REZILO ZA KOTNO BRUSILKO

REZILO ZA KOTNO BRUSILKO

OdgovorNapisal/-a janbern » To Jan 03, 2017 7:50 pm

Ima kdo kake izkušnje z tem rezilom?



Hvala za odgovore, lep pozdrav.
janbern
 
Prispevkov: 25
Pridružen: Sr Avg 19, 2015 12:45 pm
Kraj: Novo mesto

Re: REZILO ZA KOTNO BRUSILKO

OdgovorNapisal/-a ales » Sr Jan 04, 2017 8:20 am

Takšno rezilo imam in sem ga nekajkrat uporabil.
Delo z njim je precej zahtevno, za nekoga ki obdelave lesa (in predvsem obnašanje lesa med obdelavo) ne pozna dovolj, je lahko zelo nevarno.
Za tega na povezavi ne vem, vendar obstaja varianta s sklopko, ki zdrsi ob nepričakovanih zaustavitvah. To poveča varnost pri delu.

Te zanima še kaj?

LP
ales
Site Admin
 
Prispevkov: 309
Pridružen: So Feb 09, 2013 9:03 am

Re: REZILO ZA KOTNO BRUSILKO

OdgovorNapisal/-a medo5 » Sr Jan 04, 2017 1:00 pm

Tudi jaz imam to zadevo uporabljam jo pri izdelavi medvedov, pa še marsikje pride prav. Kot je napisal predhodnik je zadeva zelo nevarna. Paziti moraš , da ti ne prime kakšnega dela obleke ili bog ne daj rokava si lahko hitro ob roko.
Brez rokavic in očal pa tako ne moreš delati tudi pokrivalo je priporočljivo, ker letita žagovina in prah vsepovsod okrog.
Izredno pazljiv moraš biti , da ti rezalke na potegne prehitro v les stati moraš stabilno in imeti čisto okolico, kot pri motorki.
Skratka fina zadeva samo nevarna . Maš tudi take ki odvzemajo materijal počasneje https://www.youtube.com/watch?v=rybulSP0oU0.
Pa rašpa za mali fleks pride prav imaš jo v Bauhausu stane okrog 12 eurov

Lp
medo5
 
Prispevkov: 31
Pridružen: So Nov 12, 2016 9:14 pm

Re: REZILO ZA KOTNO BRUSILKO

OdgovorNapisal/-a tobi » Pe Feb 10, 2017 7:41 am

Pozdravljen Janbern,

Ales in medo5 sta dobro napisala. Problem pri vseh diskih z večjimi zobmi na robu diska je ta, da povzročajo vibracije in da zmeraj obstaja možnost povratnega udarca. To seveda predstavlja nevarnost tako zate, kot za tvoj obdelovanec. Hitro se namreč lahko zgodi, da boš kje odtrgal kakšen vogal izdelka, ki ga ne bi želel... Drug problem je vlečenje v notranjost kosa, kar je odvisno od same oblike zob.

Kot pravi medo5, vsekakor potrebuješ dobro zaščitno opremo in oprijeta oblačila. Osebno sem precej časa iskal neke dobre rokavice, ki ne bi drsele. Sploh ko držiš plastično ohišje brusilke in da ni treba držati kot norec ;) Odlično se obnesejo rokavice Showa 341, ki jih boš našel v Merkurju. Tiste gumijaste resice na prstih in dlani res dobro funkcionirajo. Ker na marsikaterih rokavicah piše, da so non slip, pa v resnici niso... Vsaj po mojih izkušnjah.

Odlično orodje za kotno brusilko je Zaobljena rašplja Saburrtooth - proizvajalec iz ZDA, ki ima majhne konice enakomerno razporejene po celotnem obodu, kar preprečuje povratne udarce in tudi roba oz kakšnega vogala ne bo utrgalo. Zelo lepo in varno lahko kontroliraš drsenje po lesu in ne bo ti je vleklo v globino. S pritiskom uravnavaš količino odjema materiala in izdeluješ lahko tudi globje utore ter vdolbine. Je sicer malce dražja zadeva a zelo vzdržljivo in mene je tako pozitivno presenetilo, da sem se odločil to ponuditi v Sloveniji.

Zmeraj pri potapljanju v les pa moraš upoštevati, da delaš večjo vdolbino oz luknjo, kot je tvoje orodje. S tem boš preprečil, da bi se orodje z vseh strani dotaknilo materiala in se zagozdilo. S tem boš dobil nazaj močan udarec in celo lahko poškodouješ svoj obdelovanec. Tako da zmeraj uporabljaj manjše orodje, kot je luknja oz vdolbina.

Pa veliko veselja z izdelavo lesenih izdelkov!

Sam trenutno delam na temle: https://goo.gl/photos/1AJULNg1tESUg2as6

Lep pozdrav,
Peter Osterversnik

P.s.: Kaj tudi proporočam je, da če imaš možnost, nabaviš kotno brusilko z regulacijo vrtljajev. S tem boš dobil še eno dodatno možnost za kontroliranje odjema materiala pa tudi če si manj izkušen boš lažje delal pri nižjih obratih...
tobi
 
Prispevkov: 1
Pridružen: Če Feb 09, 2017 3:38 pm


Vrni se na Ročna orodja in električni ročni strojčki

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 2 gostov