Struženje lesa-woodturning

Struženje lesa-woodturning

OdgovorNapisal/-a gogi5 » Sr Jan 27, 2016 9:33 pm

Pozdravljeni .Prosim za nasvet.Rad bi poskusil stružiti les,imam namreč eno staro doma narejeno stružnico,ki dobro dela in je kompletna,nabavil sem si tudi stružne nože,tiste najceneje ,ki jih je pet skupaj(za druge do sedaj nisem niti vedel).Lepo vas prosim,če mi lahko svetujete,kaj nabaviti za začetek,ker bi se res ukvarjal rad s tem,ne bi pa rad sedaj kupoval tiste najslabše stvari,pa tudi ne najdražje ;) Prosim za nasvet za začetnika,kupil bi tudi novo stružnico,nože itd...
Lp Gorazd
gogi5
 
Prispevkov: 12
Pridružen: To Jan 19, 2016 3:20 pm

Re: Struženje lesa-woodturning

OdgovorNapisal/-a ales » Če Jan 28, 2016 8:06 am

Dobrodošel!

Kaže, da imaš za začetne korake skoraj vse, tudi ceneni stružni noži (za katere praviš da jih imaš) bodo nekaj časa zadoščali. Zelo koristna so šestila, običajno ravno, votlinsko in objemno, čeprav se za začetek da tudi brez njih.
Potem pa potrebuješ le primeren kos lesa in lahko začneš. Sčasoma boš pa kar sam ugotovil kaj bi bilo še treba (poleg znanja) imet.

LP
ales
Site Admin
 
Prispevkov: 309
Pridružen: So Feb 09, 2013 9:03 am

Re: Struženje lesa-woodturning

OdgovorNapisal/-a ves68sla » Pe Jan 29, 2016 4:00 pm

Pozdrav še z moje strani !

Jaz bi le dodal: "Ne pozabiti na varnost !"

Pozornost nameni vpetju obdelovanca in vrtljajem, saj ti centrifugalna sila hitro lahko zagode.
Prav tako pa naj bo razdalja med obdelovancem in podporo za nož čim manjša.

Vse ostalo pa najdeš na YouTube. (Neizčrpen vir znanja.)

Toliko z moje strani.

L.p. Slavko
ves68sla
 
Prispevkov: 32
Pridružen: Po Jan 25, 2016 8:18 am

Re: Struženje lesa-woodturning

OdgovorNapisal/-a gogi5 » Pe Jan 29, 2016 4:22 pm

Hvala za informacije,les že tudi imam,na varnost bom res moral paziti-se pa že veselo učim iz YouTuba,kjer je res ogromno teh stvari,sploh za začetnike je zanimivo ;)
Če bi pa kdo vedel za kakšne dobre in malo večje stružne nože oz.dleta ,pa prosim če napiše.
Lp
Ps.tole je pa moj stroj :) Na prvi sliki je z novo glavo ;)

gogi5
 
Prispevkov: 12
Pridružen: To Jan 19, 2016 3:20 pm

Re: Struženje lesa-woodturning

OdgovorNapisal/-a medo4 » Pe Jan 29, 2016 8:19 pm

Ta stružnica bo bolj za igranje , ker je varjena iz pohištvenih cevi in nima teže pomeni da nebo stabilna in bi jo treslo, če daš kak večji ekscentričen kos gor. Zato bodi previden . Pa glavo zamenjaj sem ti že na enem drugem forumu napisal. Prislon za nož pa obrni na drugo stran kot imaš sedaj na sliki, tudi zato da si bližje stikalu za izklop ( razen , če imaš levi navoj na osovini). Ko je stružnica v pogonu se mora glava zategovati. Lahko se pa tudi odtegne če imaš naprimer zelo velike obrate in jo izklopiš. Obrati naenkrat padejo glava pa ima svojo težo in se enostavno odvije. Kakšne so posledice si lahko misliš( sem že doživel samo me ni zadelo). Drugače za učenje bo pa že dobra. Želim ti veliko užitka in sreče pri njej.
medo4
 
Prispevkov: 74
Pridružen: Sr Nov 12, 2014 1:44 pm

Re: Struženje lesa-woodturning

OdgovorNapisal/-a gogi5 » Pe Jan 29, 2016 9:03 pm

gogi5
 
Prispevkov: 12
Pridružen: To Jan 19, 2016 3:20 pm

Re: Struženje lesa-woodturning

OdgovorNapisal/-a medo4 » So Jan 30, 2016 5:17 pm

To so špilike, samo pobarvane so lepo. Lani jeseni se je na bolhi prodajala rabljena stružnica za ročno struženje , če se spomnim 1300mm dolžine za samo 300 evrov. Bila pa je masivna in profi izdelave, če je nebi imel bi jo takoj kupil. Po mojem je bila vredna vsaj 700 eur. Jaz sem za mojo dal 800 stružne dolžine 1050 mm , vendar je zraven priprava za kopiranje. Bolho spremljaj in ko najdeš bodi zelo zelo hiter.

Lp
medo4
 
Prispevkov: 74
Pridružen: Sr Nov 12, 2014 1:44 pm

Re: Struženje lesa-woodturning

OdgovorNapisal/-a gogi5 » So Jan 30, 2016 9:52 pm

Zdravo
Bi prosil,če mi lahko da kdo kakšen primer stružnice ki bi bila primerna-novo ali rabljeno,ker zdaj res ne vem kaj bi bilo za narediti.Ne bi pa rad res nekaj brez veze kupoval.Pa tudi za stružna dleta oz.nože kakšno priporočilo. ;)
Tole piše da je PROFI varijanta....mnenja,nasveti.... https://trgovina.trisa.si/?subpageid=15 ... itemid=179
Lp
gogi5
 
Prispevkov: 12
Pridružen: To Jan 19, 2016 3:20 pm

Re: Struženje lesa-woodturning

OdgovorNapisal/-a medo4 » Ne Jan 31, 2016 4:13 pm

Ko vidiš težo cca 85 kg in moč 5oo Watov ti lahko gre samo na smeh. Nekaj takega tak imaš pa verjetno z močnejšim motorjem.
Tu maš nekaj pravih, pa cena je verjetno tudi prava. V bistvu tako bi naj zgledala dobra stružnica.
https://video.search.yahoo.com/yhs/sear ... p=yhs-SF01
medo4
 
Prispevkov: 74
Pridružen: Sr Nov 12, 2014 1:44 pm

Re: Struženje lesa-woodturning

OdgovorNapisal/-a medo4 » Po Feb 08, 2016 6:20 pm

medo4
 
Prispevkov: 74
Pridružen: Sr Nov 12, 2014 1:44 pm

Naslednja

Vrni se na Ročna orodja in električni ročni strojčki

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 9 gostov