intarzije

intarzije

OdgovorNapisal/-a francelj » Pe Mar 15, 2013 9:32 am

Doma si je naša zmislila da bi lahko naredil majhen stolček , na njem pa sliko iz furnirja torej s intarzijo. Ker tega zares še nisem nikoli delal imam nekaj vprašanj , najprej pa o tem kje sploh lahko dobim primeren furnir.Razne hobi trgovine nimajo nič pametnega v Javorju pa je treba kupit cel paket ki je drag.
Kje bi to našel? To da se ga reže z olfo vem , kako se ga pa potem nalepi na ploščo?

lp
francelj
 
Prispevkov: 4
Pridružen: Po Feb 18, 2013 3:07 pm

Re: intarzije

OdgovorNapisal/-a ales » Ne Mar 24, 2013 12:59 pm

Za furnir bo verjetno najbolje, če se odpraviš do kakšnega mizarja, večinoma jim ostajajo konci furnirja, nekateri to tudi spravijo in ob prijazni prošnji je možnost da dobiš kar potrebuješ. Druga možnost je Blažič, robni trakovi, tudi tam se lahko kupi furnir, koliko je najmanjša količina, pa ne vem.
Za lepljenje na ploščo pa uporabi kar navadno mizarsko lepilo, furnir na prednji (zgornji) strani bo zahteval še nekaj na spodnji strani plošče, to je lahko enako furnir, ali pa debelejši papir. Da bo lepljenje učinkovito, intarzijo prekrij z nekaj plastmi časopisnega papirja. Samo stiskanje pa - minimalni pritisk za uspešno lepljenje je okrog 1 kg/cm2, normalno velika svora ('cvinga') pa omogoči od 150-180 kg pritiska, torej zadošča ena za cca 150-200 cm2.

Toliko za sedaj, če bo še kaj pa napiši.
P.S.: se opravičujem za nekoliko pozen odgovor, spregledal sem postavljeno vprašanje... :oops:
ales
Site Admin
 
Prispevkov: 309
Pridružen: So Feb 09, 2013 9:03 am

Re: intarzije

OdgovorNapisal/-a arno » To Apr 09, 2013 10:20 am

Za intarzijo je treba imet res potrpljenje ki ga jast nimam .
Kako pa je z lasercom, pravijo da je to lahko zelo fino?
arno
 
Prispevkov: 20
Pridružen: So Feb 16, 2013 12:04 pm

Re: intarzije

OdgovorNapisal/-a ales » Če Apr 18, 2013 6:59 am

Rezanje z laserjem je seveda možno in se izvaja, vendar je problem, da se na robovih izrezanih koščkov največkrat pozna temen rob, zato so te intarzije takoj prepoznavne.
Kako je z estetiko te obrobljene slike pa je že druga zgodba.
ales
Site Admin
 
Prispevkov: 309
Pridružen: So Feb 09, 2013 9:03 am

Re: intarzije

OdgovorNapisal/-a robb » Če Maj 30, 2013 9:26 am

Pozdravljen,
Ukvarjam se z izdelavo intarzij. Če želiš ti jo lahko naredim. Kaj več pa lahko vidiš na spletni strani http://www.darilaizlesa.si
robb
 
Prispevkov: 1
Pridružen: Sr Maj 29, 2013 7:45 pm

Re: intarzije

OdgovorNapisal/-a mihaaa » Če Jun 06, 2013 10:29 pm

Pozdravljen,

sicer sem jih delal samo za hec in nikakor v taki meri kot robb ampak vseeno.

potrpezljivost in natancnost na 1. mestu,

ce bos delal s furnirja (za dobit ga priporocam mizarja, jaz sem jih tako dobil) pazi kjer pridejo robovi skupaj na drugi strani obvezno zasciti z lepilnim trakom (drugace se ti bodo zalomili), rezi pocasi v veliko rezih, ne na 1x, najprej si samo "izrisi" crto potem poglabljaj...

lahko delas tudi z zago, kjer rezes po dva sosednja koscka skupaj in tako dobivas popolnoma kompatibilne linije (ce npr delas kaksne gradientne prehode barv recimo)

poskusi cim bolj uporabljati karakteristike lesa da ti doprinesejo h sliki (npr letnice, pore itd)

ce je za stol lahko poskusis tudi sestavljati skupaj npr trikotne delce lesa, in dobis na koncu ven vzorec ki ga lahko zrezes na tanjse "liste" ki jih nalepis na stol (tako to delajo za perkete ce kaj vem)

tuka jje par videov za lazji zacetek



sem preprican da uproabljajo tudi laserski razrez za to (sem na eni strani videl ko ena v ameriki iz mislim da screenshota filma naredi kot kaleidoskop, zrise v racunalniku in zreze na laserju.. zelo zelo kompleksni vzorci)

tukaj je pa uporaba racunalnika (ce se ne motim) za lazje nacrtovanje (vsak kos purnirja ima poslikan, tkao da kar v illustratorju sestavi sliko iz dela furnirja ki je zindeksiran, odreze in zalima


upam da kaj pomaga (kot receno to vem bolj v teoriji kot v praksi :D )
lp
m
mihaaa
 
Prispevkov: 89
Pridružen: To Maj 07, 2013 9:22 pm


Vrni se na Enostavni mizarski izdelki

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost

cron