poliranje rezil orodij s polirnimi pastami

poliranje rezil orodij s polirnimi pastami

OdgovorNapisal/-a Nejc » Po Jun 15, 2015 10:44 pm

zivjo.
ali kdo poleg običnega brušenja (na kamnih al karkoli mate) uporablja polirne paste (npr. na usnjenem pasu) ?
katera firma, katere granulacije (.25 microna :DDDD??, kje kupiti?
al moram na aliexpress...k nevem kaj bom dubu :)

p.s. gledal sem tole https://www.youtube.com/watch?v=liJKYgO_P3I in je majster reku da diamant in jeklo nista prjatla. čist tko, v zanimivost.

hvala in lp,
Nejc
 
Prispevkov: 28
Pridružen: Ne Sep 08, 2013 11:16 pm

Re: poliranje rezil orodij s polirnimi pastami

OdgovorNapisal/-a ales » To Jun 16, 2015 5:58 am

Praksa dobrih brusilnic orodja in rezil je že dolgo ta, da rezila po brušenju polirajo.
Sicer pa smo v delavnicah sami polirali predvsem rezbarska in mizarska dleta. Uporabljali smo kolute iz filca na dvo-kolutnem brusilnem stroju, ki se je vrtel NAZAJ (!!!) Razlog je seveda v tem, da bi dleto pri normalnem vrtenju koluta hitro 'odsekalo' filc. Uporabljali smo polirno pasto za kovine "Purol univerzal" ( http://www.kemostik.si/belinka-kemostik ... &izdelek=1 )
Postopek poliranja je predvideval najprej segrevanje rezila, torej nekaj sekund brez paste, nato nanos paste in poliranje.
Preskus kvalitete tako poliranega rezila je bil gladek rez papirja v zraku, ali pa rez na čelnem lesu, ki se je moral po odrezu svetiti.
ales
Site Admin
 
Prispevkov: 309
Pridružen: So Feb 09, 2013 9:03 am

Re: poliranje rezil orodij s polirnimi pastami

OdgovorNapisal/-a PZUFIC » To Jun 16, 2015 3:42 pm

Poliramo tako kot je napisal admin, v glavnem kuhinjske in lovske nože. Seveda najprej mokro brušenje na kamnu, potem filc kolut z grobo polirno pasto in na koncu kolut iz cunj s fino polirno pasto. Uporabljamo pasto v "trdni" obliki, ki jo prisloniš na vrteč kolut. Vse to lahko kupiš v Sloveniji.

Malce problema predsatvlja vrtenje v napačni smeri zaradi česar je potrebno matice sem pa tja zategniti. Pa verjetno boš moral narediti tudi nove prirobnice, ker so za širše kolute obstoječe predebele pa tudi premajhnega premera.

Tudi glede papirja je tako kot že napisano, seveda mora biti tudi nož pravi.
PZUFIC
 
Prispevkov: 243
Pridružen: Ne Jan 26, 2014 3:56 pm

Re: poliranje rezil orodij s polirnimi pastami

OdgovorNapisal/-a matej » To Jun 16, 2015 3:57 pm

Jaz sem za poliranje uporabil kar bormašino in vanjo pritrjen polirni kolut.
uporabil pa sem trdo polirno pasto ,s purolom nisem še probal ,ampak bom keer ga mamo doma.

LP

Matej
matej
 
Prispevkov: 34
Pridružen: So Feb 16, 2013 12:48 pm

Re: poliranje rezil orodij s polirnimi pastami

OdgovorNapisal/-a mihaaa » To Jun 16, 2015 9:11 pm

Nejc me je prosil da nekaj na to temo napisem

sam brusim kamne z diamantnimi DMT brusi. DMT brusi so relativno hitri, kar pomeni da so bolj agrsivni, v kolikor je jeklo zelo trdo lahko tudi krusijo (govorim o npr hrc 65).. sma brusim do grita 8000 in na koncu pas, kdaj tudi krom oksid (je abraziv) na pasu (nekateri imajo diamantne paste ali spreje), nozi so nabruseni da brijejo dlake na roki, a ponvadi niti ni pretirane potrebe za to ;)

za brusenje britev uporabljam izkljucno vodobrusne kamne, imam japonske umetne kamne proizvajalca Naniwa, kamne uporabljam v regresiji 600, 1000, 3000, 5000, 8000 in 10000, na koncu uporabim s ejaponsk naranvi kamen s 4 razlicnimi slurry-ji,po mojih izkusnjahnaredi ta zadnji kamen ogromno razliko (kamen je tudi kar drag), po temu gr ebritev na pas (strop) brez abrazivnih pas,.. cca 100 potegov na vsako stran, ponavadi vec, dobro nabrusena britev brije dlage po roki "efortlessly" oz las ki ga drzis prereze v zraku (hair hanging test)

