brušenje dlet

brušenje dlet

OdgovorNapisal/-a mitjaman » Po Sep 11, 2017 8:24 pm

Pozdravljeni,

Prišel sem do faze ko je potrebno nabrusiti dleta, navadna mizarska in tudi strugarska, zanima me katere kamne imate za brušenje mizarskih dlet, predvsem granulacije kamnov, in pa kako brusite strugarska dleta, poznam Tormek stroj samo mi je še malenkost predragi, morda kakšen nasvet,

Hvala Lp
mitjaman
 
Prispevkov: 45
Pridružen: Ne Mar 10, 2013 7:27 pm

Re: brušenje dlet

OdgovorNapisal/-a matej2208 » To Sep 12, 2017 8:27 pm

Zdravo

No jaz sem kupil ta brusni kamen:
http://www.ebay.de/itm/Abziehstein-Schl ... 2749.l2649

Sicer morem priznati, da sem zadevo res na hitro preizkusil in si ne upam dosti komentirat. Je pa ena stran res hrapava, druga pa lepo fina.

Vse delte poskušam vedno brusit ročno in brez stroja, seveda mokro (z starim brusnih kamnom). Prav tako dlete za struženje.
Pri brušenju dlet za struženje pa morem priznati, da imam več različnih oblik brusnega kamna (okrohlega, trikotnega,...) in se kar dobro da nabrusit. Je pa res da mi za brušenje stružnih dlet vzame kar nekaj časa ker moram vedno pazit na kote dlete...
matej2208
 
Prispevkov: 100
Pridružen: So Nov 28, 2015 10:33 pm

Re: brušenje dlet

OdgovorNapisal/-a blaz » Če Sep 14, 2017 9:35 pm

Za navadna dleta ni problem. Najbolj poceni je nek kamen gradacije cca 1000 kjer fino brusiš, potem pa še spoliraš na usnju z polirpasto. Če pa so dleta bolj poškodovana pa boš rabil še bolj grob kamen gradacije cca 250.

Predlagal bi ti diamantne kamne, ker ostanejo ravni. Ne šparat pri opremi za brušenje.

Za brušenje stružne opreme pa je najceneje da si profil orodja oblikuješ iz lesa, potem pa na njega daš brusni papir in s tem brusiš. Kasneje lahko na ta leseni profil naneseš še polir pasto in poliraš.
blaz
 
Prispevkov: 74
Pridružen: Po Dec 22, 2014 11:13 am

Re: brušenje dlet

OdgovorNapisal/-a ahac » Po Jan 15, 2018 5:52 pm

Lepo pozdravljeni imam eno vprašanje namreč dobil sem nekaj poškodovanih dlet pa me zanima pod kakšnim kotom je ponavadi nabrušeno rezilo sprašujem pa zato ker jih je nekdo brusil vendar narobe saj je rezilo oz. Vmesni del med vrhom in dnom rezila zaobljen in ne raven.

Najbrž bi tako dleto moral na tračni brusilnik zravnat in nato ročno brušenje? Kaj pravite prosim za nasvet.

Hvala že vnaprej za odgovore.

Lp.
ahac
 
Prispevkov: 12
Pridružen: Sr Nov 26, 2014 1:37 pm

Re: brušenje dlet

OdgovorNapisal/-a ales » Po Jan 15, 2018 6:56 pm

Povprečni kot brušenja je 28°
Odvisno od namena uporabe in materiala (rezila in lesa) pa so koti vse od 20 do 35°
ales
Site Admin
 
Prispevkov: 309
Pridružen: So Feb 09, 2013 9:03 am

Re: brušenje dlet

OdgovorNapisal/-a ahac » Po Jan 15, 2018 7:39 pm

A tako hvala kaj pa segrevanje oz. Ohlajanje rezila je pomembno ane zaradi trenja pri brušenju če najprej na namizni brusilni stroj zravnam naredim kot nato pa ročno brušenje dalje?

Lp.
ahac
 
Prispevkov: 12
Pridružen: Sr Nov 26, 2014 1:37 pm

Re: brušenje dlet

OdgovorNapisal/-a ales » Po Jan 15, 2018 8:08 pm

S segrevanjem lahko rezilo toliko oslabiš, da se še urezati ne boš mogel ;) ;)
Zato predlagam postopno brušenje z vmesnim ohlajevanjem, še bolje pa je, če imaš možnost vodnega brušenja.
ales
Site Admin
 
Prispevkov: 309
Pridružen: So Feb 09, 2013 9:03 am

Re: brušenje dlet

OdgovorNapisal/-a rapbit » To Jan 16, 2018 6:30 pm

Na youtube je ogromno videov brušenja dlet in rezil za oblče, ker lahko vidiš v praksi...
pregledal sem jih nešteto, več ali manj se vsi ponavljajo... "grind" na 30 stopinj "hone" na 25 stopinj ( konico rezila...)
Jaz sem na ebayu kupil 3 gradacije diamantnih plošč in na koncu na usnju spoliram ... po nekaj prakse brez vseh pripomočkov čisto samo z rokami dobiš želetko...
rapbit
 
Prispevkov: 15
Pridružen: Sr Feb 11, 2015 9:31 pm

Re: brušenje dlet

OdgovorNapisal/-a Stycky92 » Pe Jan 19, 2018 9:03 pm

Jaz se ne obremenjujem zaradi kota oz. po namenu uporabe in še to ga približno na tračno brusilko

-tračna brusilka 180 papir.
-240 papir
-400 papir
-kamen 1000
-kamen 3000

nato se lahko obrijem 8-)
Stycky92
 
Prispevkov: 81
Pridružen: Če Jun 26, 2014 9:51 pm
Kraj: Kranj


Vrni se na Ročna orodja in električni ročni strojčki

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 2 gostov