Nakup obličev

Nakup obličev

OdgovorNapisal/-a asay » Ne Feb 12, 2017 12:55 pm

Rad bi kupil obliče za v mojo mini delavnico.

Gledal sem jih na axminster. Za začetek bi kupil ene 2 različna, čim bolj univerzalna, potem že lahko dokupim.

Gledal sem enega večjega 375mm dolžina, 60mm širina rezila
Drugi 245mm dolžina in 50mm širina rezila.

Bi mi priporoči katerega drugega?

Katera znamka se priporoča? Ne gledam najcenejših, vseeno pa se s tem ne ukvarjam profesionalno, zatorej ne bi kupoval pregrešno dragih variant, ker jih ne bom nikoli amortiziral.

A slučajno kdo uporablja japonsko varianto? Teh nisem še nikoli uporabljal, ampak zgledajo zanimivi :)
asay
 
Prispevkov: 8
Pridružen: Pe Nov 04, 2016 11:40 pm

Re: Nakup obličev

OdgovorNapisal/-a ales » Ne Feb 12, 2017 4:23 pm

Pozdravljen!

Poleg Axminster ponudbe kvalitetnih ročnih orodij predlagam še ogled pri Dictum, na primer tale garnitura bi bila za začetek verjetno dovolj https://www.dictum.com/en/tools/woodwor ... handed-use
Glede japonskih vrst skobljičev pa takole: delo z njimi se precej razlikuje od našega (skoblja se proti sebi), zato bi znal biti problem pri kasnejši uporabi naših vrst skobljičev.

LP
ales
Site Admin
 
Prispevkov: 309
Pridružen: So Feb 09, 2013 9:03 am

Re: Nakup obličev

OdgovorNapisal/-a asay » Ne Feb 12, 2017 5:18 pm

hvala! bom vzel v obzir tudi od dictuma. cenovno je tam tam.

Za soliden kos orodja je očitno 100eur prava cena, kar sem tudi računal.

Glede japonskih mi je teorija jasna. Morda si omislim enega "za povrh", za probat in igrat. Na splošno sem fasciniran nad japonskim orodjem.
asay
 
Prispevkov: 8
Pridružen: Pe Nov 04, 2016 11:40 pm

Re: Nakup obličev

OdgovorNapisal/-a blaz » Po Feb 13, 2017 10:44 am

Dictum, Axminister, Jumma to je vse isto. To je Quengshang.

Vse od naštetega je pomoje ok. Jaz imam samo en manjši oblič. Mislim da so tele kitajci price/performance. Dobro delujejo. Začel jih boš lahko uporabljati brez dodatnega dela, bo pa treba rezilo še malo bolj natančno zbrusiti.

Korak naprej je Veritas in Lie Nielsen. Boš pa plačal še nekaj več pridobil pa verjetno ne več toliko.

Kar se tiče japonskih obličev je z njimi več dela oz. nastavljanja. Vsaj na začetku. Vsemi samo večjega 5 1/2 saj boš z njim lahko pokril večino situacij.

Kar je morda zelo pomembno je oprema za brušenje. Če nimaš kvalitetnih brusnih kamnov na kupuj obliča oz. kupi hkrati. Tako da ti predlagam da kupi samo 5 1/2 in pa brusnilno opremo. Kaj več o tem pa lahko napišemo še kasneje če bo treba.
blaz
 
Prispevkov: 74
Pridružen: Po Dec 22, 2014 11:13 am

Re: Nakup obličev

OdgovorNapisal/-a asay » Ne Feb 19, 2017 9:50 pm

Hvala za mnenje.. Lie Nielsen je izven budgeta, ker gre za hobi projekte in je 400eur malo prehuda investicija :)

Imam kamne za vodno brušenje 1000 in 6000g, ki sem jih že uporabljal za brušenje dlet. Priporočaš še kaj?
asay
 
Prispevkov: 8
Pridružen: Pe Nov 04, 2016 11:40 pm

Re: Nakup obličev

OdgovorNapisal/-a blaz » Po Feb 20, 2017 11:13 am

Ja, en grobi diamanten kamen za ravnanje tvojih vodnih kamnov.
blaz
 
Prispevkov: 74
Pridružen: Po Dec 22, 2014 11:13 am

Re: Nakup obličev

OdgovorNapisal/-a asay » Po Feb 20, 2017 11:54 pm

ok, tudi to že imam :) Evo, naročil Axministra in nekaj drobnarij zraven pa bomo videli kaj bo.

