Rezkarji

Rezkarji

OdgovorNapisal/-a PZUFIC » Po Jul 14, 2014 10:03 am

Zanime me, če je možno kje v Sloveniji dobiti kakšen poceni rezkar z 8mm vpetjem, ki ima rezilni rob spodaj in ne s strani? Potreboval, bi ga za rezkanje namesto uporabe skobeljnika ali poravnalke. Gre torej za klasičen rezkalnik, samo da se ga vpne na vodila, spodaj namesti desko in se ga vozi sem ter tja, ter tako stanjša ter zelo natančno poravna desko.
PZUFIC
 
Prispevkov: 243
Pridružen: Ne Jan 26, 2014 3:56 pm

Re: Rezkarji

OdgovorNapisal/-a ales » Po Jul 14, 2014 11:19 am

Uporaba ročnega rezkarja za tanjšanje lesa je ena od osnovnih operacij.
Seveda pa je treba imeti primerno rezilo, premera 16mm ali več.
Zelo nazoren video na to temo je tole:
http://youtu.be/c4mW19p5hCU

Upam, da sem vprašanje razumel pravilno, če pa ne, me pa popravi!

LP
ales
Site Admin
 
Prispevkov: 309
Pridružen: So Feb 09, 2013 9:03 am

Re: Rezkarji

OdgovorNapisal/-a PZUFIC » Po Jul 14, 2014 12:13 pm

Točno tako ja.

Kakor gledam avtor tega videoposnetka uporablja klasičen utroni rezkar. V enem izmed drugih videov sem videl, da uporabljajo rezkar, ki ima hss ploščice postavljene vodoravno in od strani v bistvu sploh ne reže, oziroma reže za recimo višino 2 mm. Občutek imam, da bi se tovrstni rezkar bolje obnesel.

Rezkar podoben temu v videoposnetku imam in sicer gre za kitajski produkt. Že ko sem ga nekoč potreboval za izdelavo spoja se ni dobro obnesel in površina ni bila enakomerna. Problem je v tem, da očitno pri cenenih rezkarjih ne pazijo kako lepijo ploščice in so le te na različni višini. Sicer naj bi načeloma v tem primeru pač ena ploščica bolje pobirala material, ampak rezultat je neraven les.

Sicer imam dva najpogosteje uproabljena rezkarja znamke CMT, ampak le te ponavadi uporabljam tudi za vezano ploščo, za občasno poravnanje kakega kosa lesa, pa bi se moral tudi kak ceneni rezkar dobro obnesti.

Sploh sem vedno v dilemi ko razmišljam o rezkarjih eni prisegajo na najcenejše spet drugi na kvaliteto. Pred časom sem kupil Bosch za nekje 18€ in sicer je šlo za kopirni rezkar, pa me je razočaral. CMT me še ni, ampak cena je pa tudi...

Drugi problem pa je ta, da kar se pri nas dobi cenenih rezkarjev so to eni in isti kompleti, kjer ravno tistih, ki bi jih najbolj potreboval ni notri. Edino v Obi-ju sem opazil malce cenejše rezkarje znamke Lux, samo kvaliteta je zopet vprašljiva.
PZUFIC
 
Prispevkov: 243
Pridružen: Ne Jan 26, 2014 3:56 pm

Re: Rezkarji

OdgovorNapisal/-a ales » Po Jul 14, 2014 2:50 pm

Lux je Obi-jeva blagovna znamka, izdelki pa so v večini enako (ne) kvalitetni kakor no-name.

Sicer pa lahko pogledaš pri Leitz-u v Kranju ali pa Lestroj-u v Trzinu, tam imajo profesionalno orodje. Seveda tudi s temu primerno ceno. In kupiš lahko tudi samo en kos, seveda.

Glede neenakomernosti višine pa: ploščice se najprej nalotajo, nato pa pobrusijo na enako višino, ne glede za kakšen izdelek gre - profi ali kitajski.

LP
ales
Site Admin
 
Prispevkov: 309
Pridružen: So Feb 09, 2013 9:03 am

Re: Rezkarji

OdgovorNapisal/-a PZUFIC » Po Jul 14, 2014 5:25 pm

No saj pravim od tam imam nekaj CMT rezkarjev. Hvala glede kvalitete Obi rezkarjev. Verjamem, da je tehnika obdelave enaka, ampak pri meni je kljub temu razlike za 1-2mm. Torej potem bi moralo enako dobro funkcionirati s klasičnimi rezkarji za utore kot z rezkarjem na sliki, ki jo prilagam?
Priponke
41yVuT9TE3L.jpg
41yVuT9TE3L.jpg (24.1 KiB) Videno 11387 krat
PZUFIC
 
Prispevkov: 243
Pridružen: Ne Jan 26, 2014 3:56 pm

Re: Rezkarji

OdgovorNapisal/-a ales » Po Jul 14, 2014 6:57 pm

Tale na sliki je vsekakor bistveno boljši od utornega, tudi zaradi očitno namenskih kotov brušenja.
Ne vem pa, če bo kje na zalogi, verjetno pa bi ga lahko v eni od omenjenih firm dobavili v razumnem roku.

LP
ales
Site Admin
 
Prispevkov: 309
Pridružen: So Feb 09, 2013 9:03 am

Re: Rezkarji

OdgovorNapisal/-a PZUFIC » Po Jul 14, 2014 6:59 pm

Hvala. Bom pogledal po katalogu, če ima CMT kaj takega, ter nato preveril, če mi odgovarja še cena, sicer bom nabavil Freud ali CMT utornega, saj ga bom lahko uporabil še za kaj drugega.
PZUFIC
 
Prispevkov: 243
Pridružen: Ne Jan 26, 2014 3:56 pm


Vrni se na Ročna orodja in električni ročni strojčki

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 11 gostov