Japonska ročna žaga

Japonska ročna žaga

OdgovorNapisal/-a CHURY » So Feb 15, 2014 8:35 pm

Bolje pet do dvanajstih, kot nobene po eni
CHURY
 
Prispevkov: 44
Pridružen: Če Dec 12, 2013 9:25 pm

Re: Japonska ročna žaga

OdgovorNapisal/-a PZUFIC » Ne Feb 16, 2014 11:53 pm

In kaj si hotel s tem povedati? Tako žago lahko kupiš tudi v Inter Diskontu, kjer ne boš verjel je še cenejša in to s šablono za kotno rezanje vred. Kvaliteta je pa jasno primerna ceni.
PZUFIC
 
Prispevkov: 243
Pridružen: Ne Jan 26, 2014 3:56 pm

Re: Japonska ročna žaga

OdgovorNapisal/-a CHURY » Po Feb 17, 2014 7:45 pm

Hotel sem samo reči, da je pri nas še enkrat toliko kot jo dobiš na netu :?
Bolje pet do dvanajstih, kot nobene po eni
CHURY
 
Prispevkov: 44
Pridružen: Če Dec 12, 2013 9:25 pm

Re: Japonska ročna žaga

OdgovorNapisal/-a Gewit » To Sep 16, 2014 7:38 pm

Ne samo to..Zaga iz interdiskont-a se ne more nikakor primerjat z to, saj to je posebna zaga, z redkimi zobmi, ki se jo uporablja za rocne "dovetail"spoje..
In japonska zaga je svetovno znana, po kvaliteti in drugacnem rocaju.
Gewit
 
Prispevkov: 94
Pridružen: Če Sep 04, 2014 7:29 am

Re: Japonska ročna žaga

OdgovorNapisal/-a ales » Sr Sep 17, 2014 6:34 am

Samo dopolnilo: "dovetail" spoje pri nas imenujemo roglji, torej ravni, odprti, polkriti in kriti roglji.

Te tako imenovane 'japonske' žage pa so se pojavile v Evropi pred dobrimi petnajstimi leti, v Sloveniji pa sem jih prvič videl v prodaji v Bauhausu, pred štirimi leti. takratna cena je bila izredno ugodna, okrog 10€ in sem en primerek, ki mi še vedno uspešno služi, takoj kupil. Sedaj so se te žage, kjer je glavna značilnost oblika zob in tehnika ročnega žaganja že precej razširile v ponudbi trgovin in s tem je seveda tudi cenovni razpon postal večji (pa kvaliteta tudi)

In zakaj 'japonska' žaga: kakor še marsikaj, so japonski mizarji tudi žagali les drugače kakor se je to prakticiralo v Evropi in Ameriki. Z njimi so žagali les v vseh fazah dela, zato te žage niso enake, so pa po oblikah in velikostih še bolj specializirane od Evropsko/Ameriških ročnih žag.

Še o razlikah med 'našimi' in 'japonskimi žagami':
Bistvena razlika je v drži in smeri žaganja, ta je "k sebi" in ne "od sebe". Tudi oblika zob je drugačna od tiste ki je prevladovala v naših krajih. Zobje so zelo malo ali skoraj nič razperjeni, zato je rez lahko več kakor polovico tanjši od naših žag. Pri potegu se list ne zvija, tako kakor na primer pri 'lisičjem repu' tudi točnost je lahko boljša.

Kako uspešno in praktično je takšno žaganje pa se hitro ugotovi, ko nekajkrat potegneš z japonsko žago v les.
Jaz jo uporabljam vedno takrat, ko bi sicer uporabil lisičji rep. Kakšno od univerzalnih ('Kataba') lahko svetujem vsakemu za nakup.

