Re: Metabo Tračna žaga BAS 317 Precision WNB s stojalom

OdgovorNapisal/-a ales » Ne Avg 02, 2015 12:46 pm

Glede lista predlagam nabavo v , njihov kooperant je zelo dober za te zadeve.
Širina maksimalna - 20 mm, ozobljenje redko, razperitev pa normalna.
Pred uporabo je dobro kljub vsemu kontrolirati enakomernost razperitve (en zob levo, drugi desno) na način, da se ob list priloži trd košček materiala, ročno zavrti list in pri naslednjem obratu naj bi se zobje na notranji in zunanji strani enakomerno dotikali koščka.
Vzdolžno vodilo je morda dobro tudi obstoječe, lahko pa se naredi višjega.
Je pa pri tako debelem kosu materiala, ki ga žagaš (90 mm) še en problem - rast lesa. Ne samo poševnost letnic (branik), tudi kakšna grča uspe žagin list nekoliko odmakniti iz ravne smeri.
Moja praksa je bila žaganje ob črti in upoštevanje nadmere cca 2mm. Z običajno, torej univerzalno tračno žago je (proti pričakovanju marsikoga), skoraj nemogoče doseči boljši izkoristek, torej manj odpadka v debelini končnega izdelka.
Za takšna dela obstajajo cepilne žage, ki pa za doma niso smiselne.

LP

Edit: vodilo na youtube je zanimivo, vendar sem imel v mislih tisto, ki je priloženo stroju ('masa')
ales
Site Admin
 
Prispevkov: 309
Pridružen: So Feb 09, 2013 9:03 am


Vrni se na Mizarski stroji

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 3 gostov

cron