Glede na to, da poštnina ni prehuda sem se odločil da kupim najprej enega (5 1/2 kot svetovano), potem bomo pa videli. Ko enkrat začneš nakupovati bi itak še to, pa še to, pa še to.. Na drugi strani je pa denarnica vedno tanjša.
asay
 
Prispevkov: 8
Pridružen: Pe Nov 04, 2016 11:40 pm

Re: Nakup obličev

OdgovorNapisal/-a mihaaa » Če Feb 23, 2017 7:01 pm

mihaaa
 
Prispevkov: 89
Pridružen: To Maj 07, 2013 9:22 pm

Re: Nakup obličev

OdgovorNapisal/-a mihaaa » Sr Jan 10, 2018 10:44 pm

Imam par starih lesenih oblicev, vecina jih je ozjih, eden (ga najec uporabljam) je normalno sirok, ima precej pokoncen kot, posledicno je precej tezko rezati (rezilo je nabruseno), ker ima malo vecje tolerance med lesenim ohisjem in rezilom je natancno nastimanje samo z leseno kajlo tezje, zelo hitro se masi.

Nameravam kupiti kovinski oblic, kjer je nastavljanje lazje in oblj definirano preko "gumbov", pri nas kovinskih oblicev nisem zasledil (razen v eni trgovini, nizjega cenovnega razreda). Npr, nasvete takega tipa

Na tem podrocju nisem podkovan zato sem malo gledal po netu in se v koncni fazi (po ogledu videov kot je tale ) odlocil da bi mi najbolj pasal malo vecji oblic z nizkim kotom, tipa Stanley 62, mogoce v kombinaciji z 2 rezili (oz 2 razlicnimi koti brusenja rezil, poleg ozkega kota tudi rezila s strmejsim kotom).

Oblici tega (low angle 62) tipa:
- Stanley 62 (precej pisjeo da imajo slabo kontrolo in so velikokrat nezadovoljive kvalitete)
- Axminster Rider No. 62 Low Angle Jack Plane
- Luben 62, verjetno je enak kot goraj, torej izdeluje Quangsheng Tools (btw rocaji so iz bubinge)
- Dictum
- Lie-Nielsen 62 je dobrih 100 euro drazji

Ima kdo kaksen nasvet, kaksno izkusnjo kateri bi bil najboljsa izbirai (trenutno se nagibam k Axminsterju, cca enako oz mogoce za njim je Luban). Ve kdo za boljso ceno, kaksno priporocljivo kombinacijo (trenutno ne najdem dodatnega rezila z bolj strmim kotom)?

Kaj je vase mnenje: se splaca kupiti low angle oz bevel up oblic, oz kaj je poleg vse hvale minus taksnih oblicev? Tako na prvo zogo bi rekel da so bolj nagnjeni k toposti (jih je treba prej brusiti), za zelo razgibane trde lese niso najbolj optimalni oz so manj optimalni od tistih ki imajo strmejse kote rezila..
mihaaa
 
Prispevkov: 89
Pridružen: To Maj 07, 2013 9:22 pm

Re: Nakup obličev

OdgovorNapisal/-a rapbit » To Jan 16, 2018 6:44 pm

Zdravo.

Jaz sem si kupil vse železne obliče na ebyu ... klasične Baylis patent ()
Ker sem v enem obdobju veliko bidal ... in mel srečo sem jih dobil kar nekaj relativno poceni ... potem jih sam zrihtam in delajo kot novi.... jih je pa zmerem manj za dobit v EU iz amerike pa ratujejo dragi že zaradi carin in poštnin...

Če ni nujno da so novi novi... mi pošlji ZS pa mogoče kaj lahko pomagam... kar nekaj se mi jih valja v omari sedaj... kak Record NO4 se zihr najde...

aja fine-tools.com še poglej če iščeš nove
rapbit
 
Prispevkov: 15
Pridružen: Sr Feb 11, 2015 9:31 pm

Naslednja

Vrni se na Ročna orodja in električni ročni strojčki

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost