Svore, spone, 'cvinge'

Svore, spone, 'cvinge'

OdgovorNapisal/-a ales » Ne Mar 15, 2015 12:45 pm

Ker se je v zadnjem času pojavilo nekaj zapisov na temo tega mizarskega pripomočka, je verjetno prav, da ga bolje predstavim.
Tako tistim, ki se z mizarjenjem ukvarjajo ljubiteljsko in delajo v tej smeri prve korake, kakor tudi vsem ostalim, ki tudi že nekaj več vedo. Morda pa bo to koristilo tudi izkušenim mizarjem.

Za začetek: kako je pravilno poimenovanje pripomočka za stiskanje, ki ga v praksi mojstri največkrat imenujejo "cvinga".
Nekako od konca 2.sv.vojne naprej se je lesarska stroka poenotila v imenu SVORA (Dolak 1954, Tavčar 1967, Likavec 1983, Lesarski slovar 2008). Žal pa vse to ne zadošča, da se ne bi v posameznih primerih (predvsem v prodajalnah) pojavljal tudi izraz SPONA. Kaže, da bo treba 'posvojiti' tudi ta izraz, pomembno je, da vemo za kakšen pripomoček gre.

Sicer pa so te svore ali spone videti takole: (izbrano iz moje 'zbirke' nekaj deset svor različnih letnikov)

Slika

Že v tej velikosti posnetka se vidijo nekatere razlike, morda le za začetek - od leve proti desni se kvaliteta svor povečuje.

Pod številko 1 je najslabša, ljubkovalno imenovana 'kitajska', sicer dolžine 1200 mm, kakor vedno pa je 'vrag' v detajlih:

Slika

Rja je posledica slabe obdelave, vodilni drog je ploščat, minimalno nazobljen, na odlitkih čeljusti ni nobenih oznak, vijak je pocinkan, ročaj okrogel. Je pa res, da je takšna svora poceni, morda uporabna za občasno uporabo.

Številka 2 je nekoliko boljše kvalitete, na odlitku je celo oznaka proizvajalca, menda po poreklu 'Germany', v kar pa nisem popolnoma prepričan:

Slika

Kljub obetavnemu poreklu pa ima nekaj slabosti: kljub profiliranemu vodilnemu drogu je ozobljenja na robnih delih malo in je neizrazito, navoj je pocinkan, ročaj okrogel. Zato je ta svora že v kategoriji 'solidnega' hoby izdelka, pri daljši ali profesionalni uporabi pa bo hitro pokazala svoje napake.

Številka 3 se ponaša s konkretnim imenom proizvajalca in oznako kvalitete (Wisent) kar naj bi zagotavljalo določeno garancijo. Pa tudi to še ni popolnoma zanesljivo.

Slika

Vendar ima ta svora nekaj detajlov, ki so vsekakor vredni omembe: profiliran drog z dodatnim tri-stranskim ozobljenjem robov (vidno v povečavi) navoj je broniran, kar mu zagotavlja daljšo življenjsko dobo, ročaj je oglat in prijeten za oprijem. Žal pa je vijak manjšega premera, kakor tudi prejšnja dva, to pa pomeni manjšo primernost te svore za profesionalno uporabo. Vsekakor pa je popolnoma ustrezna za 'hobi' mojstre.

In še naš, slovenski izdelek Unior:

Slika

Nekaj teh svor imam že več kakor trideset let in nič ne kaže, da bi jim leta in večkratna uporaba kaj bistveno škodovala. Morda so se le za nekaj stopinj 'odprle', vendar to nikakor ne zmanjšuje njihove uporabnosti. Sistem oprijema 'kljuna' na drogu je takšen, da do spodrsavanja skoraj ne more priti in vroče cinkani sestavni deli se uspešno upirajo koroziji. Navoj vijaka je opazno večjega premera od ostalih – 18mm, (1- 14, 2-15, 3-14) Ta svora je vsekakor primerna za profesionalno uporabo, žal pa je tudi njena cena 'profi'

Vse zgoraj predstavljene svore imajo delovno globino 120mm, seveda pa se svore razlikujejo tudi po teh dimenzijah:

Slika
60 mm, 100 mm, 120 mm, 160 mm (od leve), so vse uporabne, vendar je največkrat za domačo uporabo dovolj 120 mm.

Toliko za sedaj nekaj malega o svorah, morda pa bo še koga zanimal kakšen podatek, z veseljem bom odgovoril.

P.S.: ves zapis temelji na mojih osebnih izkušnjah in spoznanjih, ki sem jih pridobil v svoji 40-letni karieri v lesarstvu, vendar to še ne pomeni, da imam v vsem prav!

LP
Aleš
ales
Site Admin
 
Prispevkov: 309
Pridružen: So Feb 09, 2013 9:03 am

Re: Svore, spone, 'cvinge'

OdgovorNapisal/-a PZUFIC » Ne Mar 15, 2015 7:42 pm

Še moja izkušnja...

Kolikor sem jaz uporabljal Unior spone, sicer daljše dolžine 1 m+ se mi zdi, da se kar precej krivijo. Glede na to, s čimer imam izkušnje, se mi najboljše zdijo spone znamke Tang. Del z ozobljenjem je nekje 2x širši kot pri Uniorju, sama masa spone pa... Vprašanje pa je, če ta znamka sploh še obstaja, ker gre za zelo staro zadevo.

