Lamelno in moznično spajanje

Lamelno in moznično spajanje

OdgovorNapisal/-a PZUFIC » So Jan 23, 2016 8:51 pm

Do sedaj sem preizkusil že kar nekaj vrst 90° spojev, v glavnem na vezani plošči. V mislih imam ravno brazdno, persno vez in lastovičjo vez (ni rogljičenje). Poizkušal pa sem tudi z mozniki sicer uspešno pa vendar nekako to ni to. Uporabljal sem Wolfcraftovo plastično šablono s kovinskimi pušami () in nekatere "doma" narejene šablone. Še vedno je težko zadeti luknje kot se zagre na obeh kosih. Sicer je pri lesu na voljo kar nekaj že omenjenih spojev pri čemer eni zahtevajo dalj časa in več nastavitev orodja drugi manj, pri iverici pa to ne pride v poštev.

Zanima me, kako se lamele obnesejo v primeru iverice? Lamelnega rezkarja si ne lastim in kakor gledam cene, so modeli priznanih znamk 350+ €. Nekaj je bilo že govora o cenenih modelih v eni izmed tem, pa avtor ni napisal izkušenj glede kupljenega rezkarja. Se da kvaliteten spoj izvesti ponovljivo tudi z cenenim strojem ranga 80 €, torej da ne bo 1-2 mm razhajanja?

Hkrati me zanima tudi, če ima kdo izkušnje s to šablono . Kakor gledam jo večina ljudi hvali. Pri tisti drugi prav tako kovinski varanti istega proizvajalca pa sem našel kritike, da to ni to in zadeva ni dovolj točno narejena in je potrebno podlaganje. Sicer na tujih straneh obstajajo tudi kovinske samocentrirne šablone, ki pa kakor vem niso poceni še posebno ne kvalitetne.
PZUFIC
 
Prispevkov: 243
Pridružen: Ne Jan 26, 2014 3:56 pm

Re: Lamelno in moznično spajanje

OdgovorNapisal/-a ales » So Jan 23, 2016 10:36 pm

Glede moznične šablone, ki je na povezavi:
Pred kakšnimi 30 leti, sem si jo naredil sam, dolžine 70 cm, z izmenljivimi pušami 6 in 8mm, ter dvostransko možnostjo fiksiranja na ploščo, ter seveda tudi končnim nastavljivim omejilcem. Torej tako rekoč vse, kar ponuja original. Kar nekaj let sem jo uspešno uporabljal.
Ko sem adaptiral podstrešje, sem z namenom točne sestave desk in kasneje ivernih plošč izdelal sam nekaj podobnega današnjim Lamello rezkalnikom. Za namen, za katerega sem to naredil je bil dober, za kaj več pa ne.
Nato pa sem si kupil svoj prvi rezkalnik za lečasta peresa ('lamelo', 'fiškar'), Wolfcraftov komplet brez motorja, uporabil sem kotno brusilko ('fleksarco')in tudi ta strojček mi je služil nekaj let. Če je orodje pravo, torej fi 100 in debeline 4mm, s karbidnimi rezili, je primerno za vse vrste plošč, seveda tudi in predvsem iverico.
Pred dobrim letom pa sem uspel na boljšjaku za majhen denar dobiti samostojen kompleten strojček Ferm, skoraj nerabljen v odličnem stanju. Spada v kategorijo cenejših strojčkov, vendar je kljub temu dovolj dober za domačo uporabo.
V nekdanji službi smo uporabljali originalne Lamello rezkalnike, ki so bili brez dvoma najbolj kvalitetni in seveda tudi najdražji. Cena je bila v primerjavi s tem, koliko so posamezni rezkalniki morali vzdržati, pravzaprav nizka, vzdržljivost je odtehtala vse.

Še o tem, kako natančni so cenejši rezkalniki: omenjeni milimeter ali dva je pri pravilni uporabi praktično nemogoče zgrešiti s katerim koli od omenjenih strojčkov.

Treba pa je vedeti še nekaj: moznična vez bo 'dovolila' nekaj korekture pri lepljenju v vse smeri, lečasto pero pa le v eno smer, vendar v to kar nekoliko preveč.

Upam, da sem odgovoril na vprašanja.

LP
ales
Site Admin
 
Prispevkov: 309
Pridružen: So Feb 09, 2013 9:03 am

Re: Lamelno in moznično spajanje

OdgovorNapisal/-a PZUFIC » Ne Jan 24, 2016 1:14 pm

Najlepša hvala za natančen odgovor.

Kaj priporočate, nakup šablone in uporabo moznikov ali nakup Ferm rezkalnika in uporabo lamel? Predvsem mi je pomembna natančnost spoja, ki je ponovljiva.
PZUFIC
 
Prispevkov: 243
Pridružen: Ne Jan 26, 2014 3:56 pm

Re: Lamelno in moznično spajanje

OdgovorNapisal/-a medo4 » Ne Jan 24, 2016 1:28 pm

Tudi jaz imam Fermov strojček pa je čist dovolj točen. Po mojem če ga ne rabiš veliko je brez veze dajat 300 ali 400 eurov. V trgovini kjer je večja izbira v cenejšem rangu jih malo preglej natančnost izdelave , zračnost vodil in ni vrag da se kaj ne najde. Da bi bil tako slabo narejen , da bi natančnost nihala za 1mm ali celo 2 pa skoraj ne morem verjet, po mojem so natančni majn kot desetinko mm.
Zadnjič spremenil medo4, dne Ne Mar 13, 2016 6:16 pm, skupaj popravljeno 1 krat.
medo4
 