Še najbolj kompletno ponudbo v EU ima firma DICTUM (nekoč DICK gmbh) povezava do njihove strani je:
http://www.mehr-als-werkzeug.de/categor ... 6_3548.htm

LP
ales
Site Admin
 
Prispevkov: 309
Pridružen: So Feb 09, 2013 9:03 am

Re: Japonska ročna žaga

OdgovorNapisal/-a Stycky92 » Sr Sep 17, 2014 4:07 pm

ko smo že pri japonskih orodjih, mene je vedno zanimalo kako se brusi japonska dleta za katere vemo da imajo na spodnji strani pobran material oz. udrtino. kaj nastane potem ko že zbrusimo cca 1cm in pridemo do ''udrtine'' potem dleto ni več ravno in po logiki sodeče bi tako dleto pobiralo material smo ob straneh. ima kdo kakšno idejo?
Stycky92
 
Prispevkov: 81
Pridružen: Če Jun 26, 2014 9:51 pm
Kraj: Kranj

Re: Japonska ročna žaga

OdgovorNapisal/-a ales » Sr Sep 17, 2014 4:25 pm

Hja, da bi se lahko ta dleta zbrusila do 'udrtine' skoraj ne verjamem.
Pred leti je bil na omenjeni strani video posnetek sekanja žebljev s takšnim dletom in po presekanih (po spominu) 30 žebljih se dletu ta 'zloraba' ni niti najmanj poznala. Takrat je to bila sicer reklama, če pa vemo, da so ta dleta izdelana po skoraj enaki tehnologiji, kakor katane, potem (vsaj jaz) verjamem da prav veliko brušenj ne potrebujejo.
Morda je tudi zaradi tega prisotnost te udrtine nepomembna - ker se tudi po dolgotrajni uporabi dleta nikoli ne bo zbrusilo do tam. Še posebej, če upoštevamo navodila, da se jih brusi z granulacijami med 1000 in 4000!

LP
ales
Site Admin
 
Prispevkov: 309
Pridružen: So Feb 09, 2013 9:03 am

Re: Japonska ročna žaga

OdgovorNapisal/-a hadouken » Če Nov 13, 2014 12:43 pm

Pozdravljeni, ogledujem si japonske žage in mi je padla v oči žaga dozuki compact , izgleda precej kvalitetna, cena pa ni tako draga. Kaj mislite, je vredu?
hadouken
 
Prispevkov: 1
Pridružen: To Nov 04, 2014 11:45 am

Re: Japonska ročna žaga

OdgovorNapisal/-a CHURY » So Nov 15, 2014 11:18 am

Jaz sem jih nekaj kupil tu:
https://www.fine-tools.com/nokogirikobo.html
So mi zelo všeč za delo, je pa potrebno nežno delat z njimi. Jaz sem že dva lista nova kupil ker sem po nerodnosti malo zadel z zobmi po kovini in so odleteli.
Bolje pet do dvanajstih, kot nobene po eni
CHURY
 
Prispevkov: 44
Pridružen: Če Dec 12, 2013 9:25 pm

Re: Japonska ročna žaga

OdgovorNapisal/-a PZUFIC » Če Dec 04, 2014 7:58 pm

Ko ste me izobrazli za kaj gre (hvala) pri teh žagah, sem razmišljal, da bi si jo tudi sam kupil, saj ne, da jo veliko rabim, samo včasih pa drugače kot na roke ne gre in kakšen "bogi" lisičji rep za to ni primeren. In ja japonskih žag se ravno poceni ne da dobiti (pod 25 €) z izjemo Interdiskonta, kjer je na zalogi le v Ravnah oziroma po pošti. Govorim za SLO.

Danes pa vidim, da je v ponedeljek v ponudbi pri Hofer-ju. Kaj veliko sicer ni za pričakovati, ampak mislim, da bo zame dovolj, mogoče pa še komu prav pride.
PZUFIC
 
Prispevkov: 243
Pridružen: Ne Jan 26, 2014 3:56 pm

Naslednja

Vrni se na Ročna orodja in električni ročni strojčki

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 17 gostov