Glede kvalitete Wisent-a imam pa odkar sem v trgovini, ki ga pri nas verjetno edina prodaja kupil njihov kotnik. Žal sem po nekaj časa uporabe ugotovil ogromno odstopanje (ne zaradi uporabe). Skoraj pol cenejši TMS pa bi se reklo "dead on" tudi po več letih uporabe.
PZUFIC
 
Prispevkov: 243
Pridružen: Ne Jan 26, 2014 3:56 pm

Re: Svore, spone, 'cvinge'

OdgovorNapisal/-a ales » Ne Mar 15, 2015 10:32 pm

Unior svore niso zastonj skoraj enkrat dražje od primerljivo velikih.
In tvoj vtis, da se krivijo, je napačen, prav nič več ali manj kakor enako velike kakšnih drugih kvalitetnih znamk.

Morda imaš prav pri Wisentu glede kotnika, svore pa so v takšnem rangu, kakor sem zapisal.
Solidne kvalitete za domačo uporabo popolnoma dobre.

Bom pa jutri pogledal, če imam kje kašen par Tanga, da vidim, kaj te je tako navdušilo.
ales
Site Admin
 
Prispevkov: 309
Pridružen: So Feb 09, 2013 9:03 am

Re: Svore, spone, 'cvinge'

OdgovorNapisal/-a ales » Po Mar 16, 2015 10:40 am

"Tang" par svor (manjše, globine 6 cm) sem našel, žal so mi v spominu ostale zaradi težave:

Slika

Res da je kovinski del močan, močnejši od primerljivih manjših svor in svetlobna leta daleč od 'kitajčkov', vendar me je ravno to drobljenje ročaja v roki med uporabo (!!!) nekoliko ohladilo.
Sicer pa mi ne bo problem izdelava novega, malo struženja lesa po dolgem času.

Morda sem v uvodnem prispevku premalo (ali nič) poudaril namen prispevka, ki ni opis posameznih firm, ampak predvsem šibkih točk in nivoja uporabnosti pri svorah, kjer proizvajalec sploh ni pomemben.
Torej z namenom, da bi lahko pri nakupu uporabniki lažje izbrali.
ales
Site Admin
 
Prispevkov: 309
Pridružen: So Feb 09, 2013 9:03 am

Re: Svore, spone, 'cvinge'

OdgovorNapisal/-a tischlar » Po Mar 16, 2015 11:37 am

V firmi kjer sem bil vajenec, smo imeli cel komplet uniorjev, se pravi po 6 vsake dolžine. Ves čas so se dobro obnesle, nikoli se noben pomočnik ni pritoževal nad njimi. tako da lahko te cvinge iz lastnih izkušenj priporočim vsakemu. Mojster pa tistih po nekaj evrov sploh ni kupoval, spomnim se, da je rekel, kako lahko poceni orodje naredi nekajkrat več škode kakor je bil prihranek.
Les je lep
tischlar
 
Prispevkov: 7
Pridružen: So Feb 16, 2013 12:08 pm
Kraj: Grosuplje

Re: Svore, spone, 'cvinge'

OdgovorNapisal/-a PZUFIC » Po Mar 16, 2015 3:23 pm

Vzamem nazaj, se opravičujem.

Ne gre za to izvedbo Tang spon. Gre za mnogo bolj robustno izvedbo daljše dolžine. Ročaj je debelejši kot pri teh na sliki in lesen. Bom mogoče ob kaki priliki pripel kakšno fotografijo.
PZUFIC
 
Prispevkov: 243
Pridružen: Ne Jan 26, 2014 3:56 pm

Re: Svore, spone, 'cvinge'

OdgovorNapisal/-a medo4 » Po Mar 16, 2015 4:47 pm

Firma Tang se mi zdi , je iz bivše Juge tudi mehanikarji v JNA so imeli njihovo orodje.
Lp
medo4
 
Prispevkov: 74
Pridružen: Sr Nov 12, 2014 1:44 pm

Re: Svore, spone, 'cvinge'

OdgovorNapisal/-a andre » Pe Jun 26, 2015 7:32 am

TANG - Tvornica alata Nova gradiška
andre
 
Prispevkov: 11
Pridružen: Ne Feb 02, 2014 7:58 am

Re: Svore, spone, 'cvinge'

OdgovorNapisal/-a seba993 » So Mar 12, 2016 7:41 pm

Ve kdo kje se da pri nas dobit takšne spone?
______________________________________________________________________________
LP seba993

Živi dokler lahko, saj ko enkrat zamudiš tega živel več neboš.

ps. Oprostite za vikanje ampak včasih je težko po forumih razlikovati spol uporabnika/ce.
seba993
 
Prispevkov: 72
Pridružen: So Jan 17, 2015 6:30 pm

Re: Svore, spone, 'cvinge'

OdgovorNapisal/-a PZUFIC » So Mar 12, 2016 10:34 pm

90 % sem, da sem jih videl v Bauhausu, pokliči pa vprašaj.
PZUFIC
 
Prispevkov: 243
Pridružen: Ne Jan 26, 2014 3:56 pm

Naslednja

Vrni se na Ročna orodja in električni ročni strojčki

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 11 gostov

cron