Prispevkov: 74
Pridružen: Sr Nov 12, 2014 1:44 pm

Re: Lamelno in moznično spajanje

OdgovorNapisal/-a ales » Ne Jan 24, 2016 2:44 pm

Glede natančnosti drži odgovor, ki ga je zapisal 'medo4'.
Kaj izbrati pa je že druga zgodba - poznam mizarje (predvsem hobi), ki prisegajo na moznično vez in takšne, ki uporabljajo izključno lamele. Moj nasvet je, da je bolj smiselna nabava rezkalnika za lečasta peresa, kakor drage šablone za mozničenje. Ta se namreč lahko po potrebi tudi naredi v lastni režiji, če ne iz drugega pa iz letvice trdega lesa. Za nekaj mozničenih kosov je to dovolj.
V vsakem primeru pa je uporaba rezkalnika hitrejša, konec koncev je to vrsto orodja prav prihranek pri času 'izstrelil' med uspešne.
ales
Site Admin
 
Prispevkov: 309
Pridružen: So Feb 09, 2013 9:03 am

Re: Lamelno in moznično spajanje

OdgovorNapisal/-a PZUFIC » Ne Jan 24, 2016 8:47 pm

Najlepša hvala za vse odgovore, bom torej nabavil cenejši lamelni rezkar, ko pride na vrsto. Verjetno bo kar Ferm.
PZUFIC
 
Prispevkov: 243
Pridružen: Ne Jan 26, 2014 3:56 pm

Re: Lamelno in moznično spajanje

OdgovorNapisal/-a forti » Po Jan 25, 2016 5:34 am

pozdravljeni

jaz sem letos kupil lamelni rezkar v Hoferju (za 50€ če se ne motim) in moram povedat da ni tako slab kot nekateri mislijo. z njim sem v nekaj dneh naredil več kot 1000 zarez za lamele. od tega so bile samo 2-3 zareze krivo, ampak zaradi moje napake če nisem dovolj trdno in ravno držal rezkarja. moje mnenje je, če ga pravilno uporabljaš, ni netočnosti. lp
forti
 
Prispevkov: 14
Pridružen: Če Dec 11, 2014 8:50 am

Re: Lamelno in moznično spajanje

OdgovorNapisal/-a PZUFIC » Pe Jan 29, 2016 5:21 pm

Bil sem v dveh Bauhausih Obi-ju.. V enem imajo Matrix lamelni rezkalnik, v drugem pa Alpha tools. Prvega sem imel v rokah ampak ali sem jaz pretirano natančen ali kaj ampak to vse šeklja. Ne predstavljam si kako lahko s tako zadevo narediš konsistentne utore. V Alpha tools se sploh nisem pretirano poglabljal, ker je razstavnemu eksponatu manjkalo pol stvari poleg tega pa imam z njim slabe izkušnje, ker običajno crkne 1 dan po garanciji in takrat ko zadevo najbolj rabiš. Obi nima trenutno nič, naj bi pa dobili Einhell, s čimer jaz, če sklepam po vijačniku nimam slabih izkušenj.

Vem, vsi pravite, da so zadeve ok, jaz pa sem še vedno skeptik.

Lahko nekdo lepo prosim poslika tale Ferm, da vidim kako so izvedena vodila in ostalo. Tudi tale video pove svoje. Če zadeva sama po sebi ne opleta se to reši z menjavo lista, ampak to je dodatnih 20 €.
PZUFIC
 
Prispevkov: 243
Pridružen: Ne Jan 26, 2014 3:56 pm

Re: Lamelno in moznično spajanje

OdgovorNapisal/-a medo4 » Pe Jan 29, 2016 7:59 pm

Iz firbca sem šel pogledat in na mojem rezkalniku za lamele piše Toledo TBJ-710 in ne Ferm . Pa sem bil prepričan. Dobil sem ga pred sedmimi leti ko sem pri enem tišlarju kupil debelinko in mizni rezkar. Torej rabljenega in verjetno ni neka firma so pa vodila brez zračnosti in je zelo natančen , da bi lahko pri tako preprosti stvari zgrešil 1 ali 2mm je nemogoče. Morda samo v primeru , če je bil močno mehansko poškodovan.
medo4
 
Prispevkov: 74
Pridružen: Sr Nov 12, 2014 1:44 pm

Re: Lamelno in moznično spajanje

OdgovorNapisal/-a PZUFIC » Pe Jan 29, 2016 10:20 pm

Na pogled izgleda identičen staremu Ferm modelu FBJ-710. Konkretno sem v Bauhausu gleda tega . Zračnost med tako rekoč brusilnikom in delom z vodili je bila za moj občutek precejšnja, predvsem levo desno, kar sicer verjetno ne igra take vloge. Vodila za nastavljivi prislon so bila glede na sliko mnogo tanjša kot pri Ferm-u oziroma Toledo-tu. Imela so tudi precej zračnosti v odprtini, zatezni vijak pa samo na eni strani pa še ta pritiska direktno na vodilo in ni nobenega dela, ki bi objel cev. Pri Toledo-tu in starem Fermu pa če prav vidim tista zatezna ročica stisne "objemko" na obeh straneh in je zadeva na ta način fiksna kot se zagre.
PZUFIC
 
Prispevkov: 243
Pridružen: Ne Jan 26, 2014 3:56 pm

Naslednja

Vrni se na Ročna orodja in električni ročni strojčki

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 3 gostov