naniwa kamne uvaza pri nas , lastnik j efajn fant in ima dosti izkusenj z brusenjem nozev , zelo rad tudi svetuje... ce bo do kupoval je , nekaj na temo vodobrusnih kamnov je napisano tudi .
vazno je da je kamen kvaliteten (c edenar dopusca) in da je raven (predvsem je to vazno pri brusenju britev)

sam strojno nebi brusil, ce pa ze je treba paziti da se ne pregreje

vrteci se filc ali bombazni kolut je ti buffing wheel (oz masina buffer), uporablja se za poliranje (ponavadi bolj povrsin), paziti jetreba ker zelo rado kolo zagrabi, ce nimas prav obrnjenega gre v nogo, glavo ipd..

na bufferje se nanasa ali "greaseless compounds" ki so precej abrazivne in pa polishing compounds ki so za poliranje, od teh bi jaz za kovine uporabil: green (krom oksid), white (mislim da aluminijev oksid, za poliranje inoxa), rouge (za poliranje mehkejsih kovin), emery (bolj groba od prejsnjih 3)

upam da kaj pomaga :)

pri nas lahko dobite tudi kaksne polir paste za npr krom,.. v amerik je kar cislan Maas
mihaaa
 
Prispevkov: 89
Pridružen: To Maj 07, 2013 9:22 pm

Re: poliranje rezil orodij s polirnimi pastami

OdgovorNapisal/-a Nejc » To Jun 16, 2015 11:39 pm

hvala vsem za odgovore. jutri bom probal.

zanimalo me je predvsem ce kdo pozna trgovino kjer bi imeli polirne paste z znanimi granulacijami - točno kolikšni delci so not ( http://www.gessweincanada.com/category-s/11328.htm ) ne pa samo da piše fine ali medium. :P
(sej v bliku majo sam tist je za lake kar ni lih to pol.)


mihaaa, jest grem tako-- kamni 220, 1000, 4000, in dobim lepo ostrino, mirror shine edge, ampak zdej bom probu še polirat- a če grem iz 4000ke direkt na ultra fino pasto? a je preskok prevelik in ne bo "časovne učinkovitosti"?

hvala še enkrat, lepo je enkrat občut tak odziv hehe :)
Nejc
 
Prispevkov: 28
Pridružen: Ne Sep 08, 2013 11:16 pm

Re: poliranje rezil orodij s polirnimi pastami

OdgovorNapisal/-a ales » Sr Jun 17, 2015 7:29 am

Kvalitetna navodila, mihaaa!

Ob vsem tem pa je dobro zapisati še nekaj: samo zares kvalitetna rezila se lahko dobro nabrusi in spolira.
Vsakršno poskušanje na srednje ali celo nizko cenovnih rezilih je 'strel v prazno'.
Čeprav se bo neko ceneno rezilo morda celo svetilo in dajalo vtis ostrine, bo po drugi ali tretji uporabi (ali pa še to ne) zopet neuporabno.
ales
Site Admin
 
Prispevkov: 309
Pridružen: So Feb 09, 2013 9:03 am

Re: poliranje rezil orodij s polirnimi pastami

OdgovorNapisal/-a mihaaa » Sr Jun 17, 2015 7:55 pm

admin: se strinjam, to sme vzel ze kot default :d... sem ze nevem kolikokrat klel ko sme kaj slabega brusil

za noze tako ekstremnih gritov ni treba kot za britev,.. kot receno grem jaz do 8000, po moj ebi bilo dovolj tudi manj (majstr iz ostregaroa gre po moje do cca 4000 pa nabrusi zelo dobro)

najvecji problem pri nozu ali dletu zna biti konstanten kot,.. pri tem si lahko pomagamo/te z raznimi vodili,.. vse se da vecinoma narediti po DIY principu..
en primer


oz podobne variante kot tista iz videa od strica gugla, tkai masjtri z delavnicami kot ste tle po moje to naredite prej ko kdo rece keks ;)


nejc glede polirne paste,.. odvisno kaksno granulacijo imas in koliko je agresivna... in seveda tudi vsi 4000 grit niso isti..
mihaaa
 
Prispevkov: 89
Pridružen: To Maj 07, 2013 9:22 pm


Vrni se na Ročna orodja in električni ročni strojčki

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 3 gostov